Lampa podłogowa glamour – charakterystyka i inspiracje

lampa podłogowa solo sfmeble
Styl glamour to trend kojarzony głównie za sprawą swojego wyrafinowanego charakteru, w którym wysmakowana elegancja przeplata się z luksusem, a często nawet ekstrawagancją | fot.: materiał partnera

Jedna lampa wisząca w centralnym punkcie pomieszczenia? To stanowczo za mało, aby oświetlenie w danym wnętrzu było wystarczające – bez oświetlenia pomocniczego na pewno się tutaj nie obędzie. Tym razem coś dla miłośników wyrafinowanej elegancji o nieco luksusowym posmaku – na tapecie lampa podłogowa w stylu glamour. Sprawdź, jakie modele dobrze odnajdą się w tej stylistyce i dowiedz się, jak najlepiej je zaaranżować.

Lampy w stylu glamour – wyrafinowana elegancja dla miłośników mocnych wrażeń

Styl glamour to trend kojarzony głównie za sprawą swojego wyrafinowanego charakteru, w którym wysmakowana elegancja przeplata się z luksusem, a często nawet ekstrawagancją. Nie jest to na pewno styl odpowiedni dla absolutnie każdego – jest dość charyzmatyczny, często wręcz krzykliwy, co nie przez każdego poczytywane jest za atut. Jeśli jednak lubisz wnętrza, które już od progu przykuwają uwagę wyrazistością i umiejętnie operują kontrastami, wnętrza glamour mają spore szanse na to, aby okazać się strzałem w dziesiątkę. Poza odpowiednio dobranymi meblami, ogromne znaczenie odgrywa tutaj oświetlenie – to właśnie ono w dużej mierze przesądza o tym, czy we wnętrzu zagości tak charakterystyczna dla glamour, pełna blichtru i luksusu atmosferą, którą da się poczuć już od pierwszego spojrzenia. Jakie lampy podłogowe będą tutaj szczególnie mile widziane? Mamy kilka typów…

Duet złota i czerni – ta kombinacja jest na topie

Lampa podłogowa w kolorystyce złoto-czarnej to dość częsty wybór we wnętrzach glamour. To dobry wybór w szczególności dla tych, którzy lubią otaczać się ponadczasową elegancją, równocześnie jednak starannie unikając rozwiązań, charakteryzujących się nadmierną ekstrawagancją. Bo wbrew temu, co niektórym nadal zapewne może się wydawać, lampy glamour to nie tylko te z licznymi kryształkami, niczym z barokowej sali balowej, ale i całkiem sporo modeli o znacznie mniej krzykliwej estetyce. Złoto i czerń to zresztą jedne z najpopularniejszych kolorów jeżeli o wnętrzach glamour mowa – warto sięgnąć po ten duet nie tylko przy wyborze mebli, ale i oświetlenia oraz dodatków i dekoracji.

lampa podłogowa pipe sfmeble
Takie reflektory w dawnym stylu świetnie wpiszą się zresztą nie tylko w wystrój glamour, ale i w nieco bardziej zachowawczy soft glam | fot.: materiał partnera

Reflektor w stylu dawnego Hollywood

Szukasz pomysłu na modną lampę w stylu glamour? Dobrym wyborem może okazać się lampa podłogowa inspirowana reflektorem z planu filmowego sprzed wielu dekad. Inspiracje rodem ze złotego Hollywood z lat 30. i 40. to dobry pomysł w szczególności dla tych, do których nie przemawia przepych inspirowany barokiem czy epoką ludwikowską, natomiast cenią wyrafinowaną estetykę charakterystyczną dla art deco. Takie reflektory w dawnym stylu świetnie wpiszą się zresztą nie tylko w wystrój glamour, ale i w nieco bardziej zachowawczy soft glam. 

Lampa podłogowa inspirowana morskim jeżowcem

Lampa podłogowa kształtem klosza nawiązująca do morskiego jeżowca to kolejny modny trend, chętnie wykorzystywany we wnętrzach glamour. Modele te wykonane są ze stali, najczęściej w złotym, miedzianym lub chromowanym wykończeniu, już od pierwszego wejrzenia przykuwając uwagę nie tylko charakterystycznym, oryginalnym kształtem, ale i pełną szlachetnego blasku kolorystyką. Lubisz mocne akcenty i chętnie sięgasz po nie w swoich wnętrzach? Taka lampa podłogowa idealnie wpisze się w twoje preferencje i oczekiwania.

Szklane klosze w rozmiarze XXL

Nie tylko splendor i błyskotki – lampa podłogowa ze szklanym kloszem również dobrze wkomponuje się w wystrój glamour, zwłaszcza jeśli klosz będzie mógł pochwalić się sporymi rozmiarami. Może to być zarówno szkło transparentne, jak i barwione – w modzie są obecnie zwłaszcza odcienie przydymione. Warto też pamiętać o tym, aby szklanym kloszom towarzyszyły lekko kontrastujące ze szkłem podstawy metalowe w złotym lub srebrnym wykończeniu.

lampa podłogowa mahala sfmeble
Nie tylko splendor i błyskotki – lampa podłogowa ze szklanym kloszem również dobrze wkomponuje się w wystrój glamour | fot.: materiał partnera

Gdzie ustawić lampę podłogową?

Lampa podłogowa w salonie najczęściej umieszczana jest przy jednym z końców sofy lub narożnika. Jeśli w pokoju znajduje się również fotel, możesz ustawić ją bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Lampy podłogowe chętnie wykorzystywane są jako lampy do czytania, jeśli jednak zamierzasz wykorzystywać ją w tym charakterze, pamiętaj, aby wybrany przez ciebie model dawał oświetlenie ukierunkowane do dołu. Unikaj też abażurów wykonanych z materiałów słabo przepuszczających światło. Jeśli lubisz nieco mniej szablonowe rozwiązania, lampę podłogową możesz też wykorzystać w sypialni, jako oryginalną alternatywę dla klasycznych lampek nocnych w postaci lamp stołowych stawianych na blatach szafek lub stolików nocnych.

Materiał partnera