Jak zadbać o stary samochód by dobrze jeździł, ale nie wydawać na to kroci?

stary fiat
Stary samochód jest oczkiem w głowie jego właściciela | fot.: materiał partnera

Na polskich drogach ciągle można spotkać 20, a nawet 25 letnie samochody. Nie jest to rzadkością w przypadku modeli marki Mercedes, czy Audi, które są dość odporne na korozję. Oczywiście jej oznaki zawsze się prędzej czy później pojawią, jeśli nie dba się o swojego „staruszka” odpowiednio. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak zadbać o stary samochód, by jeszcze nam posłużył, a przy tym nie wydać kroci.

Co zużywa się najszybciej w starym samochodzie? Jak częste muszą być wizyty u mechanika?

mechanik
Jak częste muszą być wizyty u mechanika? | fot.: materiał partnera

Trzeba jasno zaznaczyć, że są takie elementy, które należy wymieniać niezależnie od przebiegu jaki ma samochód. Jeśli chcesz uniknąć poważniejszych w skutkach awarii i niebezpiecznych zdarzeń płyn hamulcowy musi być wymieniany co 2 lata, a płyn chłodniczy maksymalnie o 5 lat. Tu konieczne jest sprawdzenie czy odporność na zamarzanie nie jest niższa niż minus 20 stopni, jeśli to zaobserwujemy, wymiana jest konieczna wcześniej. Na bezpieczeństwo jazdy wpływa stan wycieraczek. One zużywają się bardzo szybko i trzeba wymieniać je lub ich pióra nawet co roku. Niezależnie od przebiegu należy wymieniać także pasek rozrządu i alternatora co 5 lat. W tym samym okresie mogą zużyć się cylinderki hamulcowe. Nie należy również przesadzać z przechowywaniem opon zimowych bądź letnich zbyt długo. Trzeba wiedzieć, że guma ma swoją żywotność i 10 letnia opona absolutnie nadaje się już tylko do wyrzucenia. Oczywiście przynajmniej co roku trzeba wymieniać też olej silnikowy z filtrem. Zaniedbanie tak podstawowych kwestii może prowadzić do awarii silnika, zniszczenia jego elementów mechanicznych, czy układu hamulcowego. Nie trzeba również przypominać, że jazda na zużytych oponach jest niebezpieczna. Ważny jest regularny przegląd klimatyzacji, a także nie zaniedbywanie badań technicznych, które w przypadku tak wiekowego samochodu mogą odbywać się nawet co roku.

Jakie prace konserwatorskie można wykonać samodzielnie?

Stary samochód jest oczkiem w głowie jego właściciela. Często z zewnątrz takie samochody prezentują się nawet bez zarzutu, problem jest jednak ze stanem podwozia. Warto zatem nie tylko regularnie czyścić samochód, stosować glinki czy woski, ale również pozbywać się szybko i skutecznie pierwszych oznak korozji, a także odpowiednio zabezpieczać podwozie. Doskonale sprawdzi się środek do konserwacji podwozia w formie sprayu albo masy do nakładania pistoletem lub pędzlem. Aby dobrze wykonać tę pracę musisz najpierw oczyścić podwozie z brudu, usunąć ogniska luźniej rdzy za pomocą drucianej szczotki, a także zastosować neutralizator rdzy. Po umyciu i wyschnięciu szpachli można przystąpić do zabezpieczenia podwozia, czyli nałożenia środka do konserwacji podwozia. Wszystkie te prace można wykonać swobodnie mając do dyspozycji kanał lub podnośnik. Samodzielnie można usuwać także ogniska rdzy i rysy z karoserii stosując odpowiednie, dedykowane środki, a także lakiery i pasty polerskie.

Dbaj o opony samochodowe – sprawdzanie ciśnienia i regularna jazda są ważne

opona
Aby opony były jak najdłużej sprawne, trzeba sprawdzać ich ciśnienie | fot.: materiał partnera

Samodzielne wykonanie prac konserwatorskich może pozwolić zaoszczędzić sporo środków finansowych. Aby opony były jak najdłużej sprawne, trzeba sprawdzać ich ciśnienie. Jeśli samochód nie jest użytkowany regularnie, to warto zadbać by ciśnienie było nieco wyższe, jednak nie przekraczało 20% wartości zalecanej przez producenta. Jeśli samochód nie jest użytkowany na co dzień, to trzeba dbać o przejażdżki przynajmniej raz w tygodniu, aby pozbyć się wilgoci zgromadzonej na elementach układu wydechowego i innych podzespołów, a także zapobiec przedwczesnemu starzeniu się ogumienia, zwłaszcza zimą.

Dbaj o pełny bak w okresach kilkudniowych postojów

Istotne znaczenie dla żywotności starego samochodu ma również dbanie o pełny bak w okresach kilkudniowych postojów. W pustym także może gromadzić się wilgoć, a połączenie paliwa z wodą może negatywnie wpłynąć na silnik. Dzięki temu zawsze też będziesz przygotowany do dłuższej podróży.

Tak naprawdę w wielu kwestiach o stary samochód można zadbać samodzielnie. Niemniej jednak, gdy już przydarzy się awaria trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. Warto więc pamiętać o regularnej wymianie płynów, przeglądach i konserwacji samochodu.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,