5 rzeczy, które warto wiedzieć o medytacji

dwójka medytujących ludzi
Medytacja bywa określana mianem treningu umysłu. Jej praktykowanie pozwala bowiem zagłębić się w swoje emocje i odczucia, skupić na sobie, na tym, co przeżywamy, i na tym, co jest dla nas tak naprawdę ważne | fot.: materiał partnera

Medytowanie staje się w ostatnim czasie coraz popularniejsze. Medytacja zaczęła być traktowana jako sposób na odzyskanie wewnętrznej równowagi. I rzeczywiście w tym aspekcie sprawdza się doskonale.

Regularne praktyki zwiększają samoświadomość i przyczyniają się do trwałej poprawy samopoczucia. Zalet płynących z medytacji jest jednak o wiele więcej. Co jeszcze jej zawdzięczamy i jak zacząć medytować? Oto 5 najważniejszych rzeczy na temat medytacji.

1. Medytacja to nie religia

Wiele osób, które zastanawia się nad tym, jak zacząć medytować i czy warto zdecydować się na rozpoczęcie praktyki, w rezultacie porzuca ten pomysł, utożsamiając mylnie medytację z religią.

Tymczasem choć wywodzi się ona z kultury Wschodu i stanowi nieodzowny element dominujących na tym obszarze religii, nie jest religią samą w sobie. Zatem nie powinna być kojarzona w żaden sposób z konkretnym wyznaniem. Może być praktykowana przez każdego, bez względu na to, w co i czy wierzy.

2. Medytacja poprawia jakość życia

Medytacja bywa określana mianem treningu umysłu. Jej praktykowanie pozwala bowiem zagłębić się w swoje emocje i odczucia, skupić na sobie, na tym, co przeżywamy, i na tym, co jest dla nas tak naprawdę ważne.

Odcięcie się od świata zewnętrznego, przejęcie kontroli nas oddechem i pełne skupienie pozwala dostrzec rzeczy, które w natłoku dnia codziennego nam umykają. Dzięki temu, że wsłuchujemy się w siebie, możemy w prawidłowy sposób odczytać nasze potrzeby, a to z kolei pozwala nam zacząć żyć w zgodzie z samym sobą.

3. Medytacja dla początkujących nie musi być skomplikowana

Ci, którzy chcą zacząć, bardzo często zastanawiają się nad tym, jak medytować, skupiając swoją uwagę na skomplikowanych technikach, wymagających dużej ilości czasu i koncentracji. Taka postawa może zniechęcać do podjęcia praktyki.

Tymczasem medytacja dla początkujących może być prosta i przyjemna. Czasami wystarczy po prostu skupić się przez chwilę na świadomym oddechu, co pozwoli się wyciszyć i zredukować negatywne emocje. Z czasem trening można wydłużać i rozszerzać o kolejne techniki, chociażby skupienia na emocjach. Zamiast więc się zastanawiać jak medytować i czy warto zacząć, lepiej ten czas przeznaczyć na pierwszą, lecz na pewno nie ostatnią praktykę.

4. Medytacja to trening umysłu

Medytowanie w pozytywny sposób wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale też umysł. Systematyczna praktyka pozwala poprawić pamięć i koncentrację. Uczy skupiania swojej uwagi na konkretnym celu. Dzięki medytowaniu nasz umysł zachowuje lepszą kondycję przez dłuższy czas.

5. Medytacja sposobem na relaks

Medytacja to sprawdzony sposób na redukcję stresu i przyjemne rozluźnienie całego ciała. Chwila skupienia na sobie i pozbycie się negatywnych emocji sprawia, że nawet krótka praktyka zapewnia poczucie relaksu, które towarzyszy nam jeszcze długo po zakończeniu treningu. Jak medytować, aby osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim trzeba zapewnić sobie spokój, czyli wybrać do medytacji odosobnione miejsce, w którym będziemy mogli się skupić na sobie, na tym, co tu i teraz.

Materiał partnera

Tags from the story