Celiakia – jakie są objawy i leczenie?

celiakia gluten
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego wskutek spożywania glutenu | fot.: stock.adobe.com

Celiakia, zwana też chorobą trzewną, jest schorzeniem autoimmunologicznym, które dotyka przewodu pokarmowego. Osoby cierpiące na celiakię są wrażliwe na gluten – białko obecne w zbożach, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Choroba może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelita, co skutkuje różnymi objawami, takimi jak biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, utrata masy ciała i osłabienie. Sprawdź i dowiedz się więcej o celiakii, przyczynach, objawach oraz sposobach leczenia.

Celiakia – co to takiego?

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego wskutek spożywania glutenu. Choroba dotyczy około 1% populacji na całym świecie i jest dziedziczona genetycznie. Spożywanie pokarmów zawierających gluten powoduje u osób z celiakią reakcję immunologiczną, która uszkadza błonę śluzową jelita, co z kolei prowadzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Objawy celiakii są różnorodne i mogą obejmować biegunkę, wzdęcia, bóle brzucha, anemię, osłabienie i problemy z trawieniem tłuszczów. Jedynym skutecznym sposobem leczenia celiakii jest bezglutenowa dieta.

Jakie są objawy celiakii?

Objawy celiakii mogą być zróżnicowane i obejmują:

– bóle brzucha i wzdęcia – są to najczęstsze objawy celiakii. Bóle brzucha mogą wystąpić zarówno po jedzeniu, jak i na czczo.

– biegunka – osoby cierpiące na celiakię mogą doświadczać częstych luźnych stolców.

– nudności i wymioty – mogą wystąpić z powodu uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

– anemia – osoby z celiakią mogą mieć niedobory żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.

– wzmożona senność – może być spowodowana przez niedobór składników odżywczych.

– skaza białkowa – osoby z celiakią mogą mieć trudności z wchłanianiem białek, co może prowadzić do obrzęków i osłabienia mięśni.

– bóle stawów i kości – osoby z celiakią mogą doświadczać bólu stawów i kości z powodu niedoboru wapnia i witaminy D.

– problemy z zębami – niedobór wapnia może prowadzić do kłopotów z zębami.

– problemy skórne – osoby z celiakią mogą mieć wysypki skórne i świąd.

– zaburzenia nastroju – osoby z celiakią mogą doświadczać depresji, lęku i zmęczenia.

Jeśli podejrzewasz u siebie celiakię, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Leczenie polega na eliminacji glutenu z diety, co pozwala na regenerację błony śluzowej jelit i zmniejszenie objawów. Profesjonalną pomoc w zakresie dietoterapii w możesz uzyskać w gabinecie dietetycznym w Centrum Medycznym Szpital MEDYK w Zimnej Wodzie: https://medyk-szpital.pl/

Jakie są sposoby leczenia celiakii?

Leczenie celiakii polega na eliminacji glutenu z diety, co pozwala na regenerację błony śluzowej jelit i zmniejszenie objawów. Pacjenci powinni spożywać żywność bezglutenową, unikać produktów zawierających pszenicę, żyto i jęczmień oraz korzystać z suplementów diety, takich jak witaminy i minerały.

W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie leków przeciwzapalnych lub kortykosteroidów. Regularne wizyty u lekarza i dietetyka są ważne w kontroli choroby.

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która dotyka przewodu pokarmowego i jest spowodowana nietolerancją glutenu. Objawy celiakii obejmują bóle brzucha, biegunkę, anemię i problemy skórne, jak i wiele innych. Leczenie polega na eliminacji glutenu z diety, a w niektórych przypadkach na stosowaniu leków przeciwzapalnych. Przy zdiagnozowaniu celiakii ważne jest regularne monitorowanie choroby przez lekarza i dietetyka.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,