Sprawdzanie VIN – najlepsza pomoc przy zakupie używanego auta

Auto przed i po

Nie chcemy być oszukani przy zakupie samochodu. Jednak nie każdy z nas wie, że jest prosty sposóby by się przed oszustwem uchronić. Sprawdzanie VIN to zwyczaj, który da nam dostęp do rzetelnej wiedzy o historii pojazdu, zanim wydamy nasze często niemałe pieniądze.

Sprawdzanie VIN daje dostęp do informacji o historii pojazdu

Numer VIN, czyli numer nadwozia, z ang Vechicle Identification Number. To morze pełne informacji na temat historii samochodu. Możesz z niego wyłowić najistotniejsze dla siebie informacje. Koszt sprawdzenia jest niewielki w porównaniu do kwoty jaką możesz wydać na nieudany zakup. Poznaj prawdziwą historię auta na Autoraport.pl i uniknij oszustwa.

Gdzie szukać VIN?

Sprzedawca ma obowiązek udzielić Ci tej informacji, jeśli unika przekazania VIN’u lepiej odpuścić sobie takie ogłoszenie. Na szczęście wielu sprzedawców umieszcza numer VIN już w samym ogłoszeniu. Jeśli masz fizycznie dostęp do samochodu, możesz odczytać VIN samodzielnie zaglądając przez przednią szybę do wnętrza samochodu. Tabliczka z numerem znajduje się po stronie kierowcy, zaraz pod szybą. Inne miejsca, gdzie możesz znaleźć VIN w samochodzie opiszemy w dalszej części artykułu.

Gdzie znajdziesz VIN

VIN, co to właściwie jest?

VIN jest unikatowy dla każdego pojazdu, podobnie jak odcisk papilarny dla człowieka. Jego nazwa wzięła się od ang skrótu Vehicle Identification Number. Sprawdzanie VIN daje nam możliwość poznania wielu cennych informacji na temat historii pojazdu.

Jak skorzystać z numeru VIN?

Znając VIN danego pojazdu możesz wpisać go na stronie Autoraport.pl, która dekoduje informacje zawarte w VIN’ie. Podejmując decyzję o zakupie samochodu, polegaj na sprawdzonych źródłach a nie na domysłach, czy dobrych nadziejach. Autoraport korzysta jedynie z niezależnych i sprawdzonych źródeł jak ASO, Policja, wydziały komunikacji, czy aukcje pojazdów po szkodzie całkowitej.

Praktyczne benefity, które daje nam sprawdzanie VIN

Po pierwsze zyskujesz klarowne porównanie, czy to co mówi sprzedawca w ogłoszeniu jest prawdziwe, w ten sposób łatwo unikniesz oszustwa. Ponadto możesz wniknąć głębiej w szczegóły i poznać masę przydatnych informacji na temat samochodu, którym jesteś zainteresowany.

VIN - porównaj fakty

Lista oszustw, które możesz zdemaskować dzięki Autoraport

  • Sfałszowane WYDARZENIA typu wypadki, kolizje, zdarzenia z przeszłości samochodu. Sprzedawcy wystawiają auta, które mają przeszłość wypadkową jako BEZWYPADKOWE.
  • Ukryta KRADZIEŻ NA CAŁYM ŚWIECIE. Nigdy nie kupiłbyś auta wiedząc, że jest kradzione. Autoraport ma dostęp do baz danych na Całym Świecie. UWAGA: Jeśli nieświadomie zakupisz kradziony wcześniej pojazd, Policja ma prawo go zabrać a Tobie nie przysługuje żadne odszkodowanie. Nie ważne też w jakim kraju auto było kradzione, nie ważne też że nie widniało wcześniej jako kradzione w bazach polskiej Policji, wg polskiego prawa to właśnie obecny właściciel jest odpowiedzialny.
  • Podmienione części, jak silnik, skrzynia biegów, czy ustawienie kolumny kierownicy. Dzięki Oryginalnym Danym Technicznym masz wiesz w jakim stanie wyposażenia było auto w stanie fabrycznym. Porównując to ze stanem zastanym, masz jasny obraz tego, co jest na sprzedaż, co stawia Cię w korzystnej sytuacji przy negocjacjach ceny za auto.
  • ZDJĘCIA POWYPADKOWE jasno Ci pokażą fakty. Nie ma nic bardziej sugesytwnego niż zobaczyć na własne oczy jak to naprawdę wyglądało.

Metoda jest banalnie prosta

Dysponując numerem VIN auta, możesz wpisać go na stronie Autoraport.pl, w ten sposób zyskujesz dostęp do historii tego pojazdu. Po kilku minutach zyskujesz jasność czy samochód miał wypadki, jeśli tak to jakie. Jakie miał akcje serwisowe, ilu miał właścicieli. Możesz dowiedzieć się, czy to było auto firmowe albo taksówka. Przed Twoimi oczami pojawia się pełna lista fabrycznego wyposażenia danego modelu, dla przykładu typ i rodzaj silnika, ustawienie kolumny kierownicy, sprzęt audio, rodzaj klimatyzacji oraz wiele innych. Kolejna kluczowea informacja to, czy auto nie było kradzione. Jeśli auto brało udział w wypadku możesz zobaczyć w jakim było stanie oglądając zdjęcia powypadkowe.

Umiejscowienie numeru VIN

Pierwsze miejsce to dokumenty samochodu, dokładnie dowód rejestracyjny w polu oznaczonym literą E. Ten numer musi się zgadzać co do jednego znaku z każdym innym numerem w samochodzie.

VIN pod przednią szybą

Sprawdź VIN przed zakupem i oszczędź sobie kłopotów

„Niestety też kupiłem samochód rozbity i odpicowany od oszusta, który w sądzie dopiero przyznał i ujawnił, że sprzedał złoma, co najlepsze sąd mu zawierzył i mój pozew oddalił. Co jeszcze lepsze, prokuratura w warszawie, pomimo przedstawienia dowodów przeciwko sprzedawcy w postaci nagrań telefonicznych, nie widzi w jego czynach nic złego :/” – Sebastian K

Historia Pana Sebastiana niech będzie dla nas przestrogą i wskazówką że lepiej sprawdzić VIN samochodu i jego historię przed zakupem, bo po może być już trudniej dochodzić swoich praw a czasem nawet jest to niemożliwe, mimo posiadanych dowodów.

Teraz kiedy już wiemy jak pomocne jest sprawdzanie VIN możemy bez wychodzenia z domu podejmować rzeczowe decyzje, bo VIN to przepustka do wiedzy na temat historii używanego samochodu a jego sprawdzenie to pierwszy krok do udanego zakupu. Nie czekaj ze sprawdzeniem historii pojazdu do momentu, kiedy już jesteś prawnym właścicielem auta, nie pozwól, by Cię ktoś oszukał i bierz sprawy w swoje ręce, zawsze sprawdzaj Autoraport.

Tags from the story
, ,