Jak dbać o samochód? 5 najskuteczniejszych sposobów

jak dbać o samochód
Przegląd techniczny jest wymagany przez polskie prawo | fot.: materiał partnera

Wiedza o tym jak dbać o samochód powinna być wśród kierowców powszechna. Wbrew pozorom nie wszyscy znają jednak 5 skutecznych sposobów, aby utrzymywać auto w niemal nienagannym stanie. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy będziemy chcieli nasz pojazd sprzedać lub użyć go jako zastawu przy pożyczce.

Jak dbać o samochód?

Oto 5 złotych rad:

  • Regularnie uzupełniaj olej.
  • Pamiętaj o przeglądach.
  • Zabezpieczaj lakier.
  • Nie wlewaj do baku kiepskiej benzyny.
  • Wymieniaj filtry i opony.

Sprawdźmy, jak te teoretyczne wskazówki powinny działać w praktyce.

Regularnie trzeba sprawdzać i uzupełniać olej. Jak często?

Jedną z pierwszych praktycznych rzeczy, których uczy się kierowca podczas kursu na prawo jazdy, jest sprawdzanie poziomu oleju. Nawet jeżeli później ta dość prosta umiejętność nie zanika, praktykowana jest zdecydowanie zbyt rzadko. Większość właścicieli pojazdów uważa bowiem, że wystarczy uzupełniać płyn tylko wówczas, gdy o potrzebie takiej informuje charakterystyczna kontrolka.

Nic bardziej mylnego. Aktywuje się ona wyłącznie wtedy, gdy poziom oleju jest naprawdę niski. Dlatego warto uzupełniać go regularnie, chociaż należy też pamiętać, aby nie przesadzać ze zbyt dużą ilością i utrzymywać go na optymalnym poziomie. Zimą jest to 1/3  miarki, a latem 2/3. Jak często powinniśmy uzupełniać olej? Przezorny zawsze ubezpieczony, więc niezłym pomysłem jest kontrolowanie poziomu co kilkanaście tysięcy przejechanych kilometrów.

Raz w roku musimy odstawić samochód do przeglądu. Nie unikajmy tego

Przegląd techniczny jest wymagany przez polskie prawo. Nowe samochody muszą przejść pierwsze przeglądy odpowiednio po 3 i 5 latach od wyjechania z salonu, a następnie już co roku, podobnie jak starsze modele. Nie jest to jednak wyłącznie kwestia upierdliwych przepisów czy nadmiernej dbałości o bezpieczeństwo użytkowników ruchu (o ile oczywiście przesada w tym aspekcie może w ogóle zaistnieć).

Regularne sprawdzanie, czy wszystko jest z samochodem w porządku, pomaga utrzymywać go w dobrym stanie przez długie lata. Sam przegląd jednak nie wystarczy. Jak dbać o samochód pod tym kątem? Koniecznie należy słuchać wskazań mechanika i dokonywać napraw bez kompromisów dotyczących nowych części czy jakości wykonania. Czy będą to usterki drobne, czy istotne, powinno się podejść do ich usunięcia z taką samą dbałością i nie szukać na siłę oszczędności.

Zabezpieczanie lakieru to kwestia nie tylko pedantyzmu

Kwestia dbania o wygląd zewnętrzny samochodu bywa drażliwa. Nie wszyscy przykładają do tego odpowiednią uwagę. Nawet jeśli wiedzą, że regularne czyszczenie auta jest niezwykle istotne, nie chcą uchodzić za pedantów. Tymczasem odpowiednia ochrona lakieru może uchronić samochód przed wieloma problemami. Niestety, nie chodzi tu wyłącznie o podjechanie od czasu do czasu do myjni.

Jeśli właściciel auta nie chce, aby już na podstawie powierzchownych oględzin specjaliści z  takich firm jak autokapital obniżyli wartość auta odpowiadającą za kwotę sprzedaży czy uzyskanej pożyczki, warto zadbać o podstawy i nauczyć się jak dbać o samochód z zewnątrz. Wszystko zaczyna się od mycia detailingowego, czyli dokładnego czyszczenia pojazdu krok po kroku. Zabrudzenia, których nadal nie widać gołym okiem, usunie glinkowanie. Na zimniejsze pory roku przyda się dodatkowo ochrona z wosku lub powłoki ceramicznej.

Sprawdzone paliwo to podstawa. Tankuj wyłącznie na pewnych stacjach

O ile podstawową ochroną silnika jest olej, nawet najlepsze produkty nie pomogą, gdy samochód karmiony jest paliwem słabej jakości. Trudno przewidywać, jakie konkretnie podzespoły układu silnikowe zostaną uszkodzone przez paliwo chrzczone lub przechowywane w marnych warunkach. Mogą się zepsuć konkretne części, a może pójść i cały układ.

Zasada jest w tym przypadku prosta. Należy tankować wyłącznie na stacjach, które ocenia się jako pewne. Zdecydowanie mniejsze podejrzenia można mieć wobec placówek należących do dużych sieci. Nawet na stacjach franczyzowych infrastruktura będzie w dobrym stanie ze względu na wewnętrzne kontrolę franczyzodawców. Czy wobec tego trzeba wystrzegać się lokalnych firm? Wszystko jest kwestią jednostkową. Jeśli paliwo nie jest podejrzanie tanie, właściciel może pochwalić się certyfikatami jakości, a sprzęt nie wygląda na tragiczny, jak najbardziej można powstrzymać obawy.

Podstawą jest też zmiana ogumienia i wymiana filtrów. Jak często to robić?

Tak samo jak złym zwyczajem kierowców jest oszczędzanie przy eliminowaniu usterek wykazanych podczas przeglądu, nie wszyscy pamiętają, jak dbać o samochód pod kątem wymiany różnych elementów. Myśli się o tym najczęściej w kontekście zmiany opon na zimowe i późniejszego powrotu do letniego ogumienia. Faktycznie, jest to istotna czynność i nie powinniśmy jej zaniedbać nawet wówczas, gdy zwodzą nas szaleństwa klimatyczne. Ale na względzie warto mieć również filtry.

Jak często wymieniać poszczególne filtry?

  • filtr kabinowy – raz w roku
  • filtr oleju silnikowego – przy każdej wymianie oleju
  • filtr paliwa – co 80-100 tysięcy kilometrów
  • filtr powietrza – przy stanie smogu na rok 2020 co 20 tysięcy kilometrów

To pięć najważniejszych sposobów jak dbać o samochód. Co dodalibyście od siebie?


Materiał partnera zewnętrznego