5 rzeczy, które warto wiedzieć o bezsenności

bezsenność
Osoby, które cierpią na bezsenność przygodną oraz krótkotrwałą, mogą sobie pomóc poprzez zażywanie odpowiednich leków | fot.: pixabay.com

Bezsenność dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w niemal każdym przedziale wiekowym. Wpływa ona w znaczący sposób na komfort naszego życia, bowiem niewyspani mamy mniej energii, a także nie potrafimy się skoncentrować ani myśleć logicznie. Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć o bezsenności.

Przyczyny bezsenności

Bezsenność możemy podzielić na kilka rodzajów, których charakterystyka podkreśla również jej przyczyny. I tak wyróżniamy:

  • bezsenność przygodną – trwa zwykle kilka dni, a związana jest z nietypowymi okolicznościami, które mają miejsce w naszym życiu (nadmierny stres, wyjazd, nadmiar obowiązków domowych czy zawodowych),
  • bezsenność krótkotrwała – trwa od kilku dni do nawet trzech tygodni, a jej przyczyną jest kontynuacja reakcji na wydarzenia niestandardowe (przyczyną tego rodzaju bezsenności najczęściej jest po prostu stres, rzadziej zaś nadmierna ekscytacja),
  • bezsenność przewlekła – trwa ponad miesiąc i wymaga podjęcia odpowiedniej terapii. Jej przyczynami mogą być schorzenia psychiczne, zaburzenia rytmu serca czy zażywanie niektórych leków.

Leki na bezsenność

Osoby, które cierpią na bezsenność przygodną oraz krótkotrwałą, mogą sobie pomóc poprzez zażywanie odpowiednich leków. Leki nasenne bez recepty rozwiążą problem na kilka dni, dopóki nie ustanie przyczyna bezsenności. Są one w pełni bezpieczne, bowiem zawierają ekstrakty z ziół, a niektóre z nich posiadają w swoim składzie również melatoninę. Leki dostępne bez recepty nie tylko pomagają zasnąć, ale zapobiegają wybudzaniu się w nocy, dzięki czemu nasz sen jest zdrowszy i pozostaje nieprzerwany aż do rana. Jeśli jednak problem bezsenności nie mija, należy zgłosić się do lekarza.

Sposoby na lepszy sen

Komfort snu możemy poprawić nie tylko poprzez stosowanie odpowiednich leków, ale również przestrzegając pewnych istotnych zasad. Przede wszystkim na około godzinę przed pójściem spać należy wyłączyć telewizor, radio, komputer – jest to czas wyciszenia się. Możemy za to wziąć relaksującą kąpiel czy poczytać książkę. Przed spaniem pamiętajmy o przewietrzeniu sypialni. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20 stopni, nawet zimą. Ostatni posiłek zjedzmy najpóźniej 2 godziny przed snem – ważne, aby był on lekkostrawny. Postarajmy się również nie sięgać po napoje, nawet po wodę. Parcie na pęcherz może znacznie zaburzać komfort snu.

Bezsenność niejedno ma imię

Wielu osobom wydaje się, że cierpiący na bezsenność nie śpią całymi nocami. Rzeczywiście, najczęściej manifestuje się ona niemożnością zapadnięcia w sen, niemniej jednak może objawiać się również poprzez częste wybudzenia. Sen jest przy tym niespokojny oraz bardzo płytki. To zaś sprawia, że po całej nocy czujemy się niewyspani, bez energii i sił do życia. Co ciekawe, bezsenne noce nie muszą występować codziennie – czasem problemy ze snem mamy „jedynie” 2-3 razy w tygodniu.

Kogo dotyczy problem bezsenności?

Bezsenność nie zwraca uwagi na metrykę czy płeć – może ona dotknąć dosłownie każdego. Prawdopodobnie wielu z nas przynajmniej raz w życiu miało do czynienia z bezsennością przygodną. Niemniej jednak bezsenność krótkotrwała oraz przewlekła występuje najczęściej u:

  • pracowników zmianowych,
  • kobiet po okresie menopauzy,
  • osób w podeszłym wieku.

Jeśli z problemem bezsenności nie potrafimy poradzić sobie samodzielnie, na przykład za pomocą dostępnych w aptekach leków, należy zgłosić się do lekarza. Wdroży on odpowiednią diagnostykę, której celem będzie rozpoznanie przyczyny bezsenności. Może ona bowiem zwiastować różne choroby, w tym schorzenia psychiczne, związane z układem krążenia bądź hormonalnym. 

Materiał partnera

Tags from the story
,