Paralizatory – co warto o nich wiedzieć?

Latarka LED z paralizatorem
Na rynku obecnie znajdują się różnorodne rodzaje i modele paralizatorów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Paralizatory zaliczają się do najpopularniejszych, a przy tym najbardziej skutecznych narzędzi do samoobrony. Wiele modeli można legalnie nabyć bez zezwolenia na broń pod warunkiem ukończenia 18 roku życia. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które przydadzą się przy zakupie tego urządzenia.

Jak działa paralizator i co warto wiedzieć przed jego zakupem?

Wbrew pozorom paralizatory nie są zbyt trudne do użycia. W większości modeli wystarczy odbezpieczyć urządzenie za pomocą suwaka bezpieczeństwa, a następnie nacisnąć przycisk i porazić napastnika prądem. Zazwyczaj wystarczy zaledwie od 3 do 5 sekund porażenia, aby obezwładnić i unieszkodliwić przeciwnika. W przypadku nieskutecznego efektu działania paralizatora, można czynność powtórzyć pamiętając jednak, aby nie używać go dłużej niż kilka sekund. Paralizatory są skuteczne nawet przez ubranie, dlatego mogą być stosowane niezależnie od pory roku. Duże znaczenie ma regularna wymiana akumulatorów.

Legalne paralizatory są w pełni bezpieczne pod warunkiem, że będą poprawnie użytkowane. Wyjątkiem może być sytuacja, w której napastnik choruje na serce lub posiada rozrusznik serca. Dużo bardziej narażone są również dzieci i osoby w starszym wieku, bardzo szczupłe, z problemami kardiologicznymi i oddechowymi czy podwyższonym ciśnieniem, a także znajdujące się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Warto pamiętać, że paralizator zgodnie z polskim prawem jest bronią, dlatego nie powinno się go nosić przy sobie w niektórych miejscach publicznych.

Jakie rodzaje paralizatorów dostępne są na rynku?

Przed wyborem konkretnego modelu paralizatora warto zaczerpnąć informacji o rodzajach urządzeń dostępnych na rynku. Do najbardziej popularnych propozycji zaliczyć można standardowe paralizatory, które są wyjątkowo poręczne, a przy tym dostępne w różnym przedziale cenowym, dzięki czemu każdy klient łatwo znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Doskonałą alternatywą mogą być również tasery charakteryzujące się dużym zasięgiem. Aktualnie coraz większym uznaniem, szczególnie wśród kobiet cieszą się paralizatory z wbudowanym gazem pieprzowym. Taki model pozwala na dwuetapową samoobronę lub użycie drugiego środka w przypadku nieskutecznego działania pierwszego.

Do jednych z najciekawszych modeli urządzeń służących do samoobrony zaliczyć można latarki stroboskopowe z paralizatorem. Są one nieco większe od klasycznego sprzętu, jednak mimo to są niezwykle poręczne. Paralizatory w formie latarki wyposażone są w wyświetlacze, które informują o pozostałym czasie pracy w danym trybie oraz ilości porażeń. które można zadać do wyczerpania się akumulatora. Świetną alternatywą dla tego typu urządzeń mogą być paralizatory w kształcie pałki teleskopowej lub laski ortopedycznej. Ostatnie rozwiązanie szczególnie jest polecane dla starszych osób, gdyż pozwala na sprytny kamuflaż.

Wybierz odpowiedni paralizator do samoobrony!

Na rynku obecnie znajdują się różnorodne rodzaje i modele paralizatorów, dlatego przed zakupem urządzeni,a warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Poza jakością wykonania, duże znaczenie ma odpowiednio dopasowany rozmiar i waga, gdyż pozwoli to na efektywne posługiwanie się sprzętem w przypadku zagrożenia. Przed wyborem paralizatora najlepiej zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami, aby dobrać jeden z rodzajów. Zwykłe paralizatory można znaleźć w różnorodnych wariantach, z kolei modele w kształcie latarki są lekkie i poręczne, a przy tym często posiadają możliwość użycia oślepiającego światła. Dostępne są również paralizatory w formie pałki teleskopowej, które w zależności od modelu mogą być narzędziem 2w1 lub służyć jedynie do rażenia przeciwnika.

Wybierając paralizator warto pamiętać, aby zawsze kupować tego typu urządzenia w wyłącznie sprawdzonych sklepach. W innym przypadku urządzenie może być wadliwej jakości i nie zadziałać odpowiednio w sytuacji zagrożenia lub zadziałać ze zbyt dużą mocą i spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu czy śmierć napastnika. Częstym błędem przy poszukiwaniu paralizatora jest przywiązywanie zbyt dużej wagi do wysokości wytwarzanego napięcia zamiast budowy, a konkretnie rozmieszczenia elektrod. Wybrany model urządzenia powinien być wyposażony w zawleczkę bezpieczeństwa, która uniemożliwia użycie paralizatora przeciwko jego użytkownikowi.


Materiał partnera zewnętrznego