Szafa Rack – niezbędna w każdej serwerowni

szafa rack
Szafa Rack, szafa rackowa czy inaczej szafa dystrybucyjna, to po prostu szafa, która jest wykorzystywana do przechowywania serwerów czy systemów alarmowych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Szafy typu Rack pomagają w organizacji sprzętu informatycznego. To standard zapewniający wygodny montaż urządzeń. Takie rozwiązanie jest uniwersalne i sprawdzi się przy wykorzystaniu urządzeń różnych marek. 

Komfort pracy urządzeń w serwerowni oraz wygodny do nich dostęp to podstawa. Tym bardziej że to wszystko gwarantuje niezawodność działania systemu. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się serwerownia, musi ona działać bez zarzutu – konsekwencje innego stanu rzeczy mogą przynieść wiele strat. Dlatego też standardem jest umieszczanie wszelkich informatycznych urządzeń w szafach Rack. Czym dokładnie jest szafa Rack? Jakie są rodzaje tej szafy IT? O tym w dalszej części tekstu.

Szafy Rack – szafy serwerowe – charakterystyka

Szafa Rack, szafa rackowa czy inaczej szafa dystrybucyjna, to po prostu szafa, która jest wykorzystywana do przechowywania serwerów czy systemów alarmowych. W takiej szafie jest też przechowywane okablowanie strukturalne. Słowem: takie szafy przeznaczone są do montażu urządzeń, które wymagają określonych warunków pracy – niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Bezpieczeństwo działania tych elementów i ich niezawodność zapewnia m.in. to, że  szafy takie gwarantują odpowiednią wentylację i zasilanie urządzeń. Poza tym w wypadku awarii szafa umożliwia łatwy dostęp do wszystkich elementów jej zawartości. Szafa Rack to także: listwy zasilające, otwory kablowe i inne dodatkowe akcesoria.

Szafy Rack – rodzaje

Szafa rackowa mieszcząca w sobie okablowanie strukturalne i inny sprzęt może mieć różną wielkość. Wyróżnia się też szafy, które mają drzwi metalowe, jak i takie z drzwiami przeszklonymi. Wybór szafy zależy m.in. od tego, w jakich warunkach serwerownia czy system alarmowy są umieszczone. Do wyboru są też szafy wiszące i szafy Rack stojące. Szafy wiszące są przeznaczone do montowania w nich mniejszych systemów teleinformatycznych, ze względu na ich udźwig. Dzielą się one na jednosekcyjne i dwusekcyjne. Z kolei szafa rackowa stojąca sprawdzi się w większych firmach informatycznych. Jest ona wyposażona w kółka czy też stopki i często można ją swobodnie rozbudowywać. 

Szafa Rack umożliwia umieszczenie w jednym miejscu elementów systemu nagłośnienia (dlatego jest też stosowana w studiach nagraniowych), alarmu, monitoringu czy też systemów sieciowych. Szafa nie tylko pozwala ulokować w niej niezbędne elementy, ale pozwala także ich wygodną obsługę. Poza tym jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i cechujące się wysoką estetyką. 

Materiał partnera zewnętrznego