Kup samochód na kredyt, ale nie przepłacaj. 3 rady, jak to zrobić

Kredyt samochodowy
Kredyt samochodowy to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania | fot.: materiał partnera

Od jakiegoś czasu przymierzasz się do zmiany auta. Myślisz o zaciągnięciu kredytu samochodowego, ale ciągle się wahasz. To oznacza, że prawdopodobnie nie znalazłeś jeszcze atrakcyjnej oferty finansowania. Wykorzystaj internetowy kalkulator kredytu samochodowego i dowiedz się, jak nie przepłacić.

Kredyt samochodowy to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania. Na korzyść tego rozwiązania przemawia m.in. możliwość rozłożenia płatności na raty, co nie obciąża nadmiernie domowego budżetu. Aby jednak finansowanie było maksymalnie korzystnie, nie można decydować się na przypadkową ofertę.

Jak nie przepłacać za kredyt samochodowy?

Wiele osób od lat popełnia ten sam błąd – nie przykłada większej wagi to konkretnych ofert bankowych. Podejmują decyzję pod wpływem chwili. Skutkiem tego jest nie tylko wysoka miesięczna rata, ale także duży koszt całkowity zaciągniętego zobowiązania. Wystarczyłoby jednak poświęcić zaledwie kilkanaście minut na porównanie dostępnych produktów kredytowych, aby zaoszczędzić co najmniej kilka tysięcy złotych w skali roku.

1. Porównaj dostępne oferty kredytowe

Sprawdź, jak wygląda oferta kredytu samochodowego w konkretnym banku. Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić kredytobiorca, jakie dokumenty powinien dostarczyć, jak długo trwają wszelkie formalności, ile wynosi minimalny oraz maksymalny wkład własny.

2. Sprawdź koszty kredytowe

Wybrane oferty finansowania należy porównać pod względem płatności. Pomoże w tym kalkulator kredytu samochodowego, dzięki któremu szybko poznasz orientacyjne koszty. Weź przy tym pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale przede wszystkim RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Tym samym poznasz zarówno wysokość odsetek, jak i pozostałych kwot nakładanych przez bank na kredytobiorcę (tzw. koszty pozaodsetkowe).

Jeśli wykorzystasz kalkulator kredytu samochodowego, dowiesz się np. jaki samochód masz szansę zakupić przy miesięcznej racie w konkretnej wysokości.

3. Szukaj promocyjnych ofert

Masz szansę zaoszczędzić na kredycie wówczas, gdy skorzystasz ze specjalnych ofert. Warto sprawdzić czy bank nie proponuje obniżki oprocentowania lub prowizji przy skorzystaniu z innego produktu finansowego.

Jak wybrać korzystny kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy powinien być dopasowany do potrzeb i sytuacji materialnej konkretnego kredytobiorcy. Dlatego warto zdecydować się na elastyczne finansowanie np. Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w Toyota Banku. Jego przewagą jest niska minimalna wpłata własna (już od 10%), atrakcyjne oprocentowanie (od 4,99%, RRSO 7,86%) oraz niska miesięczna rata wynikająca z konstrukcji kredytu z ratą balonową.

Dodatkowym atutem będzie możliwość wymiany auta po 3-4 latach – bez konieczności angażowania środków własnych. Taki kredyt pozwala więc czerpać przyjemność z jazdy fabrycznie nowymi samochodami będącymi stale na gwarancji producenta. Decyzję, w jaki sposób zakończysz umowę (czy wymienisz auto czy zostaniesz z obecnym) możesz podjąć dopiero na koniec okresu umowy.


Materiał partnera zewnętrznego