Jak przygarnąć psa lub kota ze schroniska?

pies ze schroniska
Przed rozpoczęcie procesu adopcyjnego warto parokrotnie udać się do najbliższego schroniska i poznać mieszkające tam zwierzęta| fot.: stock.adobe.com

Decyzja o adopcji zwierzaka ze schroniska powinna być bardzo dobrze przemyślana. Warto mieć na uwadze, że często trafiają tam zwierzęta po przejściach, którym bardzo ciężko na nowo zaufać człowiekowi. Jednak wspólnymi siłami na pewno uda się wypracować odpowiednią relację, potrzeba będzie tylko trochę czasu i cierpliwości.

Jak wybrać zwierzaka?

Przed rozpoczęcie procesu adopcyjnego warto parokrotnie udać się do najbliższego schroniska i poznać mieszkające tam zwierzęta. Jeżeli któryś kot lub pies skradnie nasze serce, to warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Pracownicy schroniska na pewno znają, chociaż część jego historii życiowej, np. jak trafił pod ich opiekę, czy ma problem ze zdrowiem oraz jaki jest jego przypuszczalny wiek.
Często przeszłość zwierząt mieszkających w schronisku jest nieznana, dlatego każdy szczegół z ich życia jest tak ważny.
Wybór kota jest o tyle łatwiejszy, że nie będzie on potrzebował wyprowadzania na spacery. Chociaż oczywiście trzeba mu zapewnić odrobinę zabawy, to wiele kotów przesypia większość dnia.
Natomiast jeżeli wizyta w schronisku dotyczy psa, to trzeba poznać jego charakter oraz aktywność fizyczną.
Jeśli pies będzie potrzebował ogromu spacerów, a potencjalny właściciel jest zupełnym domatorem, to ciężko będzie im się dogadać.
Co więcej, pies po burzliwej przeszłości może, choć nie musi wykazywać agresywne lub lękliwe zachowanie.

Wywiad przeprowadzony przez pracownika schroniska

Wiele osób wyobraża sobie, że można wejść do schroniska, wybrać zwierzaka i wyjść z nim do domu. Nic bardziej mylnego. Zanim cały proces adopcyjny się rozpocznie, pracownicy schroniska muszą dowiedzieć się, w jakich warunkach pies lub kot zamieszka. Często można też usłyszeć pytania o sytuację rodzinną np. czy w domu mieszkają dzieci lub inne zwierzęta.
Takie wypytywanie nie ma na celu zniechęcenia do adopcji, a jedynie sprawdzenie, czy wybrany zwierzak będzie się nadawał dla konkretnej rodziny i dobrze się w niej czuł.
Personel schroniska spędza z psami i kotami większość dnia, więc zdążyli poznać ich zachowania, dzięki czemu znacznie łatwiej mu określić, czy konkretny zwierzak zaaklimatyzuje się w domu z niemowlakiem lub innym kotem, czy psem.
Pracownicy starają się jak najlepiej sprawdzić przyszłych właścicieli, by zwierzak, który do tej pory mieszkał w schronisku, nie musiał do niego wracać i dostał ciepły, kochający dom.

Umowa adopcyjna

Jeżeli personel schroniska podejmie pozytywną decyzję o tym, że zwierzak może zostać adoptowany przez danego człowieka, a ten nie zmienił zdania co do adopcji, to następuje podpisanie umowy adopcyjnej. W tym dokumencie właściciel zobowiązuje się zapewnić zwierzakowi jedzenie i dostęp do wody oraz schronienie.
Ponadto godzi się, że będzie pilnował okresowych szczepień, a w razie potrzeby uda się do weterynarza i pokryje koszty leczenia.
W wielu umowach można również znaleźć punkt o odpowiednim traktowaniu zwierzęcia zgodnie z ustawą prawną.
Schronisko wydaje zwierzęta odrobaczone, zaszczepione i wykastrowane.

MPA

Tags from the story
, , ,