Pomoc w walce ze stresem i zmęczeniem. Oto dlaczego warto suplementować witaminy z grupy B

stres i zmęczenie
Istotną rolę w walce z brakiem energii odgrywa również żelazo. Podobnie jak w przypadku witamin B niedobór może objawić się apatią czy sennością | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów. Aż 98% przyznaje się do tego, że odczuwa stres co najmniej 2–3 razy w tygodniu. Wśród najpowszechniejszych dolegliwości Polacy wymieniają także uczucie osłabienia. Na zespół chronicznego zmęczenia cierpi już ponad 11 milionów osób pracujących zawodowo. Jak w takiej sytuacji można wspomóc organizm? Jeden ze sposobów to suplementacja diety witaminami z grupy B.

Stres bywa dobry i potrzebny. W końcu to za jego sprawą wytwarza się kortyzol, który uodparnia organizm, sprawiając, że staje się silniejszy. Dzięki temu łatwiej walczymy z przeziębieniem. Jednak nadmierny stres i powracający niepokój mogą doprowadzić do uczucia zmęczenia, a nawet depresji. W takich sytuacjach warto wzbogacić swoją dietę o witaminy z grupy B.

Zbawienne działanie witamin z grupy B

Ciągłe uczucie zmęczenia i senność nie dają ci spokoju? Jesień, coraz krótsze dni i niższe temperatury wpływają na twój organizm negatywnie, a ty najchętniej nie wychodziłbyś z łóżka? Nasze samopoczucie często uzależnione jest od poziomu witamin w organizmie. Szczególnie wyraźny jest niedobór witamin z grupy B. Oto powody, dla których warto je suplementować.

 • Witamina B1
  Działa pozytywnie na uczucie dezorientacji, wspomaga zwalczanie nerwowości i stanów depresyjnych.
 • Witamina B3
  Pomaga w zasypianiu, łagodzi niepokój, wykorzystywana jest także w walce z depresją.
 • Witamina B5
  Działa kojąco na nerwy, ponieważ uczestniczy w produkcji hormonów, które redukują stres.
 • Witamina B6
  Niweluje zmęczenie i skutki stresu. Warto pamiętać, że niedobór tej substancji może skutkować neuropatią i kłopotami ze snem.
 • Witamina B8
  Również pomaga uporać się ze stresem i zmęczeniem, a ponadto – radzić sobie z ospałością i brakiem energii.
 • Witamina B9
  Lepiej znana jako kwas foliowy. Suplementacja polecana jest szczególnie kobietom w ciąży, jednak o odpowiedni poziom witaminy B9 w organizmie powinien zadbać każdy, ponieważ ma ona ogromny wpływ na układ nerwowy.
 • Witamina B12
  Wpływa na wytwarzanie energii i odpowiada za dobre samopoczucie, dlatego ma szczególne znaczenie w walce ze zmęczeniem.

Gdzie znaleźć witaminy z grupy B?

Przyczyn zmęczenia i nadmiernego odczuwania stresu lekarze upatrują w niewłaściwym stylu życia. Jeśli więc wspomniane przypadłości nie pozwalają ci normalnie funkcjonować, w pierwszej kolejności zmień swoją dietę. Warto wzbogacić ją o produkty, w których znajdziesz witaminy z grupy B. Od czego zacząć?

Do swojego menu dodaj:

 • zielone warzywa,
 • orzechy,
 • czerwone mięso,
 • jaja,
 • rośliny strączkowe,
 • produkty pełnoziarniste.

Gdy zmęczenie nie daje spokoju

Istotną rolę w walce z brakiem energii odgrywa również żelazo. Podobnie jak w przypadku witamin B niedobór może objawić się apatią czy sennością. Aby uzupełnić braki w swoim organizmie, wybierz odpowiednie produkty, takie jak brokuły, szpinak, wątróbka, śliwki czy morele. Warto zwrócić również uwagę na obecność witaminy C w diecie. To właśnie ona odpowiada m.in. za wchłanianie się żelaza, a także dotlenia mięśnie, zapewniając w ten sposób zastrzyk energii. Dzięki odpowiedniej zmianie swojego menu zapewne szybko poczujesz poprawę nastroju.

Jak jeszcze możesz sobie pomóc? Nic nie podnosi endorfin w organizmie tak jak aktywność fizyczna. Długi spacer, bieganie na świeżym powietrzu – warto wyjść z domu, aby się dotlenić. Głębokie wdechy i wydechy uspokoją skołatane myśli i pozwolą zapomnieć o troskach. Warto skorzystać z tego łatwego sposobu na poprawienie sobie humoru.


Artykuł partnera

Tags from the story
,