Ubrania dla psa – jak je dobrać do zwierzęcia?

Pies w ubranku
Ubrania dla psa dostępne są w różnych rozmiarach, zarówno dla przedstawicieli małych, średnich, jak i dużych ras | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Ubrania dla psa bez względu na przeznaczenie powinny być dopasowane pod względem wielkości czworonoga. Za małe lub zbyt duże będą negatywnie wpływać na jego swobodę ruchu. Przed ich zakupem konieczne jest dokonanie pomiarów by najlepiej dopasować rozmiar. Najlepiej użyć do tego miarki krawieckiej.

Pomiar psa – gwarancja wybrania ubranka dobrego rozmiaru

Ubrania dla psa dostępne są w różnych rozmiarach, zarówno dla przedstawicieli małych, średnich, jak i dużych ras. Niestety te same rozmiary u poszczególnych producentów mogą nieco różnić się między sobą. Żeby ubranka zostały możliwie jak najlepiej dopasowane, poleca się wcześniejsze zmierzenie czworonoga i naniesienie otrzymanych wyników na tabelę rozmiarów wybranego producenta. Jeśli po zmierzeniu pupila potrzebny wymiar ma wartość graniczną dla danego rozmiaru, producenci zalecają wybranie większego rozmiaru. Niektórzy oferują szycie ubranek na miarę czy oddzielne kolekcje dla psów określonych ras. Oto tabela z przykładowymi rozmiarami ubranek dla psa. Wymiary podane są w centymetrach.

W jaki sposób zmierzyć psa przed zakupem ubranka?

W wyborze rozmiaru kurtek, płaszczy, peleryn, kamizelek, swetrów, golfów podstawę stanowią następujące wymiary:

  • obwód klatki piersiowej – pomiaru dokonuje się w najszerszym miejscu klatki piersiowej, który przypada na wysokości mostka;
  • długość ciała – czworonoga mierzy się od szyi (na wysokości drugiego kręgu szyjnego), aż do początku ogona (na wysokości zakończenia kości krzyżowej), inaczej można powiedzieć, iż jest to długość psa bez głowy i ogona;
  • obwód szyi – pomiaru dokonuje się pod jabłkiem Adama szyi (na wysokości drugiego kręgu szyjnego);

a niekiedy i:

  • obwód łapy – przednie łapy mierzy się pod pachą, zaś tylne w pachwinie.

Za najbardziej wiarygodne pomiary uważa się te wykonywane na psu w pozycji stojącej na równej, płaskiej powierzchni. Mięśnie czworonoga powinny być rozluźnione, a głowa skierowana ku przodowi.

tabelka z rozmiarami psów
fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Dlaczego ważne jest dopasowanie rozmiaru do wielkości psa?

Właściciele psów muszą pamiętać, że noszenie czegoś na sobie jest dla ich pupila nienaturalne i będzie powodowało uczucie pewnego dyskomfortu. Jednak dla niektórych czworonogów ubranka są niezbędne np. dla posiadaczy niewielkiej ilości lub krótkiej sierści, szczególnie przy złych warunkach pogodowych. Dlatego też dopasowanie ich rozmiaru do wielkości psa jest niezwykle ważne. Żaden z elementów psiej garderoby nie może ograniczać ruchów, powodować obtarć czy drażnić. Po założeniu ubranko powinno kończyć się kilka centymetrów przed ogonem, w innym wypadku istnieje ryzyko zabrudzenia go podczas wypróżniania. Niewygodny strój nie spełni swojej funkcji.

Należy też mieć na uwadze, że mowa ciała jest jednym ze sposobów psiej komunikacji. Szczególną rolę gra tutaj ustawienie głowy, uszu czy ogona. Ubranie w za dużym rozmiarze może zakryć te części ciała, przez co komunikacja pupila z innymi psami będzie znacznie utrudniona. Może przez to zostać źle zrozumiany – jedne czworonogi będą podchodziły, żeby go po prostu obwąchać, a inne mogą się przestraszyć czy zaatakować.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,