Dlaczego warto korzystać z aptek internetowych?

Leki bez recepty przez internet
Według przepisów, każda apteka internetowa powinna mieć swój stacjonarny odpowiednik. | fot.: Adobestock

Według badań, prawie połowa Polaków regularnie robi zakupy w internecie. Liczba ta z roku na rok sukcesywnie powiększa się. W sieci można znaleźć o wiele szerszy asortyment niż w sklepach stacjonarnych. Należy również wspomnieć o wygodzie kupowania, bez przemierzania kolejnych alejek w poszukiwaniu produktów i tłumów przy kasach. Towar zostaje dostarczony szybko i pod drzwi. Trudno wiec się dziwić, że po sklepach z ubraniami, kosmetykami i ze sprzętem AGD, po taką formę sprzedaży sięgnęły również apteki.

Dlaczego lepiej zaopatrywać się w aptece internetowej?

Przede wszystkim apteka internetowa z reguły posiada szeroką gamę produktów do wyboru. O ile leki RX, czyli te, które sprzedaje się wyłącznie z przepisu lekarza, są sprzedawane przez internet na szczególnych zasadach, bo istnieje obowiązek ich osobistego odbioru, to poza tym przypadkiem istnieje mnóstwo leków bez recepty, suplementów czy produktów do higieny i pielęgnacji, które mogą być z powodzeniem sprzedawane w sieci. Oferta aptek to nie tylko leki i suplementy. To również żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, dermokosmetyki, środki pielęgnacyjne i akcesoria dla dzieci, sprzęt rehabilitacyjny, drobny sprzęt medyczny i testy diagnostyczne.

Korzystne ceny

Poza lekami, których ceny są sztywno ustalone i tym samym kosztują podobnie w sieci i stacjonarnie, asortyment aptek internetowych zazwyczaj jest sprzedawany w korzystnej ofercie. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych placówek możemy liczyć na promocje i upusty. Jeśli decydujemy się na większe zakupy, warto sprawdzić warunki dostawy, bowiem często po przekroczeniu określonej kwoty apteka rezygnuje z kosztów wysyłki. Dlatego opłaca się robić większe zamówienie, gdy spodziewamy się, że jakieś środki będą nam potrzebne w dużej ilości.

Bądź na bieżąco

Stała łączność z apteką internetową skutkuje dostępem do informacji dotyczącej nowości lub ewentualnych promocji. W tym celu nie musimy na bieżąco odświeżać strony głównej w poszukiwaniu korzystnych promocji. Dzięki newsletterowi na nasz adres mailowy, za naszą zgodą mogą napływać reklamy dotyczące zdrowego trybu życia lub środków medycznych i kosmetyków, które mogą nas zainteresować. Zapisanie się do newslettera także ułatwia namierzenie interesującej nas oferty z dodatkowym rabatem – w ustalonym cyklu otrzymujemy informację o aktualnych promocjach.

Jak poznać legalną aptekę internetową?

Apteki internetowe to bezpieczny sposób na zakupy służące zdrowiu. Jak zawsze w przypadku działalności internetowych, dla własnego bezpieczeństwa, warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Jak sprawdzić wiarygodność apteki?

W 2014 roku Komisja Europejska w celu zabezpieczenia sprzedaży leków w sieci na terenie Unii wprowadziła wspólne logo („common logo”). Ów logotyp odnosi się do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, gdzie znajdują się wszystkie zgody na prowadzenie takiej działalności. W praktyce logo umożliwia identyfikację aptek, które legalnie sprzedają leki na odległość. Wspólne logo ma na celu zapewnienie pomocy przy sprawdzeniu czy strona internetowa, na której oferowane są leki działa legalnie. Dzięki temu zabiegowi możemy bezpiecznie kupować leki, suplementy i dermokosmetyki, a także inne niezbędne produkty apteczne także przez strony internetowe naszych europejskich bliższych i dalszych sąsiadów.

W przypadku polskich aptek na stronach apteki powinien być widoczny zapis mówiący o zezwoleniu na działalność gospodarczą, jak też adres odpowiedniego dla województwa Inspektoratu Farmaceutycznego.

Odpowiednik apteki stacjonarnej

Według przepisów, każda apteka internetowa powinna mieć swój stacjonarny odpowiednik. Informacje o tym również powinny widnieć na stronie internetowej. Takie informacje najczęściej zawarte są w zakładce „O nas” lub „Kontakt”. Apteka w sieci, która nie posiada takich informacji nie może być w pełni wiarygodna (nie mówiąc już o tym, że łamie istniejące prawo). Ponadto każda tego typu placówka powinna posiadać dostępny telefon dyżurującego farmaceuty lub dostęp do chatu, który w godzinach otwarcia apteki może udzielać klientom informacji na tematy związane z asortymentem.

Jak widać sprzedaż produktów farmaceutycznych jest obostrzona licznymi przepisami tak w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Oprócz wygody gwarantuje to bezpieczne zakupy w korzystnych cenach. Pamiętajmy jednak aby sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące prowadzonej działalności, a także jeśli to możliwe – opinie o samej aptece. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie nabyć wszystko, czego potrzebujemy.


OLI