Ból przy oddawaniu moczu – o czym może świadczyć?

ból przy oddawaniu moczu
Ból przy oddawaniu moczu i dyskomfort odczuwany w przebiegu zakażenia dolnych dróg moczowych skłaniają pacjentów do pilnego poszukiwania pomocy lekarskiej | fot.: materiał partnera

Ból przy oddawaniu moczu może mieć różne przyczyny i jest dość częstą dolegliwością. O czym może świadczyć dyskomfort i pieczenie podczas mikcji? Kiedy należy pilnie zgłosić się do lekarza? Jakie badania należy wykonać? Czy dolegliwości takie jak szczypanie i ból przy oddawaniu moczu można leczyć samodzielnie? Jak powinna wyglądać profilaktyka przy nawracających problemach tego typu? Sprawdź!

Ból przy oddawaniu moczu – najczęstsze przyczyny

Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu zazwyczaj wskazują na stan zapalny dolnych dróg moczowych, czyli najczęściej pęcherza moczowego. Dolegliwościom tym może towarzyszyć uczucie parcia na pęcherz, ból w dole brzucha oraz pleców i podwyższona temperatura, czasem także nudności i krwiomocz [1].  Zwłaszcza u kobiet te objawy oznaczają najczęściej zakażenie dolnego odcinka dróg moczowych bakteriami E. coli. Typowym objawem przy zapaleniu dolnego odcinka układu moczowego jest częstomocz [2], w niektórych przypadkach może też pojawić się naglące nietrzymanie moczu, które zazwyczaj ustępuje po wyleczeniu stanu zapalnego [3]. Pieczenie podczas oddawania moczu, zwłaszcza gdy pojawia się ból podczas oddawania moczu w końcowej fazie, może też wskazywać na zapalenie cewki moczowej zazwyczaj przenoszone drogą płciową (zakażenie bakteriami chlamydii lub rzeżączki). [4]. Bóle przy oddawaniu moczu w przypadku mężczyzn często powiązane są z łagodnym przerostem gruczołu krokowego, który powoduje zwężenie cewki moczowej i utrudnia prawidłową mikcję.  

Dolegliwości bólowe i pieczenie przy oddawaniu moczu – dlaczego częściej zdarzają się u kobiet?

Żeńska anatomia sprzyja zakażeniom układu moczowego pałeczkami okrężnicy, których naturalnym środowiskiem są okolice odbytu. Mogą one przedostać się do cewki moczowej zarówno w czasie stosunku, jak i w wyniku niewłaściwie dokonywanej higieny intymnej [1]. U kobiet cewka moczowa jest o kilkanaście centymetrów krótsza niż u mężczyzn [5], dlatego bakterie mają łatwiejszą drogę do układu moczowego i pęcherza. W przypadku mężczyzn zakażenia bakteryjne dróg moczowych występują najczęściej przy cewnikowaniu lub są konsekwencją zalegania  moczu w pęcherzu z powodu kamicy nerkowej czy przerostu prostaty.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Ból przy oddawaniu moczu i dyskomfort odczuwany w przebiegu zakażenia dolnych dróg moczowych skłaniają pacjentów do pilnego poszukiwania pomocy lekarskiej. To słuszne postępowanie, ponieważ dolegliwości związanych ze stanem zapalnym pęcherza moczowego nie wolno lekceważyć – powikłaniem może być zapalenie górnego odcinka dróg moczowych, np. odmiedniczkowe zapalenie nerek. Do lekarza jak najszybciej należy zgłosić się zwłaszcza wówczas, gdy pojawi się krwiomocz (czerwone lub brunatne zabarwienie moczu). Zapalenie pęcherza moczowego leczy się zazwyczaj, podając antybiotyk. Przy słabiej nasilonych objawach, można zastosować lek Urosal, który jest dostępny bez recepty i pomocny w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego. Nie jest to antybiotyk, ale ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające, a także przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Przy skłonności do nawracających zakażeń układu moczowego, warto pić sok żurawinowy lub przyjmować preparaty z żurawiną, która zapobiega adhezji (przyleganiu) szkodliwych bakterii do błony śluzowej układu moczowego. W przypadku kobiet bardzo ważna jest właściwa higiena intymna, zaleca się również wypicie przed stosunkiem płciowym szklanki wody i oddanie moczu tuż po nim. W przypadku mężczyzn ważne są natomiast regularne wizyty u urologa, zwłaszcza po 40. roku życia, gdy wzrasta ryzyko problemów z prostatą.

Bibliografia:

  1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 28.11.2022.
  2. Robert Drabczyk, Częstomocz, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51990,czestomocz, data dostępu 28.11.2022.
  3. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 28.11.2022.
  4. Robert Drabczyk, Zapalenie cewki moczowej – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/167582,zapalenie-cewki-moczowej, data dostępu 28.11.2022.
  5. M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 Artykuł we współpracy z Urosal

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,