Współczesny autokomis, czyli pewny samochód z drugiej ręki

Zakup auta w autokomisie
Auta nabywane z drugiej ręki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. | fot.: Fotolia

Prawie każdy uwzględnia w swoich wydatkach zakup dobrego samochodu. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na koszt fabrycznie nowego egzemplarza, pochodzącego z salonu dealera. Wtedy zazwyczaj uwaga kierowana jest na auta pochodzące z rynku wtórnego. Ale jak zyskać pewność, że wybrany przez nas samochód to solidny, sprawdzony pojazd – w dobrym stanie i przystępnej cenie – a nie rozczarowanie na czterech kołach? Rozwiązaniem może być zaufany auto komis.

Auta nabywane z drugiej ręki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, że samochody dostępne na rynku wtórnym to często modele w bardzo dobrej kondycji, bezpieczne i atrakcyjne – a w dodatku, zdecydowanie tańsze. Nie zawsze jednak można mieć gwarancję co do historii auta. Nierzadko pojazdy budzą wiele wątpliwości, dotyczących bezwypadkowości, przebiegu, stanu poszczególnych części czy układów. I jeśli komisy samochodowe kiedyś kojarzyły się z miejscami, w których obawy te mogą się ziścić, to jednak dziś nie stanowi to już „normy”. Przykład? Auto komis w Jaworniku, na trasie Kraków-Zakopane, czyli zagłębie sprzedaży pewnych samochodów używanych, gdzie ściągają kierowcy z całego kraju.

Autokomis – na co uważać, co się zmieniło

Nadal znajdzie się wiele osób, które mają niepochlebne skojarzenia z samochodowymi komisami. I zapewne wciąż istnieją takie miejsca, które podsycają podobne opinie: oferowane auta mają wygórowane ceny, potrafią być w gorszym stanie, niż z początku się wydawało, a pewne szczegóły z historii modelu pozostają mgliste. Jednak współcześnie stan ten nie można nazwać regułą, o czym świadczą głosy rzeszy zadowolonych nabywców samochodów używanych, którzy skorzystali z usług autokomisu.

Dlaczego w tym kontekście została przywołana miejscowość Jawornik? Ponieważ cieszy się ona dużym uznaniem wśród kierowców zainteresowanych kupnem pojazdu z drugiej ręki. Popularność ta nie wzięła się znikąd – to dobry przykład na to, by pokazać, jakie zmiany zachodzą w działalnościach i „zwyczajach” motoryzacyjnych. Obecne tam przedsiębiorstwa pokazują, że atrakcyjna oferta to nie wszystko, zaś autokomisy potrafią dbać o zaufanie klientów. Prowadzący je są w stanie odpowiedzieć na nurtujące pytania, rozwiać wątpliwości oraz skutecznie doradzić model samochodu i rozwiązania, które spełnią oczekiwania i potrzeby kierowcy.

Współczesne, dobre autokomisy często zajmują się sprzedażą zarówno nowych, jak i używanych czy demonstracyjnych samochodów, zakupionych w polskiej sieci dealerskiej. W miejscach takich, jak www.noweuzywane.eu czy Caroutlet.pl większość modeli pochodzi od pierwszego właściciela. To ważna informacja, ponieważ wielokrotnie wskazuje to na jasny stan auta, jak i pewność co do jego przeszłości. Jeśli zaś chodzi o tę kwestię, samochody posiadają udokumentowaną historię serwisową, a także charakteryzują się brakiem wad prawnych. Jednym słowem, zakup pojazdu nie wiąże się z różnymi trudnościami formalnymi.

Dlaczego warto wybrać samochód z autokomisu?

W zestawieniu z salonami samochodowymi dealerów, odpowiedź na to pytanie wydaje się jasna. Bardzo dużo osób decyduje się na zakup auta z rynku wtórnego ze względu na atrakcyjną cenę pojazdu, który spełnia oczekiwania kierowcy. Ale kwestia kosztów to nie jedyna godna uwagi.

W przypadku takich autokomisów, jakie znajdują się w Jaworniku, transakcje dotyczące poszczególnych samochodów wiążą się nieraz z dodatkowymi możliwościami. Mowa tu m.in. o preferencyjnych pakietach ubezpieczeniowych, a także wyborze formy finansowania, opartej na leasingu lub kredycie. Dochodzą do tego kwestie gwarancji producenta czy też opcje rabatowe.

Osobną kwestią jest szerokość oferty. Zaufane autokomisy łączą 2 aspekty: bogaty wybór pojazdów – dla różnych zastosowań, różnych kierowców oraz ich wymagań – i dokładnie wyselekcjonowane auta, z pewnym pochodzeniem i historią serwisową. Co więcej, jasne reguły czy korzystne warunki zakupu w takim miejscu dotyczą wielu modeli. Te szczegóły często też odróżniają pozyskiwanie samochodów z autokomisów od nabywania pojazdów od prywatnych osób, które bywają różne. Zwykle jednak nie mogą one zapewnić ani takiego wyboru modeli, ani podobnych warunków transakcji. Należy w tym miejscu też wspomnieć, że zakup od osoby prywatnej wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku, który w przypadku autokomisu nie obowiązuje.


OLI