Co zrobić, aby ograniczyć czas spędzany ze smartfonem?

kobieta blondynka z psem na plaży
Ruch na świeżym powietrzu i przebywanie wśród przyrody to sprawdzone sposoby na lepsze samopoczucie | fot.: stock.adobe.com

Wszyscy z pewnością jesteśmy świadomi tego, że urządzenia elektroniczne towarzyszą nam każdego dnia, skutecznie wypełniają nasz czas. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, czy jedziemy autobusem czy akurat przebywamy w domu na ogół śledzimy media społecznościowe, jesteśmy aktywni na komunikatorach internetowych oraz możemy oglądać materiały wideo, które nas interesują.

 

Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Smartfon, który mamy zawsze w kieszeni bądź w torebce to możliwość komunikowania się z każdą osobą oraz śledzenie wiadomości z kraju i ze świata. Coraz więcej osób jednak bez względu na wiek zauważa, że mnóstwo czasu spędzają przed ekranem swojego smartfona. Może być to niebezpieczne, ponieważ zabiera nam czas, wyjaławia relacje, odbiera możliwość samodzielnego decydowania o spędzaniu czasu (ileż razy zamierzamy tylko na moment zajrzeć na social media, a kończymy przegląd po 2-3 godzinach?). Każdy ma inne zainteresowania i sposoby na spędzanie wolnego czasu. Coraz częściej wybieramy rozrywkę bierną, która nie wymaga zaangażowania z naszej strony. Jak ograniczyć czas spędzany przed komputerem czy telefonem?  Warto szukać sposobów na aktywny wypoczynek i uprawiać sport. Dzięki temu będziemy mieli więcej energii. Ruch na świeżym powietrzu i przebywanie wśród przyrody to sprawdzone sposoby na lepsze samopoczucie. Wielu z nas ma pracę siedzącą, często towarzyszy jej stres. Próbujemy się regenerować na różne sposoby, zapominając o prostych, skutecznych metodach.

 

Zdrowy przykład dla dzieci

W wielu rodzinach trudno o głębokie relacje z jej członkami, bo każdą lukę zapełniają telefony i dostęp do Internetu. Nie ma miejsca na kreatywność, wspólne gry, zabawy rozmowy. Przede wszystkim trzeba dać dzieciom przykład. Wtedy będą chciały nas naśladować. Jak często nasze pociechy widzą nas z książką w ręku? One widzą, co jest naszym priorytetem. Przysłowie mówi, że lepszy jest przykład już wykład. Żadne słowa nie zastąpią, tego co robimy na co dzień. To właśnie to stanowi naszą wartość. Każdy z nas ma jakieś pasje. Czasem trzeba czasu, aby je odkryć. Warto poświęcać czas na to, co sprawia nam rzeczywistą frajdę. Wiele osób dąży do rozwoju osobistego. To ważne, aby być coraz lepszą wersją siebie i zdobywać wiedzę o otaczającym nas świecie. To pomaga budować poglądy i kształtuje naszą osobowość.

 

Dynamiczny rozwój

Trzeba powiedzieć, że dla wielu osób łatwym sposobem na zdobywanie wiedzy jest telefon z dostępem do Internetu. Dzięki temu możemy zdobyć informacje na każdy temat. Trzeba jednak znać umiar i dążyć do różnorodności. Niektóre osoby mają mnóstwo zainteresowań i brakuje im czasu na realizację pasji. Musimy też sporo czasu poświęcać na pracę zawodową, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie. Czasy, w których żyjemy w dużej mierze opierają się na elektronice i chyba nikt z nas nie wyobraża sobie powrotu do czasów, kiedy technologia była znacznie mniej rozwinięta. Choć korzystamy z niej głównie dla własnego pożytku, trzeba pamiętać o prostych sposobach na spędzanie czasu. Wieczorami warto odłożyć telefon, aby pozwolić umysłowi przygotować się do snu. Dobrym pomysłem jest również odkładanie telefonu na czas jedzenia posiłków. To sprzyja równowadze życiowej.

 

AWO

Tags from the story
, , , ,