Czy warto skorzystać z usług trenera personalnego? Jakie korzyści może dać współpraca z nim na siłowni?

kobieta ćwicząca z trenerem personalnym
Ćwiczenia z trenerem personalnym to w większości przypadków najefektywniejsza droga do osiągnięcia zadowalających rezultatów | fot.: stock.adobe.com

Ćwiczenia z trenem personalnym, kiedyś zarezerwowane tylko dla osób zamożnych i gwiazd, teraz zyskują coraz większą popularność. Dlaczego tak się dzieje? Rosnące zainteresowanie ćwiczeniami na siłowni i zdrowym trybem życia oraz coraz większa dostępność wykwalifikowanych trenerów na pewno miały na to wpływ. W dzisiejszych czasach smukła i wysportowana sylwetka to cel do którego dąży wiele osób, a nad początkującymi amatorami wysiłku fizycznego wisi wiele pułapek. Czy korzystanie z usług trenera personalnego jest konieczne, żeby osiągnąć wymarzone ciało? Nie. Czy przyśpiesza oraz usprawnia cały proces i minimalizuje ryzyko kontuzji? Jak najbardziej.

Czy trening personalny jest odpowiedni dla każdego?

Profesjonalny i doświadczony trener personalny może być wielką pomocą dla każdej osoby pragnącej poprawić swoją sylwetkę lub osiągnąć nowe sportowe cele, jednak niektórym ludziom ćwiczenia z trenerem personalnym przydadzą się szczególnie. Pierwszą grupą są początkujący dopiero zaczynający swoją przygodę z siłownią, które ponadto nie mieli wcześniej większego doświadczenia ze sportem. Tacy ludzie nie znają jeszcze działania podstawowych sprzętów i trudno ocenić im prawidłowość wykonywanych przez siebie ćwiczeń. Kilka spotkań z trenerem personalnym zdecydowanie może pomóc im wdrożyć się szybciej w zupełnie nową aktywność i da motywację do kontynowania treningów. Kolejną grupą są osoby, które mają pewne ograniczenia w ciele i chcieliby ćwiczyć bezpiecznie lub pragną skorygować wady postawy. Ćwiczenia fizyczne mogą tutaj wiele pomóc, jednak muszą być dopasowane do potrzeb i indywidualnych schorzeń. Wykwalifikowany trener, który posiada wiedzę związaną z anatomią i fizjologią człowieka, będzie nieocenionym wsparciem w takich przypadkach.

Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym?

Ćwiczenia z trenerem personalnym to w większości przypadków najefektywniejsza droga do osiągnięcia zadowalających rezultatów. Indywidualny trening w przeciwieństwie do grupowych ćwiczeń pozwala na skorygowanie techniki wykonywanych wzorców ruchowych, co zwiększa pracę mięśni, a to sprawia że postępy są szybsze i bardziej widoczne. Dzięki bacznemu wzrokowi trenera, który wychwyci wszystkie błędy oraz niedociągnięcia, ćwiczenia będą bezpieczne i nie spowodują kontuzji, która może mieć długotrwałe konsekwencje. Samodzielne treningi wymagają wiedzy o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń oraz intuicji związanej z ruchami ciała, które zazwyczaj przychodzą z odpowiednim stażem treningowym. Uczestnicząc w treningach personalnych można przeskoczyć etap potknięć oraz poszukiwań i od początku ćwiczyć na pełnych obrotach. Trener personalny ustalając plan treningowy bierze pod uwagę cele, poziom zaawansowania i oczekiwania podopiecznego, dzięki czemu można mieć pewność, że ćwiczenia są dobrane odpowiednio do jego potrzeb i możliwości. Doradza też w sprawie jadłospisu, którego należy się trzymać, aby uzyskać wymarzone efekty.

Droga do szczupłej i silnej sylwetki może być różna, jednak nie da się ukryć że trening personalny jest najkrótszą z nich. Trener nie tylko dba o jakość wykonywanych ćwiczeń, ale także zapewnia motywację, która jest kluczowa do spełnienia osobistych celów.

KDA

Tags from the story
,