Co pobudza lepiej – kawa, sport czy energetyki?

puszki energetyki
Napoje typu LevelUp, Tiger czy Burn mogą być pomocne rano, a wieczorem warto przygotować sobie aromaterapię w ramach chwili dla siebie | fot.: materiał partnera

Wracasz do domu z nocnej zmiany? Potrzebujesz energii, bo ciężko pracujesz umysłowo, a może po prostu masz ciężki poranek? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić – pomocna jest m.in. kawa lub napoje energetyczne, a także sen i odpoczynek. Podpowiadamy, jak odzyskać energię i efektywność.

Brak snu, zmęczenie, zła dieta, zły poziom nawodnienia wpływają w dużym stopniu na naszą efektywność i nastrój. Jednak na nagły spadek energii są sprawdzone sposoby – pomoże na przykład sport, napoje energetyczne czy mała kawa. Skuteczne porady znajdziesz poniżej.

Jak sobie radzić z brakiem energii?

Kawa – małe espresso

To jeden z najpopularniejszych napojów pobudzających, który działa w ten sposób dzięki zawartości kofeiny. Filiżanka kawy może obniżyć poziom znużenia i senności. Jeśli jednak będzie słodzona albo będzie to deser na bazie kawy – zadziała odwrotnie, czyli pogłębi zmęczenie. Alternatywą dla kawy są też inne napoje – energetyczne lub herbata. Kofeina występuje też w innych produktach – jak LevelUp, Tiger czy Black.

Napoje energetyczne

Na rynku dostępnych jest wiele marek „energetyków” – między innymi RedBull czy LevelUp. Zwykle sięgają po nie m.in. studenci czy kierowcy, osoby pracujące na nocnych zmianach, czyli osoby wykonujące zawody wymagające ponadprzeciętnej aktywności fizycznej i sprawności umysłowej.

Produkty dobrej jakości poprawiają refleks i wydajność, gdyż zawierają kofeinę, taurynę i witaminy. Dodatkowo w ich składzie może być kwas pantotenowy i niacyna, czyli składniki zmniejszające uczucie znużenia.

Przerwa albo drzemka

Jednak żaden napój nie zastąpi snu. W przypadku dużego zmęczenia najlepiej uciąć sobie drzemkę albo chociaż zrobić przerwę. Kawa czy napoje energetyczne nie są alternatywą dla sportu, dobrej diety ani snu. Odłożą w czasie symptomy zmęczenia i pomogą odzyskać siły, ale na krótko – w dłuższej perspektywie rozwiązaniem jest tylko inny styl życia. Drzemka poprawia pamięć i zdolność uczenia się, obniża poziom stresu i zwiększa wydajność organizmu.

Sport

Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na kondycję i metabolizm, a także dotlenia organizm. Paradoksalnie na zmęczenie lepsza będzie wycieczka rowerowa lub spacer niż obejrzenie filmu lub relaks w łóżku. Sport pozwala rozładować napięcia, odstresować się i odzyskać dobre samopoczucie często skuteczniej niż napoje energetyczne czy espresso.

Aromaterapia

Akumulatory można doładować, sięgając od czasu do czasu po kawę, mocną herbatę albo napoje energetyczne, pamiętając o wysypianiu się i codziennej dawce ruchu na świeżym powietrzu, ale pomóc może też pobyt w SPA, masaże, sauna oraz aromaterapia.

Różne aromaty działają na nas pozytywnie i pobudzająco – zbawienny wpływ ma między innymi olejek cynamonowy. Nie trzeba wybierać się jednak do SPA – wystarczy przygotować ją sobie samodzielnie w trakcie kąpieli. Napoje typu LevelUp, Tiger czy Burn mogą być pomocne rano, a wieczorem warto przygotować sobie aromaterapię w ramach chwili dla siebie.

Materiał partnera

Tags from the story
, , , ,