Jak właściwie dbać o sierść u swojego czworonożnego pupila i dlaczego to takie ważne?

pies piękna sierść
Zdarza się, że pomimo wykonywania wszystkich zalecanych działań pielęgnacyjnych, sierść psa jest matowa | fot.: stock.adobe.com

Zdrowie i dobra kondycja czworonożnego przyjaciela cieszy każdego właściciela, tak samo jak gładka i lśniąca sierść świadcząca o braku problemów zdrowotnych i doskonałej pielęgnacji pupila. Sierść w idealnym stanie bezpośrednio przekłada się na samopoczucie zwierzęcia. Sprawdźmy, jak prawidłowo dbać o futro swojego podopiecznego, aby zachwycało wyglądem i było synonimem zdrowia.

Pielęgnacja codzienna i cykliczna

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy szczotkowanie sierści psa. O ile w przypadku psów krótkowłosych szczotkować możemy raz na kilka dni, lub tydzień, o tyle w przypadku ras z włosiem długowłosym, bądź kręconym, czesanie powinno przeprowadzać się w zasadzie codziennie. Regularne rozczesywanie zapobiega kołtunieniu się sierści i zbrylaniu, co jest korzystne dla czworonoga choćby z tego powodu, że nie cierpi przy rozczesywaniu zaniedbanego włosia. Dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do czesania dostosowane do konkretnego typu włosia. Mamy zatem do wyboru grzebienie z różnym rozstawem zębów, szczotki, zgrzebła, oraz filcaki, przy czym każde z tych akcesoriów ma inne przeznaczenie. Przykładowo szczotka poza rozczesywaniem sierści, masuje również skórę psa, a zgrzebło zapobiega powstawaniu kołtunów. Sierść niektórych ras wymaga cyklicznego strzyżenia, które warto przeprowadzić w fachowych salonach dla czworonogów. Równie ważne jak rozczesywanie, jest czyszczenie sierści. Kąpiel z dodatkiem dedykowanych czworonogom kosmetyków stosuje się średnio raz na trzy miesiące. Pamiętajmy o tym, aby kąpiel wykonać raczej w cieplejsze dni, ponieważ pies na spacerze z zawilgoconą sierścią może się przeziębić.

Właściwa dieta do piękna sierść

Zdarza się, że pomimo wykonywania wszystkich zalecanych działań pielęgnacyjnych, sierść psa jest matowa, a na skórze pojawiają się dziwne wykwity. Najprawdopodobniej winowajcą jest niewłaściwie zbilansowane pożywienie. Karmienie czworonoga resztkami ze stołu jest niedopuszczalne, a samodzielne gotowanie jedzenia obarczone ryzykiem nieoptymalnego skomponowania składników odżywczych. Doskonałą alternatywą są gotowe karmy. Te, które najlepiej sprawdzają się u psów wszystkich ras, powinny być bogate w oleje roślinne, lub olej z łososia, a także miesi, podroby i marchew. Witaminy i mikroelementy takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E i A, cynk, żelazo, białka oraz tłuszcze są podstawą zdrowej diety czworonoga. Optymalna dieta i właściwa pielęgnacja to kompleksowy zestaw czynników, dzięki którym sierść czworonoga będzie zdrowa i lśniąca.

Lśniąca sierść to zdrowy pies

Systematyczne dbanie o sierść pupila jest niezmiernie ważne, ponieważ wyczesując psa, mamy szansę zauważyć zmiany skórne, lub pasożyty takie jak pchły, lub kleszcze. Tym samym dość wcześnie jesteśmy w stanie zareagować i wdrożyć właściwą terapię. Błyszcząca i gęsta sierść u czworonoga jest zwierciadłem stanu jego zdrowia, dlatego jeśli zauważymy pogorszenie stanu sierści, warto skonsultować ten fakt z weterynarzem, ponieważ może być to oznaka choroby.

DKR

Tags from the story
, ,