Opona zimowa – czym musi się charakteryzować?

opona zimowa
Opona zimowa, w porównaniu do letniej, cechuje się znacznie większą ilością krzemionki w składzie | fot.: materiał partnera

Opony zimowe różnią się od tych letnich w dość znaczący sposób. Chyba każdy kierowca, który choć raz zmuszony był do jazdy na letnich oponach w zimowych warunkach przyzna, że komfort i bezpieczeństwo takiej jazdy jest dużo niższe, niż w przypadku opon zimowych. Dziś spróbujemy wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Czytaj dalej, a przekonasz się, w jaki sposób opony zimowe różnią się od letnich i czym się charakteryzują.

Najważniejsze różnice pomiędzy oponami zimowymi i letnimi

Opona zimowa, w porównaniu do letniej, cechuje się znacznie większą ilością krzemionki w składzie. W związku z tym opony zimowe nie kruszą się ani nie twardnieją, co zapewnia kierowcom znacznie większe bezpieczeństwo podczas podróży, jako, iż opony te są znacznie bardziej przyczepne. 

Bardzo istotną różnicą jest także wygląd bieżnika. W przypadku opon zimowych jest on bowiem znacznie głębszy, cechuje się także inną, bardziej skomplikowaną i agresywną rzeźbą. Porównując ze sobą bieżnik opony letniej i zimowej z pewnością zauważymy, że ten drugi posiada znacznie więcej nacięć, czy też rowków. Najlepsze opony zimowe cechują się bieżnikiem asymetrycznym i kierunkowym – doskonale radzą sobie one tak ze śniegiem, jak i również z błotem. Nie sposób też nie odnotować, że opony zimowe, przynajmniej w tradycyjnych wariantach są dość znacznie szersze od tych letnich.

Opona zimowa może więc z łatwością zostać odróżniona od letniej. Warto dodać, że oprócz innej głębokości i profilu bieżnika, czy też znacznie większej szerokości, opony zimowe są zazwyczaj odpowiednio oznaczane przez producentów. Najczęściej wykorzystywanym symbolem jest płatek śniegu na tle gór. Ponadto opona zimowa posiada oznaczenie M+F, informujące, że nadaje się do wykorzystywania zarówno na śniegu, jak i błocie.

Podobnie natomiast, jak opony letnie, również zimowe dostępne są w wielu różnych wariantach. Jednym z najpopularniejszych są opony zimowe 14, wykorzystywane między innymi w takich samochodach, jak Fiat Tipo, Citroen Berlingo, Toyota Corolla, czy też Mazda MX-5.

Najważniejsze zalety opon zimowych

Chociaż polskie prawo nie przewiduje konsekwencji karnych dla osób, które nie wymienią opon letnich na zimowe, przeprowadzenie takiej wymiany będzie miało olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy. 

Z uwagi na większą ilość krzemionki w składzie, opona zimowa lepiej sprawdzi się w trudnych warunkach (np. na zaśnieżonej drodze), choć oczywiście jej konstrukcja umożliwia komfortowe jej użytkowanie także na suchym asfalcie. Ważne jest jednak, by wiedzieć, że jazda na oponach zimowych umożliwia skrócenie drogi hamowania nawet o 30%. Pozostałe zalety, jakimi cechują się opony zimowe, to:

  1. Zwiększona przyczepność na śniegu i lodzie
  2. Zimowa opona nie twardnieje nawet, gdy temperatury są niskie
  3. Lepsza trakcja
  4. Wysoka trwałość
wymiana opon zimowych
Chociaż polskie prawo nie przewiduje konsekwencji karnych dla osób, które nie wymienią opon letnich na zimowe, przeprowadzenie takiej wymiany będzie miało olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy | fot.: materiał partnera

Warto więc dokonać wymiany opon na letnie, gdy temperatura powietrza przez dłuższy czas utrzymywać się będzie na poziomie 7 stopni Celsjusza lub niższym. 

 Popularne modele opon zimowych znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Opony_zimowe

Czy warto zainwestować w opony zimowe?

Jak najbardziej tak. Opony zimowe zapewniają bowiem maksymalny poziom bezpieczeństwa w chłodniejszych miesiącach i pozwalają na komfortowe poruszanie się nawet w trudnych warunkach pogodowych. Pamiętać też należy, iż mimo, że takie przepisy aktualnie nie obowiązują w naszym kraju, w wielu państwach wymiana opon na zimowe jest wymagana prawnie. Wybierając się do któregoś z takich państw bez wymaganego kompletu opon narażamy się na poważne konsekwencje. Jeśli więc często odwiedzamy kraje takie, jak Niemcy, Litwa, czy Rumunia, inwestycja w opony zimowe zdecydowanie jest wskazana.

Materiał partnera

Tags from the story
,