Telewizory OLED i QLED – co oferują, czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

telewizor qled
Telewizory QLED to kolejna znana z reklam i billboardów technologia, jednak mało kto zastanawia się, czym faktycznie jest literka Q w nazwie | fot.: stock.adobe.com

Rynek telewizorów nowej generacji przeżywa swój renesans już od dobrych paru lat. Począwszy od wejścia na rynek telewizorów plazmowych, przez wysokiej jakości efekty dźwiękowe i wizualne, modele 3D oraz zakrzywione ekrany. Szereg osób coraz częściej decyduje się na zakup nowej generacji telewizorów OLED ale również QLED. Jaka jest różnica pomiędzy tymi technologiami? Która z nich jest droższa? W jaki telewizor warto zainwestować?

Czym są telewizory OLED a czym QLED?

Telewizory OLED to telewizory wyposażone w wyświetlacze, w których diody LED wykorzystywane są ze specjalnych związków organicznych. Stąd właśnie literka O w nazwie technologii. Telewizory OLED nie muszą być dodatkowo podświetlane z tego względu, że światło jest generowane samodzielnie. To sprawia, że każdy piksel działa odrębnie od siebie, a wyświetlacz umożliwia uzyskanie praktycznie nieskończonego kontrastu. Dzięki temu osoby oglądające TV wyposażony w technologie OLED bardzo chwalą sobie żywe kolory, które są bardzo wiernie oddane. Co ciekawe, technologia OLED pozwala na zastosowanie niesamowicie krótkiego czasu reakcji, a także nie istnieje ryzyko powstania jakichkolwiek zniekształceń obrazu, co może  mieć miejsce w przypadku innych technologii LCD.

Telewizory QLED to kolejna znana z reklam i billboardów technologia, jednak mało kto zastanawia się, czym faktycznie jest literka Q w nazwie. Pochodzi ona od tak zwanego Quantum Dot, czyli technologii kwantowych kropek, które stanowią miniaturowe Nano kryształki instalowane pomiędzy filtrami oraz podświetleniem. Taki zabieg pozwala na uzyskanie lepszych kolorów podczas oglądania telewizji. Choć QLED stanowi nowoczesną i zaawansowaną technologię, to jednak bliżej jej do klasycznych telewizorów LED aniżeli OLED.

Na którą technologie zdecydować się do domu?

Choć obie technologie brzmią innowacyjnie a producenci nowoczesnych telewizorów co rusz kuszą nas niesamowitymi reklamami, to warto przed zakupem rozważyć wady i zalety obu rozwiązań. Jeśli zależy nam na energooszczędności sprzętu, a także na głębszych kolorach czerni, bieli oraz wysokiemu kontraście, powinniśmy zdecydowanie wybrać telewizor wyposażony w technologię OLED. Jeśli natomiast bardzo ważny jest dla nas wysoki poziom jasności, a także szeroki wybór przekątnych ekranów oraz długowieczność sprzętu, warto zainwestować w telewizor z technologią QLED. Prawda jest jednak taka, że osoba, która na bieżąco nie zajmuje się nowinkami technologicznymi branży telewizorów, nie dostrzeże zbyt dużych różnic w mechanice obu, telewizorach QLED i OLED. Na co więc takie osoby powinny zwrócić uwagę wybierając nowoczesny telewizor?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

Oprócz wielu technologii, nasz telewizor powinien charakteryzować się wysokiej jakości podzespołami, a także relatywnie niską ceną. Oczywiście ciężko jest znaleźć sprzęt, który jednocześnie jest świetny jakościowo i bardzo tani. Jednak jeśli telewizor to urządzenie często wykorzystywane w naszym gospodarstwie domowym, rekomenduje się zainwestowanie większej kwoty, co zagwarantuje nam niezawodność i długą żywotność telewizora.

ŁNA

Tags from the story
, , , ,