Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci

vpn świat
Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci wyjechać na wakacje ze spokojną głową | fot.: stock.adobe.com

Rozluźnienie towarzyszące Ci podczas wakacji nie powinno wpłynąć na osłabienie Twojej ochrony przed cyberprzestępcami. Opuszczenie zaufanej przestrzeni domu lub biura może uśpić Twoją czujność podczas korzystania ze smartfona lub laptopa podczas wakacji. To z kolei może mieć fatalne konsekwencje dla Twojego cyberbezpieczeństwa.

Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci wyjechać na wakacje ze spokojną głową.

1.   Ogranicz informowanie o szczegółach wyjazdu do minimum

Wszyscy uwielbiamy dzielić się zdjęciami i opisami naszych wakacyjnych przeżyć w mediach społecznościowych. Publikowanie wszystkich szczegółów. takich jak data i miejsce wyjazdu, nazwa hotelu lub godzina lotu jest jednak wyjątkowo niebezpieczne. Takie dane są szczególnie przydatne dla oszustów wykorzystujących phishing do wyłudzania informacji osobistych i uzyskiwania dostępu do kont, w tym bankowych.

Cyberprzestępcy mogą zadzwonić do Ciebie i podać się za pracownika hotelu lub linii lotniczych i wyłudzić od Ciebie wrażliwe dane pod przykrywką zmiany rezerwacji, lub dopytania o szczegóły. Zachowaj czujność, jeśli osoba po drugiej stronie wymaga od Ciebie podania numeru dowodu, PESEL lub haseł.

2.   Sprawdzaj wiadomości e-mail związane z wyjazdem

Hotele, linie lotnicze i organizatorzy wycieczek często zasypują swoich klientów wiadomościami e-mail ze szczegółami pobytu, harmonogramem, opcjonalnymi dodatkami dostępnymi za opłatą, podziękowaniami i innymi informacjami. Tworzenie spersonalizowanych wiadomości przypominających te, jakich się spodziewasz, to doskonały sposób na wyłudzenie Twoich danych przez hakerów.

Hotel, w którym masz zarezerwowany pobyt, prosi Cię o kliknięcie linku i dokonania samodzielnego check-inu? A może linia lotnicza prosi o dopłatę za posiłek? Podchodź z dystansem do wszystkich wiadomości e-mail, które automatycznie przekierowują Cię do bramek płatniczych i proszą o kliknięcie podejrzanych linków.

3.   Nie korzystaj z darmowych sieci Wi-Fi

Jeśli wyjeżdżasz do kraju, w którym pobierane są astronomiczne opłaty za mobilny Internet, prędzej czy później zechcesz skorzystać z sieci Wi-Fi dostępnej na miejscu. Nawet kilka minut spędzonych na przeglądaniu mediów społecznościowych przy pomocy publicznego hotspota może być fatalne w skutkach.

Pamiętaj, że najtańszy VPN może nie być w tym przypadku najlepszym wyborem. Firmy, które oferują ochronę VPN za grosze, mogą zarabiać np. na sprzedaży zebranych od Ciebie danych. Zainwestowanie w silną ochronę VPN pozwoli Ci na bezpieczne korzystanie nawet z publicznych sieci Wi-Fi, bez obaw o to, że ktokolwiek uzyska dostęp do Twoich danych.

4.   Nie instaluj podejrzanych aplikacji

Aplikacje mobilne mogą być niezwykle przydatne w podróży – od aplikacji miejskich, przez mapy i komunikację miejską, aż po aplikację z polecanymi restauracjami czy taksówkami. Unikaj przeładowania swojego smartfona podejrzanymi plikami i aplikacjami, ponieważ pod niektórymi z nich mogą kryć się wirusy i programy szpiegujące.

Nie pobieraj plików o wątpliwym pochodzeniu i nigdy nie instaluj aplikacji poza oficjalnymi sklepami urządzeń z Androidem (Google Play) lub iOS (Apple’s App Store). Chociaż na pierwszy rzut oka aplikacje mogą wydawać się niewinne, negatywne skutki możesz odczuć długo po powrocie z wakacji.

5.   Kontroluj usługi lokalizacyjne i Bluetooth

Narzędzia lokalizacyjne przydają się podczas nawigowania w nowym miejscu i znajdowaniu najszybszych tras do restauracji i zabytków. Niektóre z nich mogą być jednak bardzo podstępne i ujawniać Twoją lokalizację, także za pomocą zdjęć. Wyłącz usługi lokalizacyjne, gdy nie są używane, i rozważ ograniczenie udostępniania swojej lokalizacji w mediach społecznościowych.

Pamiętaj też o wyłączaniu funkcji Bluetooth i łączności zdalnej, gdy przebywasz poza domem. Niektóre urządzenia automatycznie wyszukują dostępne sieci bezprzewodowe i łączą się z nimi. Wyłącz te funkcje, aby połączyć się z sieciami bezprzewodowymi i Bluetooth tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz, a jeśli nie są one niezbędne, po prostu je wyłącz. Gdy jesteś poza domem, funkcje te mogą zapewnić przemieszczającym się cyberprzestępcom dostęp do Twoich urządzeń.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,