Jak działa kamizelka chłodząca dla psa?

jak działa kamizelka chłodząca dla psa
Kamizelki chłodzące wykorzystują technologię chłodzenia wyparnego | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wakacyjne upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale również naszym czworonogom. Wiele psów ciężko znosi wysokie temperatury, ze względu na nieefektywny system chłodzenia. Rozwiązaniem, które może przynieść ulgę naszemu pupilowi jest kamizelka chłodząca dla psa. Jak działa i kiedy warto rozważyć jej użycie?

Jak działa kamizelka chłodząca dla psa?

Kamizelki chłodzące wykorzystują technologię chłodzenia wyparnego. Na czym to polega? To bardzo proste! Konstrukcja kamizelki składa się z trzech warstw. Pierwsza, zewnętrzna warstwa odpowiedzialna jest za odprowadzenie wilgoci i ułatwienie parowania. Środkowa ma za zadanie chłonąć i przetrzymywać wodę, a warstwa wewnętrzna – chłodzić naszego czworonoga. Aby kamizelka chłodząca zadziałała należy włożyć ją do zimnej wody, wykręcić, by ograniczyć kapanie, a następnie po prostu założyć na psa.

Zwierzak będzie odczuwał przyjemny chłód tak długo, aż woda nie wyparuje z kamizelki. Wówczas wystarczy ją zdjąć i ponownie namoczyć, by jeszcze raz aktywować system chłodzenia. Podczas spaceru można również polać kamizelkę wodą, by umożliwić dalsze działanie bez konieczności ściągania.

Jak długo działa kamizelka chłodząca?

Nie da się określić czasu działania kamizelki chłodzącej. Zależy to w znacznej mierze od temperatury oraz wystawienia na promienie słoneczne. Im cieplej i im dłużej pies przebywa w słońcu, tym szybciej kamizelka będzie wysychać.

Co istotne, sam fakt, że zewnętrzna warstwa kamizelki jest już sucha, nie oznacza, że efekt chłodzenia nie działa. Aby sprawdzić, czy ubranko nadal spełnia swoją funkcję należy włożyć rękę pod spód. Jeśli nie czujemy przyjemnego chłodu, powinniśmy ponownie namoczyć kamizelkę.

Kamizelka chłodząca dla psa – po co jest i kiedy warto ją użyć?

Choć może być ciężko w to uwierzyć, ludzie znacznie lepiej znoszą upały niż psy. Ludzkie ciało posiada wydajny system chłodzenia poprzez pocenie. Pies nie potrafi schłodzić się w ten sposób – gruczoły potowe posiada jedynie na opuszkach łap. Główną metodą schładzania organizmu u psów jest ziajanie. Zwierzęta otwierają szeroko pysk, wysuwają język i dyszą, by pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu. Dlatego tak ważne jest, by nie zakładać czworonogom kagańców w czasie upałów.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla psów starszych i schorowanych, zwłaszcza zmagających się z chorobami serca, a także dla przedstawicieli ras brachycefalicznych, jak mopsy czy buldogi. One przede wszystkim wymagają naszego wsparcia, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni, ponieważ są znacznie bardziej narażone na udar cieplny.

U psów wymagających dodatkowego chłodzenia możemy korzystać z kamizelki chłodzącej zarówno podczas spacerów, jak i w domu, jeśli temperatura wewnątrz pomieszczenia jest zbyt wysoka. Kamizelka chłodząca dla psa dobrze sprawdzi się także u psów sportowych podczas treningu lub pomiędzy sesjami, nawet jeśli zajęcia odbywają się rano lub wieczorem, by pomóc zwierzakowi się schłodzić. Korzystać z niej mogą zarówno psy predysponowane, jak i młode oraz zdrowe czworonogi, które po prostu potrzebują chwili wytchnienia od upałów.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,