Czym jest i do czego służy żuraw samojezdny?

żuraw mobilny
Największą zaletą żurawia samojezdnego jest właśnie jego mobilność oraz fakt, że może on swobodnie przemieszczać się po drogach publicznych | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Żuraw samojezdny to wszechstronne urządzenie dźwigowe, powszechnie używane do prac przeładunkowych i montażowych. Znajduje swoje zastosowanie także w transporcie. Czym dokładnie jest żuraw samojezdny? W jakich konkretnie sytuacjach jest wykorzystywany?

Co to jest żuraw samojezdny?

Do lepszego wytłumaczenia, czym jest żuraw samojezdny, warto przyjrzeć się samej definicji. Mówi ona, że żurawiem samojezdnym można nazwać urządzenie dźwigowe, umieszczone na podwoziu samochodu o charakterze ciężarowym. Nie jest to, co prawda, sztywna reguła, ponieważ wiele żurawi posiada specjalnie pod nie skonstruowane podwozia samojezdne. W skład urządzenia wchodzą też wyciągarki oraz wychylny wysięgnik. Jest on zwykle obrotowy. Daje to szerokie pole manewru przy wszelkich pracach transportowych i dźwigowych. Żuraw samojezdny posiada także podpory, które stabilizują podwozie podczas pracy urządzenia. Dawniej wysięgnik składał się z segmentów, więc, aby móc z niego korzystać należało go wcześniej złożyć, a po wykonanej pracy rozmontować. Obecnie niemal wszystkie żurawie samojezdne wyposażone są w zautomatyzowane wysięgniki teleskopowe.

Dodatkowo żurawie samochodowe dzielą się na trzy rodzaje: napędzane mechanicznie, hydraulicznie oraz z wykorzystaniem prądu.

Parametry żurawi samojezdnych – na co zwrócić uwagę?

Nie zagłębiając się w szczegóły, przy wyborze żurawia samojezdnego należy uwzględnić parametry, na podstawie których określa się jego maksymalny udźwig.

Jest on ściśle zależny od:

  • użytego olinowania,
  • rodzaju podpory podwozia,
  • od tego, jak długi jest wysięgnik oraz wysięg,
  • a także, pod jakim kątem będzie pochylony wysięgnik.

Upraszczając do minimum: maksymalny udźwig dla żurawia samojezdnego jest określany na podstawie najmniejszej dopuszczalnej długości wysięgnika i wysięgu.

Do czego służy żuraw samojezdny?

Żuraw samojezdny znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują szczególnie trudne warunki dostępności do przestrzeni lub miejsc. Chętnie wykorzystuje się go przy budowe obiektów przemysłowych, takich jak hale produkcyjne czy magazyny oraz na dużych placach budowy. Żurawi używa się w zakładach pracy, gdzie istotnym czynnikiem jest sprawny przeładunek, a także w portach oraz innych miejscach, gdzie potrzebny jest dźwig mobilny. Największą zaletą żurawia samojezdnego jest właśnie jego mobilność oraz fakt, że może on swobodnie przemieszczać się po drogach publicznych.


Materiał partnera zewnętrznego