W jaki sposób karmić psy i koty?

kot i pies jedzące z misek
Bardzo istotne są odpowiednie posiłki, dzięki czemu nasze psy i koty mogą się prawidłowo rozwijać, a także z pewnością będą zdrowe | fot.: stock.adobe.com

Psy i koty to zwierzęta, które bardzo często możemy zaobserwować w mieszkaniach wielu osób. Nic dziwnego, są to słodkie stworzenia, które często traktowane są przez nas jak prawdziwi przyjaciele. Jednakże dbanie o naszych pupili wymaga często tyle uwagi, co wychowywanie dzieci. Musimy nauczyć zwierzęta, kilka podstawowych czynności, ale co ważne, naszym obowiązkiem jest również karmienie. Odpowiedni wybór diety dla psów i kotów nie należy do najprostszych, ale po przeczytaniu tego poradnika z pewnością posiądziesz niezbędną wiedzę.

W jaki sposób karmić kota?

Koty z reguły są łowcami, dlatego uwielbiają spożywać upolowane zwierzęta. Jednakże w przypadku kiedy trzymamy kota w naszym mieszkaniu, istotne jest zapewnienie odpowiedniej diety. Prawidłowego dla domowego kota jest spożywaniu kilku małych posiłków mięsno-tłuszczowych w ciągu dnia. Najbardziej optymalna jest zatem karma mokra, której zaletą jest duża wilgotność, znacznie zbliżona do jedzenia, które zwierzęta mięsożerne zdobywają w naturze. Powinniśmy zadbać również o odpowiednia temperaturę posiłku, nie może być zbyt niska, wówczas kot może nie chcieć zjeść dania. W przeciwieństwie do psa, kot powinien mieć stały dostęp do pożywienia. Jednorazowo kot może zjeść porcję, która odpowiada wielkości upolowanej myszy. Co ciekawe, koty nie chcą pić wody, gdyż są tak przystosowane, że pobierają ją z pożywienia.

W jaki sposób karmić psa?

Wiele osób nie przywiązuje dużej uwagi do diety psa, co jest oczywiście dużym błędem. Podobnie jak ludzie, zwierzęta również potrzebują wiele składników odżywczych. Białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, a także mikroelementy to substancje, które pies powinien przyjmować wraz z pożywieniem. Dzięki nim zwierzęta mają dużo energii, a także zapewniają utrzymywanie prawidłowych funkcji życiowych. Niestety niedobór któregoś ze składników odżywczych może mieć nieprzyjemne skutki, takie jak osłabienie kości, mięśni, organów wewnętrznych, co w konsekwencji może prowadzić do występowania wielu nieprzyjemnych chorób. Jeśli chodzi o to, jaką ilość pożywienia powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników: wiek, rozmiar, waga i aktywność fizyczną. Pieski małych ras powinny przyjmować dwa posiłki w ciągu dnia. Podobnie w przypadku dużych psów, lepszym rozwiązaniem wydaje się być kilka mniejszych przekąsek niż jedno, wielkie danie. Dodatkowo, co warto podkreślić, psy posiadają dokładny zegar wewnętrzny, dlatego istotne są również stałe pory żywienia, a także odpowiedni odpoczynek po posiłku. Jeśli najczęściej nasze zwierzątko spożywa karmę, powinna być wyposażona w dużą ilość mięsa, oleje roślinne, warzywa, owoce, a także prebiotyki FOS i MOS, które zabezpieczają przewód pokarmowy przed bakteriami, co więcej poprawiają trawienie i konsystencję kału.

Odpowiednie karmienie zwierząt nie jest tak proste, jak niektórym się wydaje. Bardzo istotne są odpowiednie posiłki, dzięki czemu nasze psy i koty mogą się prawidłowo rozwijać, a także z pewnością będą zdrowe.


MJA