Konsultacja z lekarzem online – dlaczego warto?

teleporada lekarska
Pod względem przebiegu i formalności wizyta online niczym nie różni się od spotkania tradycyjnego | fot.: materiał partnera

Konsultacja z lekarzem online to coraz popularniejszy sposób kontaktu zarówno z lekarzem rodzinnym, jak i ze specjalistą. Taka forma z pewnością zyskała grono zwolenników w czasie pandemii, a jej liczne zalety sprawiły, że pacjenci przekonali się do takiego sposobu działania. Dlaczego warto skorzystać z telemedycyny? W przypadku jakich wizyt konsultacje online są możliwe? Jak do takiego spotkania się przygotować?

  1. Lekarz online w praktyce
  2. Konsultacja lekarska online – najważniejsze zalety
  3. Kiedy warto wybrać wizytę online?
  4. Jak przygotować się do wizyty online?

Na popularność, jaką cieszy się lekarz online, z pewnością korzystnie wpłynęło wdrożenie e-recepty. Dzięki temu konsultacja online w wielu przypadkach stanowi pełnowartościowy odpowiednik tradycyjnej wizyty w gabinecie, a pacjent nie musi stawiać się osobiście tylko po to, by odebrać druk pozwalający na wykup przepisanych mu leków.

Lekarz online w praktyce

Aby zrozumieć zalety konsultacji online, na początku warto przytoczyć kilka liczb i przepisów prawnych.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami, lekarz rodzinny lub specjalista ma możliwość przekazania pacjentowi porady lekarskiej w oparciu o wywiad telefoniczny lub rozmowę wideo. Dla wielu osób taka forma nadal jest nowością, nie sposób jednak zaprzeczyć, że z roku na rok zyskuje ona na popularności.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło w kwietniu 2020 roku badania, które jednoznacznie wykazały, że niemal 44% Polaków w ciągu siedmiu minionych dni skorzystało ze zdalnej konsultacji lekarskiej. Oczywiście, wówczas tę sytuację wymusiły okoliczności pandemiczne, jednak wszystko wskazuje na to, że tendencja się utrzyma.

Konsultacja lekarska online – najważniejsze zalety

Atuty konsultacji online są niekwestionowane. Do najważniejszych zalet zaliczają się:

  • Wygoda

Koniec z uciążliwymi dojazdami i martwieniem się, czy zdążysz dotrzeć do gabinetu na czas. Konsultacja lekarska online to przede wszystkim ogromny komfort, zwłaszcza, jeżeli wybierasz się do wyłącznie po receptę lub skierowanie albo chcesz porozmawiać o wynikach badań krwi.

  • Oszczędność czasu

Konsultację online możesz umówić na odległość: przez internet lub telefon, a ze względu na brak dojazdu nie tracisz również czasu na logistykę. Znacznie łatwiej także zaplanować wizytę. Nie musisz umawiać jej w godzinach popołudniowych, po pracy, gdy gabinety są zwykle najbardziej oblegane. Często krótka konsultacja, której skutkiem są konkretne zalecenia, lek na receptę lub skierowanie zajmie kilka minut w przerwie pomiędzy wykonywaniem obowiązków zawodowych lub bez wychodzenia z domu.

  • Bezpieczeństwo

Jeśli obawiasz się zarażenia lub nie chcesz stać się zagrożeniem dla innych, także sięgaj po konsultacje online. To godna polecenia forma zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy nietrudno o wirusy powodujące infekcje dróg oddechowych czy zakażenie koronawiursem.

  • Prywatność

Konsultacja lekarska u niektórych specjalistów, na przykładów psychiatrów, nadal stanowi temat tabu, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Rozmowa prowadzona bez wychodzenia z domu gwarantuje spokój i ogranicza stres, co ma ogromny wpływ na samopoczucie pacjenta.

Konsultacja z wybranym specjalistą to także możliwość wygodnej i szybkiej wstępnej diagnostyki. Na podstawie wyników badań kompetentny lekarz jest w stanie nakreślić plan leczenia czy zalecić dodatkową weryfikację u lekarza innej specjalizacji. Dzięki temu wszystkie formalności trwają krócej. Kiedy źle się czujesz, zwolnienie lekarskie i potrzebne leki uzyskasz, nie narażając się na ryzyko związane z wychodzeniem z domu. Przez internet przekażesz też dane medyczne.

Kiedy warto wybrać wizytę online?

Właściwie każdy pacjent jest w stanie dostrzec w swoim życiu konkretne sytuacje, w których konsultacja online stanowi optymalny wybór.

Gabinet lekarza czy placówka medyczna znajduje się w sporym oddaleniu od twojego miejsca zamieszkania? Nie musisz już planować transportu i organizować dnia z myślą o takiej wyprawie. Czujesz się bardzo źle lub twoje dziecko ciężko znosi chorobę? Nie narażaj się, wychodząc z domu. Krępuje cię spotkanie z lekarzem konkretnej specjalizacji, bo obawiasz się, że ktoś znajomy dostrzeże cię w poczekalni? Konsultacja online to spokój i prywatność. Zalety można mnożyć. Konsultacje online sprawdzą się także przy wszelkiego rodzaju kontuzjach i problemach z poruszaniem się.

Jak przygotować się do wizyty online?

Pod względem przebiegu i formalności wizyta online niczym nie różni się od spotkania tradycyjnego. Podobnie jak przy konsultacji stacjonarnej także i tu masz możliwość dokładnego objaśnienia lekarzowi sprawy i zadawania pytań. Jeśli dysponujesz historią choroby czy wynikami badań, ustal, czy przedstawisz dokumentację medyczną podczas rozmowy czy przekażesz ją wcześniej, na przykład drogą mailową, by lekarz miał sposobność się z nią zapoznać.

Warto wcześniej zapisać pytania, które chcesz zadać lekarzowi, by niczego nie pominąć. Na bieżąco wyjaśniaj wątpliwości i notuj wskazówki. Pamiętaj, że wielu lekarzy – wraz z kodem e-recepty – wysyła mailowe podsumowanie spotkania.

Materiał partnera

Tags from the story
,