Co musisz wiedzieć o statynach?

jedzenie podwyższające cholesterol
Cholesterol jest woskowatą, podobną do tłuszczu substancją, która przemieszcza się we krwi. Ludzki organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania komórek | fot.: StockAdobe.com

Statyny to leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Choć są skuteczne, miewają również pewne skutki uboczne. Co musisz wiedzieć o statynach?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest woskowatą, podobną do tłuszczu substancją, która przemieszcza się we krwi. Ludzki organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania komórek. W pewnej części pozyskuje ją z jedzenia, ale większość cholesterolu jest wytwarzana w wątrobie. Jednak nadmiar jednej z jego frakcji o nazwie LDL może gromadzić się w ścianach naczyń krwionośnych. W takim wypadku złogi tłuszczu ograniczają przepływ krwi przez tętnice i powodują stan zapalny, co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wysoki poziom cholesterolu zwykle nie daje żadnych objawów.

Jak działają statyny?

Statyny działają na dwa sposoby. Po pierwsze, zmniejszają aktywność enzymu odgrywającego kluczową rolę w określaniu poziomu cholesterolu wytwarzanego przez wątrobę. Po drugie, pomagają w ponownym wchłanianiu i rozkładaniu cholesterolu przez ten organ.

Jakie są najczęstsze skutki uboczne przyjmowania statyn?

Przyjmowanie statyn może zakłócać działanie niektórych leków i antybiotyków, a także powodować skutki uboczne. Najczęściej zgłaszane są skurcze i bóle mięśni oraz osłabienie. W rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia mięśni. Osoba obserwująca u siebie takie objawy powinna zgłosić się do lekarza, by sprawdzić poziom kinazy kreatynowej (CPK) we krwi. Organizm uwalnia ten enzym, gdy mięśnie są uszkodzone lub toczy się w nich stan zapalny. Jego wysokie stężenie może być wskazaniem do przerwania kuracji statynami.

Jeśli nie statyny, to co?

Niektóre zmiany w stylu życia mogą być odpowiedzią na pytanie, jak obniżyć cholesterol naturalnymi metodami. Obejmują one regularne ćwiczenia fizyczne, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i przestrzeganie zbilansowanej diety. Do tej ostatniej warto włączyć suplementy ze składnikami wspierającymi zdrowy poziom cholesterolu we krwi, takimi jak niacyna (forma witaminy B3), kwasy tłuszczowe omega-3 lub wyciąg z pomarańczy bergamoty. Sproszkowany sok z tego owocu wykazuje działanie, które może ograniczać rozwój patologicznych zmian w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Zawarte w nim polifenole roślinne (na których zawartość ekstrakt powinien być standaryzowany do wartości powyżej 30%) są zdolne do regulacji gospodarki lipidowej organizmu i hamowania czynników prowadzących do tworzenia się złogów cholesterolowych.

Statyny obniżają poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jednak istnieje kilka powodów, dla których terapia nimi może być niekorzystna. Niektóre osoby doświadczają nieprzyjemnych skutków ubocznych, głównie ze strony mięśni. Każdy, kto je u siebie obserwuje, powinien skonsultować się z lekarzem. Może on zasugerować zmniejszenie dawki lub zaprzestanie przyjmowania statyn oraz sięgnięcie po suplement diety o działaniu wspierającym utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,