Jakie są zalety sieci VPN?

sieć vpn
Jedną z największych zalet VPN jest to, że zmienia Twój adres IP | fot.: materiał partnera

Jeśli szukasz zalet VPN, jesteś we właściwym miejscu. Jednak najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego powinieneś korzystać z VPN. Jeśli wziąć pod uwagę statystyki dotyczące cyberbezpieczeństwa, wszyscy powinniśmy się martwić zagrożeniami, jakie stwarza Internet. W 2020 roku odnotowano rekordową utratę danych w wyniku naruszeń cyberbezpieczeństwa, a także ogromne cyberataki na korporacje, agencje rządowe i infrastrukturę.

Chociaż Internet to wspaniały zasób, jest zaśmiecony złośliwym oprogramowaniem, plikami cookie, hakerami, cenzurą i cyberprzestępczością na wysokim poziomie. Biorąc pod uwagę powyższe trendy, teraz jest lepszy czas niż kiedykolwiek, aby zadać sobie pytanie: jak mogę chronić się w Internecie?

Sieci VPN umożliwiają pokonanie lub zmniejszenie wielu zagrożeń, które możesz napotkać w Internecie. Niezależnie od tego, czy martwisz się o swoje bezpieczeństwo i prywatność w Internecie, czy po prostu chcesz większej wolności, dzięki VPN możesz odnieść korzyści. W tym artykule przedstawimy zalety wysokiej jakości usługi VPN.

Co potrafią sieci VPN? Krótki opis zalet VPN

Chcemy rozwiać pogląd, że sieci VPN są niebezpieczne lub nie warto ich używać. Po prostu poszukaj w Google, a zobaczysz popularne wyszukiwania, takie jak „czy sieci VPN są bezpieczne” lub „czy sieci VPN są szkodliwe”. Jeśli korzysta się z zaufanej sieci VPN, taka usługa jest nie tylko bezpieczna, ale nawet zwiększa Twoje osobiste bezpieczeństwo w Internecie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jej korzyściach.

1. Ukryj swój adres IP i omiń geoblokady

Jedną z największych zalet VPN jest to, że zmienia Twój adres IP. Jest to numer, który jest automatycznie przypisywany do Twojej sieci i działa podobnie do adresu domowego. Ponieważ strony internetowe i instytucje rządowe widzą Twoją lokalizację z adresu IP, możesz nie mieć dostępu do niektórych zablokowanych stron ze względu na ograniczenia geograficzne (geoblokady).

Jednak dzięki VPN możesz ominąć te geoblokady. Gdy łączysz się z serwerem VPN znajdującym się w innym kraju, zamiast Twojego IP otrzymujesz adres IP z tego kraju. Zasadniczo ukrywasz swój własny adres IP i zastępujesz go nowym.

Ukryty dzięki swojej nowej międzynarodowej tożsamości, będziesz mógł przeglądać zagraniczne strony internetowe tak, jakbyś był mieszkańcem danego kraju. Unikniesz również pozostawienia śladu, który można bezpośrednio powiązać z Twoją prawdziwą tożsamością. Jednak nowy adres IP nie zapewnia niewidzialności. Chociaż będziesz mógł przeglądać strony z większą anonimowością, zawsze powinieneś unikać odwiedzania stron internetowych, które naruszają prawo. Przeczytaj opinie Surfshark VPN, czy naprawdę potrzebujesz VPN.

2. Szyfruj ruch danych

VPN szyfruje ruch danych. Uniemożliwia to hakerom i innym złośliwym stronom uzyskanie ważnych danych, takich jak dane uwierzytelniające konta i informacje finansowe. Co więcej, będziesz o wiele bezpieczniejszy podczas korzystania z sieci lokalnego Starbucksa.

Jest to ważne, ponieważ korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi bez jakichkolwiek środków bezpieczeństwa wiąże się z dużym ryzykiem. Niezależnie od tego, czy jesteś samozatrudnionym, czy po prostu lubisz przeglądać Internet w miejscu publicznym, zawsze zalecamy używanie VPN, gdy korzystasz z publicznych hotspotów.

3. Pobieraj pliki bezpiecznie i anonimowo

Ponieważ Twój adres IP jest ukryty, a połączenie zaszyfrowane, osoby trzecie nie będą już mogły dowiedzieć się, co dokładnie robisz online ani kim jesteś. Nie będą w stanie odczytać tego, co jest pobierane przez bezpieczne połączenie VPN. Dla osób pracujących w domu i obsługujących poufne informacje firmowe jest to szczególnie przydatna zaleta. Prywatność i anonimowość są gwarantowane, a przynajmniej znacznie zwiększone.

Jednak nawet z VPN ważne jest, aby pamiętać o złotych zasadach korzystania z Internetu. Nie pobieraj niczego, czego normalnie byś nie pobierał. Czyli nie klikaj podejrzanych linków lub załączników w wiadomościach e-mail oraz nie pobieraj plików .exe (plików wykonywalnych) z niezaufanych witryn.

4. Omiń rządową cenzurę

W krajach, w których rząd kontroluje i reguluje Internet, takich jak Chiny, Iran czy Erytrea, nie wszystkie strony internetowe są dostępne. Jest to powszechne w reżimach totalitarnych, które mogą ograniczać rozpowszechnianie informacji przez media. Jest to również powód, dla którego niektórzy demaskatorzy decydują się na publikowanie lub udostępnianie prywatnych informacji w darknecie. Ten rodzaj cenzury można ominąć, podobnie jak wszystkie inne ograniczenia geograficzne, za pomocą VPN. To sprawia, że ​​VPN jest ważnym narzędziem w walce o wolność prasy.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,