Żywienie czworonogów – jak karmić psa?

Dobrze odżywiony pies
Kwestia sposobu odżywiania i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu dotyczy zarówno nas, ludzi, jak i wszystkich innych istot żyjących – również psów. | fot.: Fotolia

Każdy, kto posiada w domu psa, powinien zdawać sobie sprawę, że wiąże się z tym faktem zarówno ogromna uciecha, jak i odpowiedzialność. Oznacza to przede wszystkim właściwą opiekę nad pupilem, zadbanie o jego podstawowe potrzeby. Do nich oczywiście należy też stosowne żywienie czworonoga, które wcale nie sprowadza się do „zawsze pełnej miski”. Jak zatem powinniśmy karmić nasze psy, aby cieszyły się one zdrowiem i dobrym samopoczuciem?

Czy domowe dania służą psu?

Kwestia sposobu odżywiania i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu dotyczy zarówno nas, ludzi, jak i wszystkich innych istot żyjących – również psów. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na opiekę nad czworonogiem, musimy także zadbać o jego regularny i stosowny jadłospis. Ale co to właściwie znaczy „stosowny”? Wielu osobom zdrowa, wartościowa żywność kojarzy się przede wszystkim z posiłkami przygotowywanymi w domu, przyrządzanymi od podstaw. Wychodząc z takiego założenia, często decydują się one na karmienie psów tym samym, co podają domownikom – zwłaszcza, że to rozwiązanie wygodniejsze oraz tańsze.

I choć w takim ogólnym sposobie myślenia o jedzeniu może być sporo racji, to jednak pamiętajmy, że dotyczy on przede wszystkim ludzi. Tymczasem psy – mimo, że podobnie jak my należą do ssaków, mięsożernych form życia – to odrębne istoty, o nieco odmiennym organizmie. W rezultacie, to co dla nas może być naturalne, zdrowe, w rzeczywistości nie musi sprzyjać naszemu pupilowi, a nawet wręcz przeciwnie – może mu szkodzić. Dotyczy to zarówno tzw. resztek ze stołu, jak i oddzielnie wykonanych posiłków. Dlatego decydując się na domowe jedzenie dla psa musimy tym bardziej wykazać się wiedzą o jego potrzebach żywieniowych oraz zadbać o stosowne przygotowanie pokarmu, z udziałem odpowiednich produktów. A w prawidłowej, psiej diecie należy uwzględnić szereg aspektów: podstawowe, takie jak rasa, wiek, ale i bardziej indywidualne, np. warunki zdrowotne, tryb życia czy poziom aktywności pupila. Ostatecznie, często lepszym dla zdrowia, kondycji i samopoczucia czworonoga rozwiązaniem okazuje się jadłospis przygotowany przez dietetyka weterynaryjnego albo po prostu zakup stosownej, gotowej, psiej karmy.

Jaką karmę dla psa wybrać?

Obecnie na rynku znajdziemy całą masę karm dla psów, przygotowywanych wręcz przez specjalne instytucje naukowe, profesjonalnie zajmujące się dietetyką zwierzęcą. Ale jak zatem rozeznać się w tak szerokim wyborze? Przede wszystkim stawiajmy na sprawdzone sklepy i wartościowe produkty, bowiem – jak nietrudno się domyślić – znajdą się też i takie, których skład oraz działanie nijak się mają do tego, co obiecują. Dobre karmy dla psów charakteryzują się wysokim współczynnikiem strawności pokarmu i przyswajalności składników odżywczych. Produkt powinien zawierać też elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego pupila.

Ponadto, odmienne rasy psów czy osobniki w różnym wieku nierzadko wymagają innego rodzaju pokarmu. Zarówno dla szczeniąt, jak i starszych czworonogów oraz wielu gatunków tych zwierząt powstały oddzielne karmy. Należy też uwzględnić konkretne warunki zdrowotne pupila, m.in. jego nawyki, specyfikę codziennego funkcjonowania, fakt, że jest on po sterylizacji lub kastracji czy też cierpi na dolegliwości dermatologiczne bądź ma wrażliwy żołądek. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, zawsze możemy zasięgnąć rady u sprzedawcy w dobrym sklepie zoologicznym Jednym słowem – podobnie, jak w przypadku jedzenia domowego, musimy uwzględnić wszystkie wymienione oraz inne, ważne aspekty. Tyle tylko, że mamy do dyspozycji gotowe, sprawdzone produkty, przeznaczone dla różnych, psich potrzeb żywieniowych. Warto zadbać o odpowiedni wybór dobrego produktu, by nasz pupil był zdrowy i pełen radości życia. Z pewnością nam to wynagrodzi!

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem zoologicznym www.keko.pl.


OLI

Tags from the story
, ,