Jaką rolę odgrywają kryptowaluty?

bitcoin kryptowaluty
Obecnie istnieje ponad 20 000 kryptowalut i każdego dnia dodawane są kolejne, choć dopiero okaże się, ile ich ostatecznie zostanie | fot.: stock.adobe.com

W 2011 roku rynek kryptowalut był wart zaledwie 10 milionów dolarów. Rynek kryptowalut po raz pierwszy dotknął kapitalizacji rynkowej w wysokości 10 milionów dolarów 9 lutego 2011 roku. 10 listopada 2021 roku kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosiła nieco ponad 3 biliony.

Według porównania giełd kryptowalutowych dokonanego przez kryptoinvest.pl, istnieją dziś niezawodne miejsca do handlu swoimi kryptowalutami. Wtedy istniało tylko kilka giełd kryptowalutowych, a głównym celem większości z nich było zapewnienie taniej i szybkiej alternatywy dla dolara amerykańskiego w płatnościach transgranicznych. Obecnie istnieje ponad 20 000 kryptowalut i każdego dnia dodawane są kolejne, choć dopiero okaże się, ile ich ostatecznie zostanie. Na podstawie ich użyteczności, szeroko skategoryzowaliśmy kryptowaluty na cztery rodzaje.

Waluta

Dla tej użyteczności powstała pierwsza na świecie kryptowaluta – bitcoin. Celem było uczynienie transgranicznych transakcji płatniczych tańszymi i szybszymi. Przez lata okazało się, że jest to magazyn wartości. Podczas gdy w 2009 roku bitcoin był mniej więcej równy 1 dolarowi, jego wartość wzrosła obecnie wielokrotnie.

Aktywa

Stabilne monety można zakwalifikować jako aktywa, ponieważ wartość tych kryptowalut wynika z wartości zewnętrznego składnika aktywów. Na przykład, USDT czerpie swoją wartość z dolara amerykańskiego. Wcześniej, jeśli inwestorzy zdecydowali się wyjść z kryptowaluty, mogli wymienić ją na inną kryptowalutę (która może, ale nie musi być preferowana) lub walutę fiat. Teraz, ze względu na dostępność stabilnych monet, mogli zdecydować się na pozostanie w kryptosystemie, wymieniając swoją kryptowalutę na bardziej stabilną kryptowalutę, dopóki nie zdecydują się na kolejny preferowany wybór.

Rozwiąż problem

Wielu kupujących uważa, że to właśnie w tym miejscu leży przyszłość kryptowalut. Tego typu kryptowaluty zostały stworzone w celu finansowania specjalnych projektów mających na celu rozwiązanie problemów świata. Na przykład Siacoin (SIA) ma na celu rozwiązanie problemu drogiego przechowywania danych w chmurze. Jak podano na ich oficjalnej stronie internetowej, „Sia jest wiodącą zdecentralizowaną platformą przechowywania w chmurze. Żadnych rejestracji, żadnych serwerów, żadnych zaufanych stron trzecich. Sia wykorzystuje technologię blockchain, aby stworzyć rynek przechowywania danych, który jest bardziej wytrzymały i bardziej przystępny niż tradycyjni dostawcy usług przechowywania w chmurze.” Innym przykładem jest Decentraland, który jest aplikacją opartą na Ethereum, w której użytkownicy mogą kupić wirtualną ziemię (opartą na NFT) za pomocą swojej kryptowaluty MANA. Podobnie jest w przypadku wielu innych kryptowalut, które zapewniają tego typu użyteczność.

Meme monety

Zostały stworzone wyłącznie dla zabawy, bez konkretnego celu i przeznaczenia, a teraz są warte miliony. Na przykład moneta Dogelon Mars (ELON) powstała jako żart. Ma on ułatwić „międzyplanetarne transakcje pieniężne”, gdy staną się one realne. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 500 milionów dolarów. Imponujące jak na żart. Monety Meem nie mają żadnego celu i są bardzo spekulacyjnymi aktywami, które działają na prostej idei pompowania społeczności. Większość z nich nie ma żadnego przypadku użycia. Nowicjusze powinni być bardzo ostrożni wobec takich ryzykownych kryptowalut. W każdej chwili mogą zbankrutować, czyli ich wartość staje się zerowa.

Jak to, co stało się ostatnio z kryptowalutą Squid. Jej właściciel uciekł z milionami dolarów pieniędzy naiwnych inwestorów. Ale niektóre z nich do tej pory wytrzymują próbę czasu. Zarówno Dogecoin, jak i Shiba Inu rozpoczęły swoją podróż jako monety mimiczne w swoich wczesnych dniach, ale teraz są częścią wyścigu kryptowalut. „Współpracuję z twórcami Doge, aby poprawić efektywność transakcji w systemie. Potencjalnie obiecujące” – napisał w tym tygodniu na Twitterze CEO Tesli Elon Musk. Deweloperzy Dogecoin pracują teraz nad tym, aby ich moneta stała się poważnym rywalem dla bitcoina. Założyciel Shiba Inu, Ryoshi, ujawnił niedawno, że Shiba Inu Core Devs pracuje nad rozwojem swojego metawersum, znanego jako „Oshiverse”.

Według raportu Yahoo Finance, anonimowy deweloper stwierdził: „Pracujemy nad tak wieloma aspektami Shiba Inu, w tym Shibarium, Shi, Shibanet, The Decentralized Shiboshi Game, Incubator i wiele innych, które nie zostaną ujawnione do najbliższej przyszłości.” Ale jak w przypadku każdej kryptowaluty, ostrożność jest kluczem, którego inwestorzy nigdy nie powinni ignorować.

Materiał partnera

Tags from the story
,