Router czy access point – który wybrać?

router z wpiętymi kablami
Routery i access pointy to urządzenia nie tyle konkurencyjne wobec siebie, ile komplementarne | fot.: unsplash

Zarówno router, jak i access point służą do rozsyłania sygnału internetowego. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami jest zależny od twoich potrzeb, jak i warunków, w jakich wykorzystywane jest urządzenie.

  • Router – zasada działania
  • Access point – kiedy jest ci potrzebny?
  • Co wybrać? Router czy access point?

Router – zasada działania

Routery WiFi i Access Pointy – Allegro.pl warunkują sprawne działanie sieci internetowej i urządzeń do niej podłączonych. Dzięki routerowi możliwe jest rozprowadzenie sygnału internetowego do wszystkich urządzeń, które „podpięte” są do danej sieci lokalnej. Stworzenie jej bez routera jest właściwie niemożliwe. To bowiem właśnie on przydziela sprzętom indywidualne adres IP, które stanowią numer rozpoznawczy dla lokalnej sieci. Warto jednak zwrócić uwagę, że wszystkie te urządzenia na zewnątrz sieci lokalnej, czyli w Internecie mają jeden i ten sam adres IP, który nadany zostaje przez dostawcę łącza. Inaczej działa sieć lokalna wewnątrz, inaczej „pokazuje” się na zewnątrz. Z tego powodu odradza się łączenie routera z modemem. Możesz natomiast wybrać urządzenie, które jest wyjściowo modemem, ale obsługuje także funkcje routera

Wybierając router, koniecznie należy upewnić się, że obsługuje on sieć bezprzewodową (nawet dzisiaj nie jest to oczywistością). Warto uwzględnić także inne paramtery techniczne, w tym obsługę standardów bezprzewodowych, portów WAN. Bardzo ważny jest  podział urządzeń na modele LAN/Wi-Fi oraz mobilne/LTE. Dodatkowo, w specyfikacji trzeba sprawdzić liczbę i rodzaj anten, zasięg routera oraz obsługę serwerów druku, sieci VPN i kontroli ruchu sieci. Od jakości routera i jego parametrów w dużej mierze zależy sprawność twojej sieci i urządzeń do niej podłączonych. Router nie będzie jednak wpływał na zasięg i siłę sygnału.

Access point – kiedy jest ci potrzebny?

Access point nie zawsze jest niezbędny, natomiast wprowadza on możliwość działania bezprzewodowego urządzeń podłączonych do sieci (co nie zawsze dzieje się w przypadku routera). Punkty dostępowe z reguły dysponują dwoma interfejsami sieciowymi – przewodowym oraz bezprzewodowym. Sprzęty tego typu łączą więc sieć WLAN z siecią LAN. Access point tworzy sygnał Wi-Fi, z którego korzystać mogą inne urządzenia. W ten sposób uzyskują one dostęp do sieci. Access point to rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie liczby sprzętów podpiętych do sieci. Umożliwia także poprawienie jakości sygnału dostępowego. Na rynku dostępne są także rozbudowane wersje z serwerem DHCP czy koncentratorem sieciowym, portem USB. Obecnie coraz więcej routerów wyposażanych jest w access pointy, co umożliwia przejęcie ich funkcji. Nie działa to jednak w drugą stronę – punkt dostępowy nie przejmie funkcji routera, bo nie ma zdolności tworzenia sieci, jedynie korzysta z już istniejącej. Można natomiast wykorzystać access point do rozsyłania sygnału ze smartfona lub innego urządzenia mobilnego.

Co wybrać? Router czy access point?

Routery i access pointy to urządzenia nie tyle konkurencyjne wobec siebie, ile komplementarne. Po router powinieneś sięgnąć, gdy chcesz zagwarantować dostęp do sieci wszystkim urządzeniom. Po access point z kolei powinieneś sięgnąć, gdy chcesz rozdzielić sygnał na większą liczbę urządzeń. Możesz także rozważyć jego zakup, by zwiększyć moc i zakres sygnału. W wielu przypadkach warto wykorzystać zarówno router bezprzewodowy, jak i access point Wi-Fi. Połączenie tych dwóch urządzeń pomoże ci w lepszym zarządzaniu siecią.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , , , ,