Jak rozpocząć przygodę z bieganiem amatorskim?

kobieta bieganie amatorskie
Trening amatorskiego biegacza musi być regularny | fot.: stock.adobe.com

Regularna aktywność fizyczna to coś, o co powinien dbać każdy człowiek. Dzięki niej poziom sprawności jest wyższy, sylwetka atrakcyjniejsza a dobre samopoczucie zapewnione, dzięki działaniu endorfin. Sport to również sposób na zmniejszenia ryzyka niektórych chorób. Bieganie amatorskie to doskonały sposób na to, aby odczuć wiele pozytywnych efektów związanych z regularną aktywnością fizyczną. Jak rozpocząć tą wspaniałą przygodę? Podpowiadamy.

Dla motywacji

Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie chcesz zacząć biegać. Jeśli jednak nie do końca czujesz, że to naprawdę coś dla Ciebie, zapoznaj się z poniższą listą zalet regularnego joggingu:

  • zmniejszenie ryzyko wystąpienia chorób serca,
  • szczuplejsza figura,
  • pozbycie się stresu i odprężenie,
  • możliwość przełamywania własnych barier,
  • poprawa stanu naczyń,
  • wzmocnienie układu krążenia,

Jeśli czujesz się odpowiednio zmotywowany, zapoznaj się z kolejnym fragmentem z którego dowiesz się, w jaki sposób zacząć przygodę z bieganiem w amatorskiej formie.

Osoby początkujące

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że początki często bywają trudne. Warto natomiast być wytrwałym i nie poddawać się po kilku treningach, aby móc poczuć pełną radość z amatorskiego biegania i czerpać z tej czynności wiele korzyści dla ciała i ducha. Przed pierwszym treningiem trzeba zadbać o odpowiedni ubiór i obuwie. Spodnie i bluzka powinny być wyprodukowane z odpowiednich materiałów, które nie tylko pochłania pot i będą wygodne, ale także pozwolą skórze oddychać. Bez odpowiednich butów bieganie będzie nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc przed pierwszym treningiem wybrać się do sklepu sportowego, w którym doświadczony sprzedawca podpowie Ci, które obuwie sportowe okaże się najlepszą opcją właśnie dla Ciebie. Przyda się również porządna butelka na wodę.

Gdy masz już wszystko możesz ruszyć na swój pierwszy trening. Jeśli masz długie włosy warto je spiąć, aby nie rozpraszały Cię podczas joggingu. Stopień zaawansowania Twojego pierwszego treningu będzie zależał od tego, w jakiej formie jesteś. Jeśli nie uprawiasz innej aktywności, warto rozpocząć od intensywnego marszu. Kolejnym etapem jest marszobieg, który polega na naprzemiennym marszu i biegu, najbardziej zaawansowana technika to po prostu bieg. Warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam internet. Na blogach tematycznych można znaleźć wiele opcji treningów, które uwzględniają różne poziomy zaawansowania. Pamiętaj jednak aby nie przemęczać się i szanować swój organizm. Jeśli pierwsze treningi będą zbyt intensywne, istnieje duże prawdopodbieństwo, że już po kilku dniach porzucisz swoje plany związane z regularnym joggingiem.

Trening amatorskiego biegacza musi być regularny. Jak w przypadku każdego sportu, jest to jedna z podstawowych cech, dzięki której jogging będzie efektywny. Ilość treningów warto dobrać do swoich możliwości. Jeśli masz czas i siłę, warto trenować trzy razy w tygodniu. 

Podsumowanie

Jogging to jedna z najchętniej wybieranych form sportu w wymiarze amatorskim. Regularne treningi wpływają pozytywnie zarówno na ciało i organizm, jak i samopoczucie. Warto przed pierwszym joggingiem zaopatrzyć się w odpowiednie sportowe ubranie i wygodne buty do biegania. Przyda się także porządny bidon na wodę. To wystarczy, aby zacząć swoją przygodę. Nie warto się przeciążać, a trenować z głową i stopniowo podnosić poprzeczkę. Pierwsze dni mogą być trudne, jednak podobnie jest w przypadku większości aktywności sportowych. Już kilka tygodni regularnych treningów sprawi, że naprawdę docenisz tę dyscyplinę. 

SZA

Tags from the story
, ,