Czy nadszedł sezon na altcoiny? Wyjaśniamy

altcoiny
Nie można jednak nie zauważyć, że to Bitcoin pozostaje liderem na rynku kryptowalutowym i jego wizytówką. Spora ilość altcoinów na rynku sprawia, że niektóre z nich mogą nie zapewnić handlowcom tak wysokiego poziomu ochrony, jak inne kryptowaluty | fot.: stock.adobe.com

Mamy sezon na altcoiny czy bitcoiny? Takie pytanie nie raz pojawia się wśród osób zainteresowanych handlem kryptowalutami. Co to oznacza, dlaczego warto umieć rozróżnić oba sezony oraz jakie zachowania cechują inwestorów w danym okresie, wyjaśniamy w poniższym artykule.

Dla przypomnienia – altcoiny to kryptowaluty, które powstały niejako w „opozycji” do Bitcoina. Pierwotnym celem ich pojawienia się na rynku walut cyfrowych było poprawienie niedociągnięć Bitcoina. Obecnie mianem altcoinów określa się wszystkie kryptowaluty inne niż Bitcoin.

Co warto wiedzieć o sezonie Altcoin?

Sezonem Altcoin określamy cykl na rynku walut cyfrowych, w którego czasie cena altcoinów gwałtownie wzrasta i przewyższa Bitcoina i dolara amerykańskiego. Ważnym wskaźnikiem mówiącym o „kondycji” danej kryptowaluty, jest jej kapitalizacja rynkowa, czyli wartość, która informuje o tym, jak duża jest dana waluta cyfrowa. Oblicza się ją poprzez pomnożenie podaży kryptowaluty znajdującej się w obiegu przez cenę jej aktywów.

Obecnie najwyższą kapitalizację rynkową wśród kryptowalut ma właśnie Bitcoin, jednak w sezonie altcoinów, kapitalizacja rynkowa co najmniej kilku z nich gwałtownie wzrasta.

Jak wyjaśniają eksperci z bitcoinrevolution.ai, w okresie sezonu na altcoiny Bitcoin może stopniowo tracić dominację na rynku kryptowalut, właśnie kosztem altcoinów. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina może spadać, podczas gdy ogólna kapitalizacja altcoinów będzie się umacniać.

Dlaczego pojawia się sezon Altcoin?

Nawet eksperci mają problem z określeniem, z jakich powodów następuje sezon Altcoin. Przyjęło się, że jego nadejście jest związane z okresem po hossie na Bitcoin, kiedy to inwestorzy zaczynają sprzedawać swoje Bitcoiny, aby nie ponieść strat. Tym samym, przenoszą swoje zainteresowanie na altcoiny, co z kolei sprawia, że ich cena zaczyna wzrastać.

Popularności altcoinów sprzyjają też spekulacje, okresowe wzrosty zainteresowania niektórymi z tych walut cyfrowych (np. powstanie Dogecoin) oraz wzrost na rynku NFT. Trudno jest jednak wskazać jeden, konkretny wskaźnik, po którego pojawieniu się można z całą pewnością stwierdzić, że nadszedł czas altcoinów.

Kiedy miały miejsce wcześniejsze sezony na altcoiny?

O sezonach altcoinów mówimy od roku 2017, kiedy to na rynku kryptowalut pojawiło się wiele nowych walut cyfrowych, a sam Bitcoin rósł w siłę. Szczyt sezonu altcoin nastąpił na początku 2018 roku, kiedy to dominacja Bitcoina na rynku spadła do niecałych 38%.

O ile trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że mamy do czynienia z sezonem altcoin, o tyle wiele witryn zajmujących się analizą kryptowalut, tworzy specjalne narzędzia, takie jak Indeks sezonu Altcoin. Narzędzie mierzy nastroje rynkowe i określa, czy rynek kryptowalut jest zdominowany przez Bitcoin, czy altcoiny. Takie wyspecjalizowane narzędzia mogą także próbować przewidzieć, ile potrwa sezon altcoin, w momencie, gdy ponad trzy czwarte z najlepszych altcoinów uzyska lepsze wyniki niż Bitcoin.

Jakie skutki ma sezon na altcoiny?

Gdy pojawia się sezon na altcoiny, zmniejsza się dominacja Bitcoina. W tym czasie dal Bitcoina nadchodzi hossa. Altcoiny, które posiadają największą kapitalizację, zaczynają rosnąć, co idzie w parze z rosnącym zainteresowaniem inwestowaniem w altcoiny nowych traderów. Gdy rosną największe altcoiny, najprawdopodobniej umocnią one również inne, o mniejszej dominacji na rynku. Ich konkurencyjność wynika z niższych i bardziej przystępnych cen niż Bitcoin i dużego pola na dalszy rozwój.

Kiedy warto kupować altcoiny?

Prawidłowa odpowiedź na to pytanie, z pewnością bardzo przydałaby się nie tylko początkującym, ale także doświadczonym inwestorom. Trudno jest przewidzieć przyszłość, a inwestowanie nie byłoby tak lukratywne, gdyby każdy wiedział, kiedy należy kupić lub sprzedać swoją walutę cyfrową. Rynek kryptowalut cechuje przede wszystkim zmienność, a nawet gwałtowność tych zmian. Z tego powodu, trudno jest nie tylko określić, kiedy rozpocznie się sezon na altcoiny, który sprzyja ich kupowaniu. Równie trudno jest zyskać pewność, jak długo on potrwa i kiedy się skończy.

Pomocnym narzędziem może być obserwowanie ruchów cen altcoinów, które znajdują się w kręgu zainteresowania inwestora. Poszerzanie wiedzy o rynku walut cyfrowych, bycie na bieżąco z sytuacją gospodarczą i wszelkimi nowinkami, może pomóc zrozumieć, jak najlepiej zainwestować swoje pieniądze – wybierając Bitcoina czy altcoiny.

Jakie są zalety i wady altcoinów?

Wielu miłośników walut cyfrowych altcoin uważa, że ich największą zaletą jest różnorodność, ponieważ każdy handlowiec, może znaleźć taką kryptowalutę, która najbardziej mu odpowiada. Celem altcoinów było pierwotnie zminimalizowanie problemów, z jakimi boryka się Bitcoin, co sprawia, że większość z tych nowych kryptowalut posiada lepsze wyniki, jeśli chodzi o szybkość transakcji oraz wysokość dodatkowych opłat.

Nie można jednak nie zauważyć, że to Bitcoin pozostaje liderem na rynku kryptowalutowym i jego wizytówką. Spora ilość altcoinów na rynku sprawia, że niektóre z nich mogą nie zapewnić handlowcom tak wysokiego poziomu ochrony, jak inne kryptowaluty.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,