Pływanie dorosłych – dlaczego warto uczyć się pływać?

kobieta płynąca w basenie strzałką
Często ludzie, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy słyszą od swoich dietetyków, żeby uczęszczali na basen. Podczas pływania zużywa się więcej zapasów tłuszczu niż podczas ćwiczeń lądowych takich jak bieganie | fot.: stock.adobe.com

Każdy człowiek chociaż raz w życiu był na basenie lub nad jeziorem, czy to w formie relaksacyjnej, czy typowo sportowej. Nie wszyscy w młodym wieku mieli możliwość nauki pływania, więc gdy przychodzi okres dorosłości i nachodzi ochota, żeby iść popływać i rozruszać trochę spięte mięśnie, stajemy w miejscu i uświadamiamy sobie, że może warto się tego nauczyć. Nie każdy też wie, że z tej dyscypliny sportowej płynie wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu, a zwłaszcza jeśli na co dzień chodzimy do pracy i jesteśmy narażeni na stres i siedzący tryb życia. 

Dlaczego warto uczyć się pływać i w jakim wieku?

Zacznijmy od tego, że wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Każdy nawet w wieku emerytalnym jest w stanie się nauczyć pływania i może to na niego bardzo pozytywnie oddziaływać. Jeśli ma się możliwość, to można zaczynać swoje nauki już w wieku dziecięcym. Osoba dorosła także nie powinna mieć z tym problemu, a nawet może jej to przyjść z większą łatwością, niż dziecku, które marzy tylko o zabawie i wesołym pluskaniu się w wodzie. Pływanie jest dość specyficznym sportem, nasze ciało nie odczuwa takiego zmęczenia, jak, np. podczas biegania, czy ćwiczenia na siłowni. Nie jesteśmy spoceni, ponieważ ciągle przebywamy w wodzie. Chodząc na kryty basen, nie trzeba także przejmować się pogodą. Istnieje również wiele stylów pływackich, więc na pewno każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni dla swojej wygody i możliwości jakie posiada.

O korzyściach wynikających z pływania

Jak już zostało wspomniane wcześniej, pływanie daje nam wiele pozytywnych skutków. Często ludzie, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy słyszą od swoich dietetyków, żeby uczęszczali na basen. Podczas pływania zużywa się więcej zapasów tłuszczu niż podczas ćwiczeń lądowych takich jak bieganie. Uprawiając sport wodny pobudza się różne mięśnie do działania i tym samym poprawia się wygląd swojej sylwetki.  Każdemu znaną korzyścią jest zwiększenie wydolności płuc, ponieważ są one zmuszone do wydajnej pracy, kiedy jesteśmy pod wodą. Zaletą jest także dobry wpływ na stawy, poprawa kondycji i wytrzymałości, korekta wad postawy, poprawa giętkości ciała i koordynacji ruchowej. Z fizycznych korzyści jest jeszcze pobudzenie układu krążenia, o czym pewnie większość osób słyszała. Pływając pobudzamy pracę serca oraz całego układu krążenia. Wpływa to też na wydłużenie naszego życia. Co ciekawe, często poleca się ten sport ludziom po zawałach serca. Obniża on również poziom cholesterolu. Oprócz korzyści fizycznych, są także pozytywne skutki dla naszego zdrowia psychicznego. Uczęszczanie na basen bardzo dobrze pomaga w redukcji stresu i poprawy ogólnego nastroju. Wystarczy na prawdę krótka ilość czasu, żeby odprężyć mięśnie i zrelaksować się po długim i ciężkim dniu.

Podsumowując, oprócz pracy, trzeba zawsze pamiętać o wysiłku fizycznym, który pomoże nam w zachowaniu zdrowia na długie lata. Zwłaszcza jako osoba dorosła powinno się zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne, ponieważ często zostają one nadszarpnięte przez pracę, życie prywatne, czy inne stresujące sytuację. Warto jest nauczyć się pływać, dla siebie lub też dla innych, ponieważ wyjeżdżając na wakacje umiejętność ta może się nie raz przydać.

KKU