Dysk twardy HDD czy SSD- który wybrać?

Co ciekawe, ostatnimi czasy coraz popularniejszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie dwóch dysków, zarówno SSD jak i HDD | fot.: stock.adobe.com

Komputery to urządzenia, dzięki którym wykonywanie wielu codziennych czynności staje się znacznie prostsze. Możemy w błyskawiczny sposób opłacić rachunki, zrobić zakupy przez internet, ale także miło spędzić czas grając w gry komputerowe, słuchając muzyki, oglądając filmy. Aby urządzenie mogło prawidłowo działać, konieczna jest sprawność wszystkich podzespołów. Bez niektórych komponentów, takich jak procesor, płyta główna, karta graficzna, pamięć RAM i dysk twardy, niemożliwe byłoby uruchomienie laptopa lub jego funkcjonalność znacznie by spadła. Czym dokładnie jest dysk twardy? Jakie rodzaje wyróżniamy i czym się charakteryzują? Z pewnością otrzymasz odpowiedzi na te pytania, po przeczytaniu artykułu.

Czym jest dysk twardy?

Dysk twardy to rodzaj pamięci masowej, która zapisuje, przechowuje i przetwarza dane. Co ciekawe mają szerokie zastosowanie, gdyż znajdziemy je nie tylko w komputerach i laptopach, ale także w konsolach do gier i nagrywarkach filmów. Z reguły jest to podzespół niewielkich gabarytów, w kształcie prostokąta. Na jednej ze stron możemy znaleźć najważniejsze informacje na temat tego komponentu, m.in dokładny model, a także kilka innych danych. Właśnie to urządzenie umożliwia szybkie i sprawne zapisywanie, a także odczytywanie danych.

Dysk twardy HDD – krótka charakterystyka

Jest to starszy typ dysku twardego, który pomimo to cieszy się ogromną popularnością. Z postępem technologii mogliśmy zauważyć znaczny rozwój tych komponentów, przykładowo dziś pojemne dyski 500-gigabajtowe pracują z dość dużą prędkością 7200 obrotów na minutę. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na dużej ilości pamięci, ale na mniejszej szybkości.

Dysk twardy SSD – czym się wyróżnia?

Dyski SSD dopiero od pewnego czasu zyskały dość dużą popularność. Jest to świetne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy cenią sobie wysoką prędkość działania. Niestety w tego typu rozwiązaniach możemy liczyć na znacznie wyższą cenę, a dodatkowo zdecydowanie mniejszą pojemność. Ich dużą zaletą jest przede wszystkim to, że są mało awaryjne i wytrzymałe. Z pewnością będą idealnie pasować do nowszych urządzeń.

HDD czy SSD – co wybrać?

W tym przypadku należy dokładnie zastanowić się, do czego potrzebny nam będzie dany komputer. Jeśli tylko i wyłącznie do pracy biurowej lub podstawowych, codziennych czynności, z pewnością lepszym wyborem będzie dysk HDD, za który nie musimy przepłacać. Gdy mamy urządzenie, które charakteryzuje się wysoką wydajnością i oczekujemy od niego szybkiego działania, z pewnością lepszym rozwiązaniem wydaje się być dysk SSD. Co ciekawe, ostatnimi czasy coraz popularniejszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie dwóch dysków, zarówno SSD jak i HDD. Na tym pierwszym instalowany jest system operacyjny, dzięki czemu komputer znacznie szybciej się uruchamia, a wszelkie procesy zajmują znacznie mniej czasu. Dysk twardy HDD w tym przypadku idealnie sprawdzi się do przechowywania dużej ilości danych, dzięki temu nie będziemy zmuszeni do płacenia kosmicznych cen za nowy komponent typu SSD.

MJA

Tags from the story
, , ,