Kradzież na walizkę – jak zabezpieczyć auto?

Porsche
Kradzież na walizkę dotyczy aut z zamontowanym systemem Keyless. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kradzież samochodów metodą na walizkę to coraz częściej wykorzystywany przez złodziei sposób na zawłaszczenie cudzego samochodu. Na czym polega taka metoda i w jaki sposób zabezpieczyć się przed rabusiami? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

System bezkluczykowy Keyless

Metoda na walizkę wykorzystywana jest w przypadku samochodów, w których zastosowana została technologia keyless, czyli system bezkluczykowego otwierania i zamykania aut. Zarówno otwieranie drzwi w samochodzie, jak również uruchamianie samochodu odbywa się bezkluczykowo ‒ samochód wykrywa sygnał wysyłany przez kluczyk, a kluczyk sygnał wysyłany przez samochód. Choć system Keyless powstał z myślą o wygodzie i komforcie kierowców stał się okazją dla złodziei.

Na czym polega kradzież na walizkę?

Na czym polega kradzież samochodu na walizkę? Już wyjaśniamy. W akcji bierze udział dwóch złodziei, obaj mają walizki. W pierwszej walizce znajduje się skaner sygnału, a w drugiej wzmacniacz sygnału. Jedna osoba stoi przy samochodzie i naciska klamkę drzwi, co sprawia, że samochód wysyła sygnał do kluczyka. Druga osoba znajduje się jak najbliżej miejsca, w którym może znajdować się kluczyk. Jeśli złodzieje kradną samochód z prywatnej posesji, dobrym miejscem będą na przykład drzwi wejściowe domu.

Wysłany przez samochód sygnał “przechwytywany” jest przez pierwszą, a następnie przez drugą walizkę, aż w końcu dociera do kluczyka. Sygnał, który wysyła kluczyk “przechwytywany” jest przez walizkę B, następnie przez walizkę A, aż w końcu dociera do drzwi i otwiera je. Analogiczna sytuacja ma miejsce podczas uruchamiania samochodu. Cała akcja trwa bardzo krótko, a złodzieje bez problemów mogą ulotnić się z nowym nabytkiem.

Zabezpieczenia od Niedzwiedz-lock

Odzyskanie skradzionego samochodu jest praktycznie niemożliwe ‒ auta w bardzo krótkim czasie są rozmontowane na części i ślad po nich ginie bezpowrotnie. Warto więc w porę zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu. Wszystkim właścicielom aut z systemem Keyless polecamy zabezpieczenia firmy Niedzwiedz-lock, a dokładniej mechaniczną blokadę drążka zmiany biegów lub blokadę drążka kierownicy.

  • Blokada drążka zmiany biegów ‒ to mechaniczne zabezpieczenie antykradzieżowe, które montowane w jest w nadwoziu auta. Taka blokada uniemożliwia poruszanie drążkiem skrzyni, a dedykowana jest zarówno dla samochodów z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Demontaż blokady wymaga wielogodzinnej pracy z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń ‒ złodziej nie jest w stanie tego zrobić. Jakość blokady potwierdza niemiecki certyfikat jakości TUV.
  • Blokada drążka kierownicy ‒ po montażu blokada jest integralną częścią kolumny kierowniczej i unieruchamia kierownicę. Złodziej nie będzie w stanie zdemontować lub uszkodzić blokady, a co za tym idzie, nie odjedzie naszym pojazdem. Blokada przeznaczona jest do samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Jakość i skuteczność blokady potwierdzone są certyfikatami certyfikaty TUV, SCM, IMP.

Podsumowanie

Kradzież na walizkę dotyczy aut z zamontowanym systemem Keyless. Złodzieje, dzięki urządzeniem wzmacniającym sygnały wysyłane przez kluczyk i samochód, mogą bardzo szybko odjechać nie swoim autem. Dobrze więc w porę pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach auta. My polecamy blokadę drążka zmiany biegów i drążka kierownicy firmy Niedzwiedz-lock.


Materiał partnera zewnętrznego