Jak właściwie zadbać o swojego zwierzaka podczas fali letnich upałów?

pies podczas upału
Chociaż piękna pogoda sprzyja wielu atrakcjom, to dla zwierzaków domowych może okazać się prawdziwą katorgą | fot.: stock.adobe.com

Upały sięgające 40 stopni dają w kość nie tylko nam, ale również naszym pupilom. Zwierzaki mogą czuć się zmęczone i zachowywać zupełnie inaczej niż na co dzień. Co dzieje się z futrzakami, kiedy upał im doskwiera? Jak sprawić, żeby poczuły ulgę?

Czworonóg odczuwa przegrzanie — po czym rozpoznasz ten stan u zwierzaka?

Chociaż piękna pogoda sprzyja wielu atrakcjom, to dla zwierzaków domowych może okazać się prawdziwą katorgą. Jak poznać, że pupil źle znosi upał? Oto kilka zachowań mogących o tym świadczyć:

  • ciężki i głośny oddech
  • osłabienie
  • apatia 
  • ogólne zmęczenie
  • zmiana koloru języka, dziąseł i podniebienia na ciemnoczerwony lub siny
  • drgawki 
  • podwyższona temperatura ciała

W razie, gdyby zwierzę miało powyższe objawy, należy koniecznie zadbać o jego ochłodę. Jeśli stan pupila staje się zbyt poważny, a próby pomocy nie dają efektu, koniecznie trzeba skontaktować się z weterynarzem. Przegrzanie może doprowadzić do śpiączki a w ciężkich przypadkach spowodować śmierć.

Skuteczne sposoby na ochłodzenie zwierzaka

Każdy właściciel zwierzątka chce, aby jego przyjaciel czuł się komfortowo i przyjemnie. Właśnie dlatego podczas upałów próbujemy ochłodzić czworonoga na wiele sposobów. Oto kilka skutecznych metod:

  • Stały dostęp do wody — to najistotniejsza rzecz podczas upałów. Można ją wymieniać, kiedy zrobi się zbyt ciepła. Wiele osób w trakcie upałów częstuje swoje psy kostkami lodu.
  • Maty chłodzące — to jedna ze skuteczniejszych metod na ochłodę zwierzaka. Maty chłodzące można kupić stacjonarnie w sklepach zoologicznych lub przez internet. Zazwyczaj można ich rozmiar dopasować do wielkości pupila. Większość zwierząt chętnie korzysta z tej metody podczas naprawdę dokuczliwych upałów. 
  • Wiatrak — zwierzę, podobnie jak człowiek odczuje ulgę, jeśli postawimy w pokoju wiatrak. Przewiew i cyrkulacja powietrza sprawi, że odczuwalna temperatura będzie znacznie znośniejsza. 
  • Chłodniejsze pomieszczenie — warto dać zwierzakowi możliwość wyboru chłodniejszego pomieszczenia. Nie zamykajmy psa w nasłonecznionych pokojach, czy zaparowanej kuchni. Zwierzaki często jako miejsce odpoczynku wybierają sobie korytarze, czy łazienki, w których mogą położyć się na chłodnych płytkach. 

Tego unikaj podczas upału!

Kiedy jest gorąco, a promienie słoneczne mocno grzeją, nie powinniśmy zostawiać pupili na zewnątrz, ponieważ może się to skończyć udarem. Ponadto promieniowanie UV jest w takim samym stopniu niezdrowe dla ludzi, jak i zwierząt.

Równie źle może skończyć się pozostawienie psa lub kota w samochodzie. Nie powinniśmy tego robić, nawet jeśli w aucie temperatura będzie znośna, a wyjdziemy tylko po niewielkie zakupy. Podczas silnych upałów wnętrze samochodu nagrzewa się bardzo szybko i stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia zwierzaka. 

Upał dla zwierzaka potrafi być prawdziwie męczący. Powinniśmy zrobić wszystko, aby zwierzę czuło się jak najbardziej komfortowo. Jeśli zastosujemy się do powyższych metod i przeciwwskazań, nasze czworonogi powinny bez większego problemu poradzić sobie z uciążliwie wysoką temperaturą. 

ESZ

Tags from the story
, , ,