Jak długo trwa leczenie alkoholizmu?

przychodnia leczenia alkoholizmu nasz gabinet
Kompleksowe leczenie składa się z kilku rodzajów terapii. Najlepiej sprawdza się połączenie farmakologii i terapii z wykwalifikowanym specjalistą leczenia uzależnień | fot.: materiał partnera

Alkoholizm to choroba szybko postępująca, która obciąża zarówno samą osobę uzależnioną, jak i osoby z jej najbliższego otoczenia. Nieleczona może prowadzić nawet do zgonu alkoholika, dlatego tak ważne jest wdrożenie kompleksowego leczenia alkoholizmu. Życie z osobą uzależnioną od alkoholu jest trudne i w takim wypadku prawdopodobnie często zastanawiamy się, jak możemy takiej osobie pomóc i jak długo trwa leczenie choroby.

Czym jest uzależnienie od alkoholu?

O alkoholizmie mówimy, kiedy osoba uzależniona nie potrafi samodzielnie zrezygnować ze spożywania alkoholu, a co za tym idzie – wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Choroba alkoholowa powoduje zarówno psychiczne jak i fizyczne uzależnienie od picia. Zaburza to zdrowe relacje międzyludzkie i wpływa również na życie osób z najbliższego otoczenia osoby uzależnionej.

Najlepsze efekty leczenia uzależnień

Pierwszym krokiem do wyleczenia jest uświadomienie sobie ogromnej wagi problemu. Czas jest tu bardzo istotny. Im szybciej chory podda się leczeniu, tym lepiej. Sama terapia statystycznie odniesie wtedy znacznie lepsze efekty i w takim wypadku trwa znacznie krócej.

Znacząca część osób wciąż nie wie jak postępować w przypadku choroby alkoholowej. Leczenie uzależnienia to długotrwały proces, który wymaga wiele chęci, czasu i samozaparcia zarówno od samej osoby uzależnionej, jak i jej najbliższych. Część zaawansowanych alkoholików decyduje się na odwyk i ośrodek zamknięty, jednak nie jest to konieczne.

Po zakończeniu leczenia pacjent będzie w stanie rozpocząć nowy rozdział bez alkoholu i w pełni kontrolować nałóg, jednak choroba zostanie z nim do końca życia. Ważne, by umieć ją poskromić i zobaczyć, że to nie ona i nie głód alkoholowy dyktują nasze życie.

alkoholiczka w trakcie ciągu alkoholowego
O alkoholizmie mówimy, kiedy osoba uzależniona nie potrafi samodzielnie zrezygnować ze spożywania alkoholu | fot.: materiał partnera

Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Czas trwania leczenia uzależnień różni się ze względu na stopień zaawansowania choroby. Leczenie alkoholika rozpoczyna się właściwie już od terapii detoksykującej, która odtruwa organizm z toksyn. Samo odtrucie można zacząć na krótko po odstawieniu picia. Czas trwania detoksu uzależniony jest więc od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta.

Badania wykazują, że całkowite usunięcie alkoholu z krwiobiegu następuje często następuje po około 8 godzinach od wypicia ostatniej dawki – ale odtruwanie trwa zwykle znacznie dłużej – bo od kilku dni do kilku tygodni. Detoks trwa dłużej, gdy pacjent przyjmował też inne substancje, oprócz samego picia.

Od czego uzależniony jest czas terapii?

Nie sposób dokładnie przybliżyć, ile czasu zajmie całkowite wyleczenie choroby alkoholowej. Poprawnie poprowadzona terapia dopasowana jest indywidualnie pod każdego pacjenta i jego potrzeby. Spotkania z wykwalifikowanym terapeutą odbywają się zazwyczaj kilka razy w miesiącu, a całkowity czas trwania terapii uzależnień dopasowany jest do indywidualnej diagnozy.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu to przede wszystkim działanie stanowcze i szybkie. Kompleksowe leczenie składa się z kilku rodzajów terapii. Najlepiej sprawdza się połączenie farmakologii i terapii z wykwalifikowanym specjalistą leczenia uzależnień.

Dzięki temu pomoże to choremu zrozumieć problem samodzielnie poradzić sobie z problemem alkoholizmu w przyszłości i zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu uzależnienia. Nie można jednak jednoznacznie określić, ile trwa całkowity proces wychodzenia z nałogu.

Na co składa się leczenie farmakologiczne?

Do farmakologicznego leczenia uzależnień zaliczyć można chociażby zaszycie alkoholowe za pomocą wszywki Esperal, której działanie opiera się na zasadzie terapii awersyjnej. W połączeniu z alkoholem wywołuje objawy przypominające te objawiające się przy ostrym zatruciu alkoholowym.

Z czasem wywołuje to awersję do dalszego spożywania trunków alkoholowych, co w połączeniu z właściwym przeprowadzeniem terapii uzależnień powinno przynieść efekty do końca życia. Terapia uzależnień to – oprócz Esperalu – podstawowy sposób opanowania choroby. Wykwalifikowani terapeuci posiadają umiejętności niezbędne do pokonania choroby.

Pierwszym etapem leczenia alkoholizmu jest detoksykacja organizmu. Detoks alkoholowy to idealny podkład pod terapię za pomocą wszywki alkoholowej Esperal. Detoks organizmu trwa od kilku godzin i polega na oczyszczeniu go ze szkodliwych substancji pozostawionych przez alkohol. Takie odtrucie wyrównuje również zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową i uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Zmniejsza też objawy zespołu abstynencyjnego.

Czy potrzebny jest odwyk alkoholowy?

Odwyk alkoholowy w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień to często jedyny rodzaj odwyku, na który decydują się pacjenci. Współcześnie terapia nie wymaga jednak zamknięcia w ośrodku i rezygnacji z dotychczasowego życia rodzinnego i zawodowego i pozwala na wybór świadczącej usługi na najwyższym poziomie przychodni ambulatoryjnej. Nie wymaga to przejścia przez odwyk alkoholowy i długotrwałe leczenie odwykowe w ośrodku zamkniętym.

lekarz trzymajacy buteleczke esperalu disulfiramu
Detoks alkoholowy to idealny podkład pod terapię za pomocą wszywki alkoholowej Esperal | fot.: materiał partnera

Odwyk w ośrodku czy terapia ambulatoryjna?

Alkoholik może zdecydować się na leczenie w renomowanym ośrodku ambulatoryjnym, wykorzystując tzw. terapię dochodzącą. To ważne, ponieważ po zakończeniu terapii nie wystąpi problem szoku wywołanego przez drastyczną zmianę warunków – co zazwyczaj dzieje się w przypadku długotrwałego odwyku, przejścia przez leczenie odwykowe i zamknięcia w odseparowanym ośrodku leczenia uzależnień. Odwyk alkoholowy wymusza odseparowanie na 4 do 12 tygodni.

Który ośrodek leczenia wybrać?

Wybierając ośrodek alkoholowy należy najpierw zdecydować, czy chcemy zdecydować się na leczenie odwykowe – czy może lepszym rozwiązaniem będzie wybór przychodni ambulatoryjnej, pozwalającej walczyć z nałogiem bez rezygnacji z codziennych obowiązków.

Wiele zależy również od doświadczenia i umiejętności lekarzy.

Leczenie alkoholizmu w Nasz Gabinet – prywatnym centrum medycznym oferującym usługi ambulatoryjne, pozwala na całkowite pokonanie nałogu. Nie jest ośrodkiem zamkniętym, a wszelkie terapie przeprowadzane w placówce są skuteczne. Centrum medyczne działa na rynku od ponad 20. lat i szczyci się ponad 93% skutecznością przeprowadzanych terapii (dane zaczerpnięte ze statystyk ośrodka).

Zarówno lekarze, jak i cały personel medyczny to osoby, które jak nikt inny rozumieją pacjentów i na co dzień korzystają ze swojego doświadczenia, co pozwala im świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Materiał partnera

Tags from the story
,