Zakupy w internecie: co sprawdzić przed kliknięciem „Kup teraz”?

miniaturka koszyka zakupowego na klawiaturze laptopa
Naszą czujność powinny wzbudzić też podejrzanie atrakcyjne oferty - jest mało prawdopodobne, by ktoś sprzedawał najnowszy model telefonu za 20% jego ceny rynkowej, a markowe buty za kilkadziesiąt złotych raczej nie będą oryginalne - takie "okazje' lepiej sobie odpuścić | fot.: stock.adobe.com

Wg ubiegłorocznych danych zakupy online robi już ponad 60% Polaków. Ma to swoje odzwierciedlenie w rosnącym zaufaniu do sklepów internetowych. Czy jednak zakupy w sieci zawsze są bezpieczne? Podpowiadamy, jak zminimalizować ryzyko związane z zakupami przez internet.

Największą zaletą zakupów internetowych jest to, że możemy nabyć dowolny towar bez wychodzenia z domu. W kilka chwil możemy porównać oferty wielu sklepów i wybrać ten, którego asortyment najlepiej odpowiada naszym potrzebom, a przy tym jest atrakcyjny cenowo. Często mamy przy tym możliwość dodatkowego obniżenia ceny za pomocą kodów rabatowych, które sklepy same przesyłają na nasze skrzynki mailowe. Nie musimy się przy tym martwić o transport zakupionego towaru, ponieważ (przy wyborze odpowiedniej opcji) kurierzy dostarczają nasze zakupy pod same drzwi, co ma szczególne znaczenie przy przedmiotach o dużych gabarytach lub sporej wadze.

Bezpieczeństwo zakupów online

Zakupy przez internet, choć niewątpliwie wygodne, a przy tym często atrakcyjne cenowo, mogą wiązać się z pewnym ryzykiem. Zawsze może się zdarzyć, że trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, który sprzeda nam towar znacznie różniący się od tego, co widzimy w ofercie sklepu lub nieoryginalny. W skrajnych przypadkach możemy nawet nie otrzymać naszego zamówienia i stracić przelane na konto sklepu pieniądze. Dlatego do zakupów przez internet warto podchodzić z rozsądkiem. Jeżeli zachowamy czujność i poświęcimy kilka chwil na sprawdzenie sklepu, w którym chcemy dokonać transakcji, z dużym prawdopodobieństwem będziemy mogli cieszyć się z udanych zakupów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sklep internetowy

Na początku przygody z zakupami online warto stawiać na sprawdzone sklepy, np. takie, które mają swoje placówki stacjonarne w galeriach handlowych. Ceny online są w nich często niższe, niż stacjonarnie, a ryzyko nieotrzymania towaru i utraty pieniędzy raczej niewielkie. Jeżeli decydujemy się na mało znany sklep, warto poświęcić kilka chwil na poszukanie opinii o nim w internecie. Jeżeli sklep stosuje nie do końca uczciwe praktyki, jest spore prawdopodobieństwo, że trafimy na niezbyt przychylne opinie oszukanych czy niezadowolonych klientów.

Naszą czujność powinny wzbudzić też podejrzanie atrakcyjne oferty – jest mało prawdopodobne, by ktoś sprzedawał najnowszy model telefonu za 20% jego ceny rynkowej, a markowe buty za kilkadziesiąt złotych raczej nie będą oryginalne – takie „okazje’ lepiej sobie odpuścić.

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy sklep umożliwia wysyłkę towaru za pobraniem, zabezpieczy nas to przed utratą pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór takiego sklepu, który posiada punkt odbioru w pobliżu naszego miejsca zamieszkania – pozwoli nam to na sprawdzenie towaru przed dokonaniem płatności.

Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy cenę wybranego towaru w innych sklepach. Często okazuje się, że oferowane w internecie promocje są nimi tylko z nazwy i polegają na sztucznym zawyżaniu ceny pierwotnej, po to, by później znacznie ją obniżyć. Sprawdźmy też politykę zwrotów i wymian stosowaną przez sklep – najkorzystniejsza dla nas sytuacja, jest wtedy, gdy zarówno zwrot, jak i wymiana są darmowe.

Tak, jak w przypadku tradycyjnych zakupów, zakupy internetowe wymagają zachowania zdrowego rozsądku. Poświęcenie paru chwil na prześwietlenie sklepu i jego oferty pozwoli nam uniknąć popełnienia błędu i uchroni przez utratą pieniędzy. I chociaż internet kusi nas licznymi obniżkami, rabatami i akcjami promocyjnymi, to działanie pod wpływem impulsu niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem.

AJU