Jak złagodzić objawy alergii?

Młoda kobieta kichająca w chusteczkę
Alergie oddechowe, na przykład na kurz czy pyłki, zazwyczaj objawiają się zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, katarem, kaszlem i bólem głowy | fot.: pixabay

Alergie skórne, oddechowe czy pokarmowe potrafią dać się we znaki zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na łagodzenie objawów alergii i jak radzić sobie podczas zaostrzenia choroby.

  1. Pozostań pod opieką lekarza
  2. Alergie skórne
  3. Alergie pokarmowe
  4. Alergie oddechowe

Pozostań pod opieką lekarza

Objawy alergii mogą być bardzo różne i często można je pomylić z symptomami innych chorób – na przykład astmy, łuszczycy, niestrawności czy atopowego zapalenia skóry. Dlatego bardzo ważne jest pozostawanie pod stałą opieką lekarską i przyjmowanie zalecanych preparatów, zwłaszcza w momencie zaostrzenia objawów. Jeżeli podejrzewasz u siebie wystąpienie alergii, skierowanie do specjalisty alergologa możesz otrzymać podczas wizyty u lekarza internisty. Alergolog przeprowadzi odpowiednie testy i wyda zalecenia dotyczące postępowania w przebiegu uczulenia, a także przepisze ewentualne leki. Może również zaproponować odczulanie, szczególnie w momencie, gdy alergia jest niebezpieczna lub jej objawy są bardzo nasilone i uciążliwe.

Alergie skórne

Podczas zaostrzenia objawów alergii skórnej należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza i aplikować przepisane przez niego preparaty na skórę, a w razie konieczności – również zażywać leki w formie doustnej. Pomocne może być także stosowanie emolientów do kąpieli oraz kremów nawilżających i natłuszczających przesuszony naskórek. W razie silnego świądu można zastosować też miejscowe preparaty łagodzące, na przykład zawierające dimetynden. Profilaktycznie powinno się zrezygnować ze stosowania silnych detergentów i innych potencjalnie uczulających lub podrażniających substancji, na przykład proszków do prania. Zamiast tego można zastosować naturalne środki czyszczące, takie jak orzechy piorące lub płatki mydlane, które dostępne są pod adresem  https://naturalniezdrowe.pl/kosmetyki-naturalne/336-platki-mydlane-hypoalergiczne-1kg.html.

Alergie pokarmowe

Alergie i nietolerancje pokarmowe to jedne z najczęściej występujących zaburzeń tego typu. Warto podkreślić, że uczulenie na niektóre składniki może dawać symptomy nie tylko ze strony układu pokarmowego: na przykład alergia na mleko krowie często objawia się wysypką, a alergia na orzechy arachidowe – dusznościami. Dlatego diagnozowanie i leczenie alergii pokarmowych powinno się odbywać wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalisty. Można natomiast złagodzić objawy alergii, stosując dietę eliminacyjną, czyli wykluczając alergizujący produkt z jadłospisu. W przypadku wystąpienia symptomów ze strony układu pokarmowego, na przykład wymiotów czy biegunki, pomocne może być również zwiększenie ilości spożywanych płynów i ewentualne zastosowanie leczenia objawowego przy pomocy ogólnodostępnych preparatów bez recepty.

Alergie oddechowe

Alergie oddechowe, na przykład na kurz czy pyłki, zazwyczaj objawiają się zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, katarem, kaszlem i bólem głowy. Niekiedy występuje także gorączka, a w cięższych przypadkach – duszności i problemy z oddychaniem. Uczulenia wziewne powinny być zawsze leczone pod kontrolą specjalisty, jednak ich objawy mogą być łagodzone domowymi sposobami. Ulgę mogą przynieść na przykład dostępne bez recepty leki antyhistaminowe czy spożywanie wapna. W przypadku uczulenia na pyłki i kurz bardzo pomocne może być też częstsze branie prysznica (zwłaszcza po sprzątaniu lub powrocie z dworu do domu), ponieważ umożliwia ono pozbycie się alergenów zgromadzonych na powierzchni ciała. Oprócz tego, powinno się utrzymywać mieszkanie w czystości, dzięki czemu można zmniejszyć ilość uczulających czynników w najbliższym otoczeniu alergika.


Materiał partnera zewnętrznego