Liposukcja – dla kogo i za ile

Przed liposukcją
Liposukcja polega na likwidacji fałd tłuszczowych, których nie można się pozbyć stosując dietę i ćwiczenia gimnastyczne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wiele osób boryka się z nadwagą, nieraz nadmiar tłuszczu zaczyna gromadzić się w niekorzystnych miejscach ciała, deformując wręcz sylwetkę. Kiedy zawodzą stosowane diety, wielomiesięczne odchudzanie się i katowanie ćwiczeniami fizycznymi, z pomocą przychodzi liposukcja. Dzięki niej można pięknie wymodelować sylwetkę, poprzez bezpowrotne zlikwidowanie tkanki tłuszczowej w pewnych partiach ciała, czy nawet przesunięcie jej np. do piersi.

Na czym polega zabieg?

Liposukcja polega na likwidacji fałd tłuszczowych, których nie można się pozbyć stosując dietę i ćwiczenia gimnastyczne. Na ok. 6 godzin przed zabiegiem pacjent przestaje pić, przyjmować posiłki i leki. Po zastosowaniu znieczulenia chirurg nacina skórę w miejscach, z których będzie odsysany tłuszcz i wprowadza w nie kaniule, czyli małe, metalowe rurki, przez które odsysa się tłuszcz. W zależności od stosowanej metody, do rozbicia komórek tłuszczowych stosuje się ultradźwięki, laser, wibracje, specjalne roztwory itp. Jednorazowo można odessać ok. 3 litry tłuszczu, jednak ze względów bezpieczeństwa z reguły odsysa się od 1,5 do 2 litrów. Po zabiegu nacięcia na skórze są zszywane, zakłada się na nie opatrunki, a pacjent nosi specjalną odzież uciskową, aby zmniejszyć obrzęki. Z reguły zabieg trwa ok. 2 godziny. Przez jakiś czas pacjenci odczuwają w miejscach nacięciach szczypanie i swędzenie, które jednak szybko mija.

Wskazania do zabiegu

Liposukcja przeznaczona jest dla osób, u których nie można pozbyć się fałd tłuszczowych, zniekształcających sylwetkę, stosując odpowiednie ćwiczenia fizyczne, czy specjalną dietę. Najczęściej modelowaniu poddaje się brzuch, pośladki, uda i piersi. Pamiętajmy, że nie jest to metoda leczenia otyłości. Zabieg przynosi najlepsze efekty u osób młodych o prawidłowej masie ciała lub z niezbyt dużą nadwagą, ponieważ ich skóra jest bardzo elastyczna. Pacjenci w starszym wieku, otyli lub z dużą nadwagą muszą przeprowadzać zabieg kilkakrotnie, a ponieważ ich skóra nie jest już na tyle elastyczna, aby dostosować się do nowych wymiarów ciała, może tworzyć zwisy. Później można je usunąć za pomocą metod z zakresu medycyny estetycznej.

Przeciwwskazania

Nie każda osoba może poddać się liposukcji. Przed zabiegiem wykonywane są różne badania, np. morfologia, oznaczenie grupy krwi, płytek krwi, badanie na obecność wirusa HIV i HVC, EKG oraz prześwietla się klatkę piersiową. Do zabiegu nie kwalifikują się osoby cierpiące na choroby układu krążenia, oddechowego (w tym astmę), nadczynność tarczycy, żylaki, cukrzycę, zmiany zapalne na skórze itp. Również pacjenci mający zaburzenia krzepliwości krwi powinni zrezygnować z liposukcji.

Efekty po zabiegu

Nie ulega wątpliwości, że zabieg przynosi niesamowite walory estetyczne. O końcowych efektach liposukcji decydują nie tylko umiejętności chirurga, ale również stan zdrowia pacjenta, budowa i masa jego ciała, stan psychiczny oraz w miarę realne oczekiwania.

Bezpośrednio po zabiegu efektów specjalnie nie widać, ponieważ skóra jest napuchnięta, a rany nie zagojone. Jednak już po upływie ok. 3 do 4 tygodni sylwetka nabiera pięknego kształtu, jaki został wymodelowany przez chirurga plastycznego. Blizny po zabiegu są prawie niewidoczne, ponieważ cięcia na skórze mają rozmiar zaledwie kilku milimetrów i są zlokalizowane w miejscach nie rzucających się w oczy. Najważniejsze jest to, że tkanka tłuszczowa, która została usunięta, nigdy nie powraca na swoje miejsce – zabieg daje więc efekty trwałe. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dbać o swoje ciało i nie przybrać znacznie na wadze, ponieważ liposukcja nie jest cudowną dietą – cud.

Gdzie można wykonać zabieg

Zabiegowi można poddać się w każdej specjalistycznej klinice, najlepiej jednak wybrać taką, która cieszy się dobrą opinią wśród pacjentów. W jej wyborze może pomóc portal www.tourmedica.pl, w którym oprócz danych adresowych ponad tysiąca klinik w całym kraju, znaleźć można również cenniki oraz opinie pacjentów. Za jego pośrednictwem możliwe jest również ustalenie konsultacji ze specjalistą. W zależności od stosowanej metody, renomy kliniki oraz jej lokalizacji, ceny liposukcji wahają się pomiędzy 2, a 10 tysiącami złotych. Płatne są również konsultacje medyczne przed zabiegiem. W ośrodkach tego typu wykonuje się również wiele innych zabiegów.


Materiał partnera zewnętrznego