Podnośnik kolumnowy – czym kierować się przy zakupie?

podnośnik kolumnowy
Wybór podnośnika samochodowego nie jest łatwy, ponieważ należy wziąć pod uwagę nie tylko preferencje nabywcy, ale ograniczania wynikające z samego miejsca montażu | fot.: materiał partnera

Podnośnik samochodowy to często pierwszy element wyposażenia warsztatu, który pojawia się w serwisie. Dla prywatnych wielbicieli naprawiania własnych i nie tylko własnych pojazdów posiadanie podnośnika samochodowego to często moment przełomowy pomiędzy hobbystycznym naprawianiem różnych elementów auta, a wejściem na nowy poziom poważniejszych napraw podwozia.

Wybór podnośnika samochodowego nie jest łatwy, ponieważ należy wziąć pod uwagę nie tylko preferencje nabywcy, ale ograniczania wynikające z samego miejsca montażu. Stabilność i pewność montażu podnośnika samochodowego to jeden z kluczowych czynników decydujących o bezpieczeństwie pracy z autem umieszczonym na nim.

Najbardziej popularnym rodzajem podnośnika samochodowego jest podnośnik kolumnowy, zwany potocznie „kolumnówką”. Sama konstrukcja podnośnika kolumnowego składa się, jak mówi nazwa z kolumn, najczęściej dwóch, ale coraz popularniejsze są podnośniki czterokolumnowe, które świetnie sprawdzają się do unoszenia nie tylko aut osobowych ale także cięższych od nich, pojazdów dostawczych.

Konstrukcja podnośników kolumnowych

Konstrukcyjnie podnośnik kolumnowy składa się z dwóch lub 4 kolumn, połączonych ze sobą na dole, w podstawie podnośnika, lub w przypadku podnośnika dwukolumnowego na górze, tworząc odwróconą literę U. Typ łączenia wpływa na obecność lub brak obecności progu.

Na kolumnach zamocowane są dwa ramiona, na których w odpowiednich punktach podparcia unoszone jest auto. Ramiona podnośnika kolumnowego są rozwidlone w kształcie litery V, co stabilizuje pojazd unoszony.

Sam mechanizm unoszący jest napędzany jednym lub dwoma silnikami. Napęd tego typu podnośnika może być hydrauliczny lub śrubowy.

Jak porównywać podnośniki kolumnowe?

Wybierając i porównując podnośniki kolumnowe warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • Udźwig

Waha się w przedziale od 3 do około 5,5 tony dla podnośników dwukolumnowych i nawet 6,4 tony dla podnośników 4 kolumnowych. Dzięki większemu udźwigowi można unieść podnośnikiem dwukolumnowym coraz bardziej popularne na polskich drogach SUV-y oraz w zależności od długości ramion mniejsze lub większe pojazdy dostawcze

  • Wysokość unoszenia

Waha się w przedziale 1 794 – 1 995 mm

  • Długość ramion

Ważny parametr bo od niego zależy jak długie pojazdy będziemy mogli obsłużyć, ale warto również sprawdzić czy podnośnik kolumnowy posiada specjalne przedłużki, które ułatwiają obsłużenie szczególnie aut dostawczych

  • Wysokość całkowita

Jest bardzo istotna przy sprawdzaniu warunków montażu, należy sprawdzić, czy wysokość całkowita podnośnika kolumnowego daje jeszcze przestrzeń pomiędzy podnośnikiem a sufitem. Podnośniki dwukolumnowe mogą mieć nawet 4 162 mm wysokości całkowitej.

  • Wyposażenie dodatkowe

Warto sprawdzić wybierając podnośnik kolumnowy jakie dodatkowe wyposażenie albo funkcje posiada. Mogę to być na przykład płyty rozprężne lub wybrania pod obrotnice w przypadku podnośników czterokolumnowych lub wspomniane adaptery przedłużające.

  • Typ napędu

Ważny parametr szczególnie dla zwolenników napędu śrubowego, który cieszy się opinią bardziej niezawodnego. Większość dostępnych na rynku podnośników kolumnowych posiada jednak napęd elektro-hydrauliczny.

Idealny podnośnik kolumnowy = niezawodny podnośnik kolumnowy!

Wybierając podnośnik kolumnowy najczęściej operuje się ustalonym budżetem. Ktoś szuka urządzania do 10 tysięcy złotych, ktoś inny ma na ten cel dwa albo trzy razy więcej. Im więcej przerabianych aut w warsztacie, im mocniej podnośnik będzie na siebie pracował tym większa zgoda na inwestowanie większej gotówki w ten sprzęt. Niezależnie jednak o tego, czy szuka ktoś dobrego, włoskiego urządzenia, czy rozpoznaje rynek tańszych podnośników kolumnowych z Chin należy sobie odpowiedzieć na pytanie jaka jest oczekiwana żywność tej maszyny.

Na rynku podnośników kolumnowych renomę najbardziej niezawodnych maszyn mają urządzenia włoskie. Takie firmy na Butler czy Mondolfo Ferro mają swoich wiernych zwolenników, którzy są w stanie zapłacić więcej za jakość, precyzję wykonania oraz materiały używa przy produkcji przez włoskich dostawców. Osoby, dla których ceny włoskich maszyn są za wysokie poszukuję podnośników kolumnowych od rodzinnych dostawców. W segmencie marek tańszych bardzo dobrą opinią cieszy się na przykład INVENTO.

Dążąc do zapewniania niezawodności podnośnikom kolumnowym warto sprawdzić długość gwarancji oferowanego sprzętu, dostępność serwisu i przede wszystkim szansa na łatwe wykonanie przeglądów zaleconych przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Prawidłowy montaż podnośnika kolumnowego przez osobę posiadającą uprawnienia UDT oraz regularne przeglądy są w stanie wyeliminować drobne luzy bądź zużyte części eksploatacyjne zanim dojdzie do poważniejszych uszkodzeń. Takie podejście gwarantuje nam, że podnośnik kolumnowy dłużej będzie dział a praca z jego udziałem będzie bezpieczniejsza.

Materiał partnera

Tags from the story