Antykoncepcja awaryjna – jak działa?

antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna, znana również jako tabletka "dzień po", jest środkiem, który stosuje się w celu zapobiegania niechcianej ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia lub gdy stosowane przez nas metody antykoncepcji zawiodą | fot.: materiał partnera

Bardzo często ciąży używa się jako straszaka, żeby zniechęcić młodych ludzi do uprawiania seksu. Takie podejście jest nie tylko reliktem czasów słusznie minionych, ale może też mieć szkodliwy wpływ na rozwój psychoseksualny wspomnianej młodzieży. Tymczasem seks jest naturalną, fizjologiczną potrzebą większości ludzi, dlatego też powinno się o nim mówić bez niepotrzebnego nadęcia ideologicznego, a młodych należałoby edukować, a nie straszyć.

Co to jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna, znana również jako tabletka „dzień po”, jest środkiem, który stosuje się w celu zapobiegania niechcianej ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia lub gdy stosowane przez nas metody antykoncepcji zawiodą. Może to być, na przykład, pęknięta prezerwatywa albo pominięcie kilku dawek doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wiele osób myli tabletkę „dzień po” ze środkami wczesnoporonnymi, jednakże antykoncepcja awaryjna nie zadziała, jeśli doszło już do zagnieżdżenia się zarodka. Co więcej, tabletki „dzień po” nie wpływają w negatywny sposób na prawidłowo rozwijającą się ciążę.

Dostępność tabletki „dzień po”

Jeszcze parę lat temu antykoncepcja awaryjna była dostępna w każdej aptece bez recepty. W 2017 roku zdecydowano jednak, że kobieta pragnąca skorzystać z tabletki „dzień po” musi udać się do lekarza po receptę. Zmiany te wywołały kontrowersje wśród kobiet, ponieważ w większości krajów Unii Europejskiej antykoncepcja awaryjna dostępna jest bez recepty nawet w zwykłej drogerii. Powstało jednak wiele oddolnych inicjatyw, mających na celu pomaganie kobietom w szybkim zdobyciu recepty i wykupieniu tabletki „dzień po”, gdyż czas jest w tym przypadku niezwykle istotny (antykoncepcję awaryjną należy przyjąć, w zależności od rodzaju preparatu, od 3 do 5 dni po odbytym stosunku).

Działanie antykoncepcji awaryjnej

Skuteczność tabletki „dzień po” polega na znacznym zahamowaniu owulacji, jeśli tabletkę przyjęto przed jajeczkowaniem. Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej po uwolnieniu komórki jajowej z jajnika znacząco wpływa na możliwość przedostania się plemników do jajeczka, co uniemożliwia zapłodnienie. Tabletka „dzień po” może być stosowana przez większość kobiet, nawet te, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Może być ona również stosowana u kobiet poniżej 16 roku życia. Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania antykoncepcji awaryjnej są: alergie na którykolwiek składnik tabletki, ostra astma lub regularne przyjmowanie leków, które mogą wchodzić w interakcję z tabletką „dzień po”.

Skutki uboczne

Jak każdy preparat medyczny antykoncepcja awaryjna może mieć również skutki uboczne. Do takich skutków zaliczamy:

  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • zmiany w cyklu menstruacyjnym — może się on rozregulować, co oznaczać będzie, że następny okres może pojawić się albo wcześniej, albo później niż zazwyczaj,
  • nudności i wymioty — w takich przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza,
  • biegunka.

Należy zawsze przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Materiał partnera