Awaria samochodu, usterka, stłuczka czy wypadek to zdarzenia stresujące nawet dla doświadczonych kierowców. W przypadku ich wystąpienia musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, do kogo zgłosić się po pomoc. Choć w pierwszej chwili może się to wydać problematyczne, to jednak podjęcie decyzji zależeć będzie tak naprawdę od tego, w jakim stanie i gdzie znajduje się nasz samochód.
Pomoc drogowa czy mobilny warsztat samochodowy?
Pomoc drogowa zajmuje się głównie holowaniem pojazdów – tych, które są niesprawne i którymi sami nie możemy dotrzeć do warsztatu w momencie wystąpienia usterki lub kolizji. Ponadto pomoc drogowa transportuje m.in. pojazdy sportowe, zabytkowe, motocykle czy quady na zlecenie klienta. Usługi pomocy drogowej są zatem ściśle związane z przyjazdem lawety na wskazane miejsce, załadunkiem i transportem z miejsca A do B. Dla odmiany mobilny warsztat samochodowy jest w stanie wykonać diagnostykę pojazdu oraz naprawić usterkę czy wymienić dany podzespół „na miejscu”, czyli tam, gdzie samochód uległ awarii. Tak więc, podstawowa różnica między pomocą drogową a mobilnym warsztatem samochodowym polega na tym, że w przypadku wezwania na miejsce tej pierwszej nie możemy liczyć, że rozprawi się ona z problemem, tak byśmy mogli kontynuować jazdę, podczas gdy jest to samo sedno oraz cel działania tych drugich.
Kiedy wzywać pomoc drogową, a kiedy mobilny warsztat samochodowy?
Pomoc drogową wzywa się najczęściej po różnego rodzaju kolizjach czy wypadkach, a także w przypadku, gdy auto wjedzie do głębokiego rowu, utknie w błocie czy znajdzie się w innym miejscu, z którego nie ma szansy wyjechać. Laweta wzywana jest również w sytuacji, gdy kierowca ma swój ulubiony, stacjonarny auto serwis i nie chce korzystać z usług innych mechaników przy nagłej usterce, która uniemożliwia dojazd do serwisu na własnych kołach. Mobilny warsztat samochodowy niestety nie pomoże nam w tego typu sytuacjach. Niemniej, pracujący w nim mechanicy bez problemu poradzą sobie np. z awaryjnym odpalaniem samochodu, wymianą akumulatora, alternatora czy rozrusznika, osuszeniem baku po błędnym tankowaniu, wymianą paska czy zwyczajną diagnostyką usterki. To oczywiście tylko przykłady usług świadczonych przez mobilny warsztat samochodowy, bowiem wachlarz możliwości bywa w takich firmach bardzo szeroki. Mobilny warsztat można zatem wezwać m.in. w przypadku:
- zapalenia się kontrolki ostrzegawczej podczas jazdy;
- utraty mocy;
- braku możliwości odpalenia auta;
- problemu z alarmem;
- zatankowania niewłaściwego paliwa (pomyłka diesla i benzyny);
- słyszalnych, niepokojących odgłosów wydawanych przez auto podczas jazdy;
Ale mobilny warsztat samochodowy można wezwać też chociażby do zaplanowanej wymiany klocków hamulcowych. Daje to zatem obraz szerokich możliwości świadczonych przez tego typu firmy. Dlaczego jednak kierowcy mieliby zrezygnować ze stacjonarnych serwisów na rzecz mobilnych warsztatów? Korzyścią płynącą z wybierania napraw mobilnych jest oszczędność czasu. Kierowca nie musi bowiem dojeżdżać do stacjonarnego serwisu i tracić czasu w ulicznych korkach oraz w serwisie (oczekując na naprawę). Teraz to mechanik lub elektryk samochodowy przyjeżdża we wskazane miejsce np. pod dom lub biuro klienta i wykonuje swoje usługi za pośrednictwem specjalistycznych pojazdów, wyposażonych w sprzęt serwisowy.
Podsumowując; zakres usług mobilnych warsztatów jest niemal taki sam jak tych stacjonarnych i w większości przypadków będą one w stanie uporać się z zaistniałym problemem na drodze lub pod domem czy biurem klienta.
Optymalne rozwiązanie?
W sytuacji, w której nie wiemy, z kim się skontaktować, gdyż nie jesteśmy w stanie ocenić szkód czy zlokalizować na własną rękę problemu, najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie mobilnego warsztatu samochodowego świadczącego również usługi z zakresu pomocy drogowej (najlepiej też takiego, który ma własny warsztat stacjonarny). Kamil Sieradzki, mechanik z Besthol, tłumaczy: „Mobilne warsztaty samochodowe, które świadczą również usługi z zakresu pomocy drogowej i mają warsztaty stacjonarne, gwarantują kompleksowe podejście do problemu, dzięki czemu klient ma pewność, że jego auto zostanie naprawione w odpowiednich do sytuacji warunkach.”
Materiał partnera zewnętrznego