7 popularnych kryptowalut w 2022 roku

kryptowaluty
Kryptowalut można kupić na giełdach lub skorzystać z pomocy doświadczonego brokera | fot.: stock.adobe.com

Inwestowanie w kryptowaluty staje się popularne zwłaszcza teraz, gdy waluty krajowe boleśnie odczuwają skutki inflacji. W obawie przed utratą wartości swoich aktywów oraz brakiem zyskownych propozycji inwestycyjnych, wielu inwestorów zwraca uwagę właśnie ku walutom cyfrowym. Warto jednak mieć na uwadze, że inwestowanie w kryptowaluty wymaga pewnego przygotowania i poszerzenia wiedzy.

Kryptowalut można kupić na giełdach lub skorzystać z pomocy doświadczonego brokera, jak ma to miejsce na stronie Bitcoin Superstar. Z drugiej strony dostępnych jest tak wiele kryptowalut, że nie dla wszystkich może był równie łatwe wybranie tej najkorzystniejszej dla siebie. W tym artykule prezentujemy 7 popularnych kryptowalut w 2022 roku.

  1. Ethereum

Ethereum to druga co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej (po Bitcoinie). Ethereum jest otwartym systemem blockchain, który stał się popularny głównie za sprawą zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz inteligentnych kontraktów. Ethereum hostuje również wielu innym kryptowalutom. Ogromną rozpoznawalność przyniosło Ethereum zainteresowanie na rynkach NFT. Im więcej transakcji NFT, tym lepiej dla Ethereum, który czerpie korzyści z tego wzrostu.

  1. Binance Coin

Binance Coin to kryptowaluta stworzona przez jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie – Binance. Wszyscy posiadacze Binance Coin mogą korzystać z giełdy płacąc niższe opłaty. Twórca Binance – Changpeng Zhao jest obecnie prawdziwym celebrytą w świecie kryptowalut. Najwyższy wynik w historii kryptowaluta osiągnęła 10 maja (prawie 692$).

  1. Solana

Celem Solana jest ułatwienie tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. W tym celu wykorzystywany jest proof of stake oraz proof of history. Ten hybrydowy model konsensusu cieszy się dużym uznaniem inwestorów. Wizją projektu Solana jest zwiększenie dostępności do zdecentralizowanych finansów oraz uniemożliwienie ich późniejszej decentralizacji (może w tym pomóc wcześniej wspomniany konsensus i możliwość weryfikacji historii). Wszystko przy zachowaniu największych norm bezpieczeństwa. Na kilku giełdach istnieje również rynek NFT oparty na Solanie. Solana uzyskał rekordową cenę 4 listopada (prawie 260$).

  1. Elrond

Elrond to pierwszy projekt blockchain, w którym możliwy stał się sharding transakcji, sieci i stanu. Dzięki shardingowi w blockchain przeprowadzana się wiele bardzo szybkich transakcji. Cały system Elrond jest bardzo zaawansowany technologicznie i obejmuje zarówno IoT (Internet rzeczy), Fintech oraz zdecentralizowane finanse. Dostępna tu platforma inteligentnych kontraktów wykonuje nawet 15 tysięcy transakcji na sekundę za 0,001$. Elrond wzrósł w 2021 roku o prawie 1600% i uzyskał rekordową cenę 544$.

  1. Theta Network

Theta jest siecią blockchain, która koncentruje się głównie na przesyłaniu strumieniowego wideo. Jej celem jest całkowita decentralizacja streamingu. Dzięki temu sami streamerzy będą mogli zarobić dużo więcej, a proces przesyłania strumieniowego do użytkowników stanie się wydajniejszy i efektywniejszy. Jak to możliwe? Theta oferuje swoim użytkownikom specjalną, zdecentralizowaną sieć, w której można dzielić się ze sobą zasobami obliczeniowymi. Tokenem natywnym Theta Network jest THETA. Osiągnął on rekordową cenę w kwietniu 2021 (15,88$).

  1. Axie Infinity

AXS to natywny token do gry NFT “Axie Infinity”. Jego podstawą jest system “play to earn”, który zyskał sporą popularność w Azji Południowo-Wschodniej w 2021 roku. Grą, która najbardziej skorzystała na tym zainteresowaniu jest Axie Infinity gra karciana, w której użytkownicy toczą bitwy między innymi użytkownikami za pomocą stworzeń “axies”.

Aby tworzyć protokoły zarządzania i więcej osi, wymagany jest token AXS. W roku 2022 mają powstać kolejne wydania popularnej gry. W listopadzie 2021 AX osiągnął rekordowo wysoką cenę 166$.

  1. Stellar

W powstałej w 2014 roku sieci blockchain Stellar z natywnym tokenem XLM przesyła się i przechowuje pieniądze. Jej nadrzędnym celem jest świadczenie usług finansowych dla pozbawionych tych usług regionów świata. Usługę charakteryzują bardzo niskie opłaty transakcyjne (0,00001 XLM). ponadto transfery środków są bardzo szybkie, przez co jest to niezwykle korzystny sposób na dokonywanie transakcji międzynarodowych. Już w styczniu 2022 roku posiadacze XLM otrzymają airdrop tokena AQUA. Najwyższą cenę XLM osiągnął 19 maja 2021 (0,56$).

Na koniec

Wymienione wyżej siedem kryptowalut ma szansę zabłysnąć w 2022 roku i przynieść wiele ekscytujących zmian. Warto jednak mieć na uwadze, że rynek kryptowalut jest nieprzewidywalny i ryzykowny, dlatego niewykluczone, że pojawi się wiele nowych kryptowalut, które zyskają w tym roku ogromną popularność.

Materiał partnera

Tags from the story
, , ,