Jak prawidłowo używać maseczkę antywirusową?

kobieta w maseczce antywirusowej
W aptekach można kupić maseczki antywirusowe różnego rodzaju. Obowiązek ich zakładania określają stosowne przepisy, które mogą ulegać zmianie, w zależności od panującej aktualnie sytuacji epidemicznej | fot.: stock.adobe.com

Jeszcze do niedawna, powszechne zakrywanie twarzy przy pomocy maseczki, kojarzone było głównie z krajami azjatyckimi. Jednak wydarzenia związane z pandemią znacznie wpłynęły na nasze przyzwyczajenia i wymusiły noszenie maseczek antywirusowych także i w naszym kraju. Znacznie wzrosła świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowia. Maseczka antywirusowa ma jedno zadanie – zapobiegać rozprzestrzenianiu się patogenów groźnych dla organizmu człowieka. Taką maseczkę antywirusową warto nosić w trosce o swoje zdrowie. Maseczki dostępne są między innymi w aptekach. Zastanawiasz się, która z nich będzie najlepsza? Decyzję o zakupie konkretnej maseczki możesz skonsultować z farmaceutą.

Kiedy warto zakładać maseczkę?

W aptekach można kupić maseczki antywirusowe różnego rodzaju. Obowiązek ich zakładania określają stosowne przepisy, które mogą ulegać zmianie, w zależności od panującej aktualnie sytuacji epidemicznej. W okresach wzmożonego ryzyka zachorowania, noszenie maseczek antywirusowych w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Z takiego obowiązku są zwolnione jedynie określone grupy osób. Jeżeli zależy Ci na tym, aby efektywnie zwiększyć ochronę przed ryzykiem transmisji wirusów, to wybierz produkt, jakim jest certyfikowana maseczka antywirusowa. Dzięki niej znacznie zwiększysz bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i osób, które są dla Ciebie ważne. Wśród produktów posiadających certyfikat, można znaleźć między innymi maseczkę ochronną medyczną FFP2. Taka maseczka została wykonana z materiałów wysokiej klasy, które zwiększają jej skuteczność. Tańszą alternatywą są np. maski ochronne jednorazowe wykonane z trzech warstw włókniny.

Jak bezpiecznie używać maseczki?

Wszystkie maseczki antywirusowe powinny być używane dokładnie z ich przeznaczeniem. Co to oznacza? Maseczka, aby spełniała swoją funkcję, powinna być założona w taki sposób, aby w pełni zakrywać zarówno nos, jak i usta. Noszenie maseczek wyłącznie na samych ustach, w sytuacji, gdy nie zakrywa ona nosa, jest zupełnie bezcelowe. Kolejna ważna sprawa, to przestrzeganie zaleceń producenta względem maseczek antywirusowych. Jeżeli producent informuje, że konkretna maseczka antywirusowa została wyprodukowana z myślą o jednorazowym użyciu, to po takim użyciu należy ją bezwzględnie wyrzucić. Kilkukrotne zakładanie maseczek jednorazowych, nie tylko znacznie obniża ich skuteczność, ale może także powodować zwiększone ryzyko przeniesienia wirusa. Szczególną czujność trzeba zachować także przy ściąganiu maseczki – warto zapoznać się z instrukcją, jak to robić bezpiecznie.

Materiał partnera

Tags from the story
,