Jak prawidłowo przygotować auto na wiosnę?

Samochód w promieniach slońca
Pierwsze ciepłe, wiosenne dni zachęcają wielu kierowców do dokładnego przejrzenia stanu samochodu po zimie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pierwsze ciepłe, wiosenne dni zachęcają wielu kierowców do dokładnego przejrzenia stanu samochodu po zimie. Pielęgnacja auta i jego generalne odświeżenie zwykle zajmują co najmniej kilka godzin. Nie wystarczy wymiana opon na letnie, trzeba również sprawdzić poszczególne podzespoły pojazdu i usunąć ewentualne usterki. Niezbędną czynnością do wykonania wczesną wiosną jest również dokładne wyczyszczenie samochodu.

Przegląd samochodu przed wiosną

Po zimie samochód wymaga szczególnej troski i dokładnego oczyszczenia. Dotyczy to zarówno wnętrza pojazdu, jak również elementów zewnętrznych. Miesiące zimowe wiążą się bowiem z mrozami, błotem, wilgocią, solą drogową oraz dziurami w jezdniach, które wpływają negatywnie na stan auta. Ażeby polepszyć kondycję samochodu, a także nie dopuścić do jej dalszego pogorszenia, konieczne jest wykonanie kilku niezbędnych czynności. Poniżej podpowiadamy, o czym powinniście pamiętać, gdy zima odchodzi w zapomnienie.

Odświeżenie wnętrza pojazdu

O dobrą kondycję samochodu należy dbać regularnie, sezony zimowe często jednak nie sprzyjają generalnym porządkom w aucie. Z tego powodu na wiosnę warto poświęcić trochę czasu na odświeżenie wnętrza pojazdu. Sprzątanie zacząć można od wysuszenia i odkurzenia wnętrza, nie zapominając o miejscach trudno dostępnych oraz bagażniku. Warto również wymienić dywaniki samochodowe, z gumowych na tekstylne, które lepiej sprawdzą się w sezonie letnim. Istotną rolę odgrywa wyczyszczenie tapicerki. Tłuste zabrudzenia usunąć można za pomocą łatwo dostępnych środków czyszczących lub zdać się na pomoc profesjonalnych firm. Na uwagę zasługują również plastikowe elementy, deska rozdzielcza, kierownica, tunel środkowy i dźwignia zmiany biegów. Podczas generalnych porządków w samochodzie warto wyczyścić wewnętrzne boczki drzwi oraz umyć i odtłuścić wewnętrzną stronę szyb.
Właściwe przygotowanie auta z zewnątrz

Do najważniejszych czynności, które trzeba wykonać przy samochodzie po zimie, zalicza się wymiana opon na letnie. Jednak nie wystarczy dokonać wymiany, trzeba również zadbać o odpowiedni san nowych opon. „Należy zadbać o to, aby koła były dobrze napompowane i wyważone. Ma to bowiem wpływ na drogę hamowania, przyczepność i spalanie.” – informuje nas ekspert reprezentujący sklep online iParts.pl. Kiedy oczyścimy już auto z resztek śniegu, soli i piasku, warto zakonserwować blachy i nawoskować karoserię. Oprócz tego konieczne jest wyczyszczenie lamp przednich oraz tylnych, kierunkowskazów, świateł stopu oraz tablicy rejestracyjnej.


Materiał partnera zewnętrznego