Jaka jest skuteczność nakładek ortodontycznych?

nakładki ortodontyczne
Tradycyjne aparaty ortodontyczne są nieco droższe i mniej komfortowe od nakładek | fot.: materiał partnera

Wyboru pomiędzy tradycyjnym aparatem a nakładkami ortodontycznymi powinien dokonać pacjent wspólnie z ortodontą. Cechami dobrej metody leczenia ortodontycznego są komfort, wygoda i oczywiście skuteczność. Dowiedz się, czy nakładki typu clear aligner są wystarczająco skuteczne, żeby leczyć nimi wady zgryzu.

Na czym polega leczenie nakładkami ortodontycznymi? 

Clear aligner to metoda leczenia polegająca na wykorzystaniu przezroczystych nakładek na zęby, które mają za zadanie skorygować wadę zgryzu. Nosi się je przez 22 godziny każdego dnia przez kilka tygodni. W tym czasie nakładka przesuwa nasze zęby o określoną odległość. W późniejszym czasie konieczna jest wymiana nakładki na kolejną i powtórzenie całego procesu. Częstotliwość wymiany nakładek nie jest jednak uciążliwa, ponieważ nosząc stały aparat ortodontyczny, wizyty u ortodonty w celu kontroli oraz regulacji aparatu również są konieczne. 

Porównanie tradycyjnych aparatów z clear alignerem 

Tradycyjne aparaty ortodontyczne są nieco droższe i mniej komfortowe od nakładek. Wynika to głównie z tego, że na początku leczenia pacjent musi przyzwyczaić się do aparatu. Zdarza się, że ten podrażnia dziąsła i śluzówkę, powoduje dyskomfort oraz utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W przypadku nakładek pacjent nie doświadcza tych trudności, ponieważ: 

  • nakładki mają gładką powierzchnię, przyjemną strukturę oraz są cienkie, 
  • wyjmuje się je do jedzenia, picia oraz czyszczenia zębów, 
  • po przyzwyczajeniu się do nich są praktycznie niewyczuwalne. 

Nakładki ortodontyczne w żaden sposób nie zmieniają kształtu twarzy i są praktycznie niedostrzegalne. Wynika to z tego, że są wykonane z przezroczystego materiału i uformowane w sposób, który idealnie odpowiada ułożeniu zębów pacjenta. Wiele osób uznaje je zatem za dużo bardziej nowoczesną i estetyczną metodę leczenia względem aparatów stałych. 

nakładki ortodontyczne
Nakładki najlepiej sprawdzają się w przypadku umiarkowanych i lekkich wad zgryzu | fot.: materiał partnera

Czy clear aligner jest skuteczny? 

Aparaty nakładkowe są jak najbardziej skuteczne, jednak wymagają od pacjentów dużej samodyscypliny związanej z przestrzeganiem czasu noszenia. Jeśli zatem chcesz wypróbować innowacyjne metody leczenia, koniecznie spytaj stomatologa o clear aligner-Poznań jest doskonałym miastem, by założyć nakładki, gdyż znajdują się tam gabinety DR SMILE, gdzie specjaliści zajmują się leczeniem przy użyciu clear alignerów. 

Nakładki najlepiej sprawdzają się w przypadku umiarkowanych i lekkich wad zgryzu, jednak warto wiedzieć, że można stosować je także w cięższych wadach, po wykorzystaniu odpowiednich elementów dodatkowych leczenia. Clear alignery są także wyjątkowo polecanym narzędziem do stosowania w sytuacjach, gdy dochodzi do nawrotów wad zgryzu. 

Czas i koszty leczenia nakładkami ortodontycznymi 

Wbrew obiegowej opinii leczenie nakładkami ortodontycznymi wcale nie jest droższe od standardowych aparatów – wręcz przeciwnie. Najniższe raty miesięczne za wykorzystanie nakładek wynoszą od 150 złotych wzwyż. Czas leczenia jest zależny od stopnia rozległości wady i indywidualnego przypadku. W przypadku clear alignerów DR SMILE czas leczenia wynosi zazwyczaj 4-9 miesięcy. Po zakończeniu, tak jak w przypadku noszenia stałego aparatu, leczenia konieczne jest jeszcze noszenie retainerów dla podtrzymania efektów. 

Materiał partnera