Jak wiadomo w obecnych czasach niemal wszystko można załatwić już przez internet. A ponieważ sieć umożliwia nie tylko pracę zdalną, robienie najróżniejszych zakupów, a nawet porad medycznych, w sposób naturalny nadszedł czas również na e-recepty, które są elektronicznym odpowiednikiem recept wypisywanych tradycyjnie przez lekarza.
E recepta – jak ją otrzymać?
Po internetowej lub telefonicznej konsultacji z lekarzem, który musi ocenić stan zdrowia pacjenta, e-recepta wędruje od niego do farmaceuty, a na końcu do NFZ (leki refundowane). Aby odebrać dany lek pacjent otrzymuje wiadomość SMS, w której znajduje się kod ewentualnie e-mail wraz z załączonym plikiem w postaci pdf, w którym znajduje się rozszerzona informacja o wypisanej recepcie i kod kreskowy. W skrócie: gdy otrzymasz od lekarza kod e-recepty wystarczy, że udasz się do dowolnej apteki. Od 1 stycznia 2020 każda apteka w Polsce zobowiązana jest do obsługi systemu recept elektronicznych.
Nie zamawiamy i nie kupujemy e-recept!
E-recepty wystawiane są bezpośrednio po konsultacji lekarskiej przez przychodnie, które działają zgodnie z prawem. Taka konsultacja może przebiec poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny lub przez komunikator z pacjentem lub przez odpowiedni formularz, który trzeba wypełnić. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może otrzymać e-receptę. Jeżeli lekarz nie widzi wskazań do leczenia lub podczas analizy takiego formularza zawarte w nim informacje spowodują, że pacjent przestaje być wiarygodny, może to spowodować nie wystawienie takowej recepty.
Warto też podkreślić, że konsultacja lekarska czy recepta nie są darmowe. Przychodnie działające online niczym nie różnią się od prywatnych przychodni, ponieważ lekarze są zatrudnieni tam na etatach i ich praca w sposób oczywisty stanowi źródło utrzymania. Warto jednak wiedzieć, że w przychodniach online płaci się tylko za konsultacje z lekarzem, a nie za samo wystawienie recepty. Koszt takiej konsultacji jest oczywiście różny w zależności od lekarza i jego specjalizacji, można jednak przyjąć, że zaczyna się od kwoty 60 zł wzwyż, tym samym jest on niższy od tzw. porad prywatnych w placówce na miejscu. Poszukując tego typu rozwiązań warto skorzystać z wiarygodnych stron, które znajdują się w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą i w których zlecenia weryfikują wykwalifikowani i doświadczeni lekarze. Jednym z takich rozwiązań jest E-recepta medicept.pl
Plusy wystawianych recept drogą elektroniczną
Wiele osób z pewnością spotkało się z problemem odczytania pisma lekarskiego, czy chociażby zgubiło taką receptę. Dzięki wersji elektronicznej nie musimy martwić się o to, że przy wyborze osiedlowej apteki będzie problem z rozczytaniem dokumentu wystawionego przez lekarza, albo wskutek zgubienia recepty wizytę u specjalisty będzie trzeba powtórzyć. Taka wersja recepty wystawionej przez internet jest dobra zarówno dla samego pacjenta, jak i dla lekarza, ponieważ tego typu dokumenty są szczegółowo kontrolowane. Wszystkie dane zapisane są w systemie (Internetowe Konto Pacjenta), co znacznie ułatwia pracę.
Co z realizowaniem recepty i kupowaniem leków przez internet?
Apteki, które działają przez internet nie mogą wysyłać leków bezpośrednio do pacjenta. Owszem, leki można zamówić przez internet, jednak żeby je odebrać trzeba udać się po prostu do apteki (forma dostawy przeznaczona jest tylko i wyłącznie pacjentów o ograniczonej mobilności). Jest to również udogodnienie w przypadku, kiedy pacjent chce zamówić leki, które są ogólnie trudno dostępne, a swoją receptę chce zrealizować w jednym miejscu. W przypadku wystawienia błędnej recepty trzeba ponownie skontaktować się z lekarzem i poprosić o wystawienie nowej (nowy kod w postaci SMS) lub zapłacić 100% ceny danego leku.
Jak widać e-recepty to skuteczny i szybki sposób otrzymania recepty na niezbędny lek. Współczesne podmioty realizujące tego typu usługi weryfikują naszą historię choroby dzięki doświadczonym specjalistom, co z kolei czyni cały proces bezpiecznym dla pacjenta. W sytuacji, gdy kończy się nasz lek, e-recepta jest z pewnością najlepszym pomysłem na to, by sprawnie i bez zakłóceń kontynuować leczenie.
OLI